סקירת סולאנה (SOL): שעון הבלוקצ’יין המדרג

בזמן הכתיבה יש למעלה מ- 7200 מטבעות קריפטוגרפיים. כמעט כל אחד מהם טוען כי הוא מביא משהו ייחודי לשולחן – דבר שאף פרויקט אחר של קריפטו לא עשה בעבר. רבים מכם יידעו שרוב פרויקטים של מטבעות קריפטו לא הצליחו לעמוד בהבטחותיהם או שמעולם לא היה להם שום דבר מיוחד כל כך מלכתחילה..

סולאנה אינה נכנסת לקטגוריה זו. זהו פרויקט קריפטוגרפי עם גישה שונה בתכלית לאופן שבו רשתות חסימות. הוא מתמקד באלמנט כל כך פשוט שטני עד שהוא גורם לך לתהות מדוע לא חשבת עליו: זמן. כפי שמתברר, החדרת שעון מבוזר לבלוקצ’יין מטבע קריפטוגרפי הופכת אותו ליעיל יותר ממה שמישהו יכול היה לדמיין.

היסטוריה קצרה של סולנה

סיפורה של סולאנה מתחיל בחוף שטוף שמש בקליפורניה באותו שם. חוף סולאנה ממוקם רק 30 דקות צפונית לסן דייגו, שם (פרויקט קריפטוגרפי) מייסד ומנכ”ל סולאנה אנטולי יקובנקו בילה את רוב חייו בטלקומוניקציה. זה מעט לשון המעטה בהתחשב בכך שינקובנקו היה חשוב לפיתוח הטכנולוגיה שנמצאה בכל הסמארטפונים שלנו במהלך 12 שנותיו בקוואלקום..

סולאנה ביץ 'קליפורניה

תמונה באמצעות Sunset.com

יקובנקו בתחילה לא התעניין בביטקוין ובאת’ריום רק עורר מעט את תחומי העניין שלו. עם זאת, הוא כרה זמן קצר את הביטקוין בזמן שפיתח רשת מחשבים למידה מעמיקה. במהלך א מתואר בעצמו “חלום של חום המושרה מקפאין בשעה 4 לפנות בוקר” בשנת 2017, הוא הבין כי ניתן להשתמש בפונקציית החשיש של ביטקוין, SHA256, ליצירת שעון מבוזר בבלוקצ’יין מטבע..

אנטולי טקובנקו סולאנה

יוצר סולנה אנטולי יקובנקו. תמונה באמצעות טוויטר

יאקובנקו הניח כי עסקאות חותמת זמן יגדילו באופן אקספוננציאלי את ההרחבה של בלוקצ’יין מטבע קריפטוגרפי מבלי לוותר על האבטחה או הביזור שלה. הוא ידע שאפשר לבנות מכיוון שגוגל ואינטל יישמו טכנולוגיות דומות במאגרי המידע שלהן, אם כי באופן ריכוזי. סולאנה נייר לבן מהפכני פורסם בשקט בנובמבר 2017.

מהי סולאנה?

סולאנה הוא בלוקצ’יין בעלות ביצועים גבוהים של קריפטוגרפי התומך בחוזים חכמים ויישומים מבוזרים. היא משתמשת בהוכחה של מנגנון קונצנזוס של יתד עם חסם כניסה נמוך יחד עם עסקאות חותמות זמן כדי למקסם את היעילות.


אתר מטבעות מטבעות סולאנה

זה מאפשר לסולאנה לעבד 50-65 000 עסקאות בשנייה עם מגבלה תיאורטית של מעל 700 00 עסקאות לשנייה (לעומת 7 TPS של ביטקוין ו- 15 TPS של Ethereum). בניגוד לפרויקטים דומים אחרים כמו Polkadot ו- Ethereum 2.0 (לאחר שחרורו), Solana היא בלוקצ’יין יחיד (שכבה 1) ואינה מאצילה פעולות לרשתות מחוברות אחרות (שכבה 2).

מצנח מטבעות מטבעות פולקדות

מצנחים בפולקדות. תמונה באמצעות פולקדות וויקי

הצוות בסולנה תכנן את הבלוקצ’יין שלהם עם ראייה לטווח הארוך. זה נובע מניסיונו של מייסד אנטולי יקובנקו עצמו בצפייה בטכנולוגיות טלקומוניקציה כמעט ויכולות בכל שנה במהלך שהותו בקוואלקום..

סולאנה פותחה על ידי חברה באותו שם אשר מבוססת בסן דייגו, קליפורניה. צוות סולנה מורכב מעובדי קוואלקום, גוגל, אפל, מיקרוסופט ודרופבוקס לשעבר. בנוסף על היותה מבוססת על טכנולוגיות מסד נתונים דומות המשמשות את גוגל ומיקרוסופט, הארכיטקטורה של סולאנה היא בהשראת Filecoin, פרויקט מטבע מבוזר לאחסון נתונים מבוזר..

איך סולנה עובדת?

הצהרת אחריות: סולאנה מורכבת להפליא. נתחיל במונח שאולי שמעת אם הסתכלת בעבר על הפרויקט: הוכחת היסטוריה (פו). PoH אינו מנגנון קונצנזוס. במקום זאת, הוא מרכיב בקונצנזוס ההוכחה של סולנה.

ארכיטקטורת מטבעות מטבעות של סולאנה

PoH כרוך בעסקאות חותמת זמן כאשר הן מתווספות לחסימת סולאנה. חסימה חדשה על סולאנה נוצרת כל 400ms (בהשוואה ל- Ethereum בערך 15 שניות ו- Bitcoin של 10 דקות). בלי לפרט יותר מדי, שעון מבוזר המשמש כנקודת התייחסות לחותמות הזמן הוא פונקציית החשיש SHA256. SHA256 עשוי להישמע מוכר מכיוון שהוא משמש במנגנון ההסכמה Proof of Work של ביטקוין.

שעון מבוזר סולאנה

תפוקות חוזרות של SHA256.

עם זאת, במקום לעבוד על “לפתור” את פונקציות החשיש כדי לייצר בלוק חדש, סולאנה במקום זאת משתמשת בפלטים החוזרים ונשנים של SHA256 כנקודת ציון. זה מייצר מעין “סמן שעון” שבו כל סמן שעון הוא 400ms (במקום שנייה אחת כמו שעון רגיל).

PoS לעומת DPoS

תמונה באמצעות Cryptoknowmics

לאחר מכן, נבהיר כמה תפיסות מוטעות לגבי סולאנה. מקורות רבים מתייגים את הקונצנזוס של סולאנה כ- Proofed of Stake DPoS. זה לא מדויק, וצוות סולנה ציין זאת הרבה פעמים. זו טעות קלה לעשות מכיוון שקיימים תפקידים שונים בבלוקצ’יין סולאנה (מנהיגים, מאמתים, ארכיונים וכו ‘)..

בעוד שמטבעות הקריפטו של DPoS בעצם יאצילו תפקידים אלה בקרב משתתפי הרשת, סולאנה לא. במילים פשוטות, כל הצמתים בסולנה ממלאים תפקיד במילוי כל תפקידי הרשת.

מנהיג בלוקצ'יין סולנה

תמונה באמצעות SolanaBeach, מגלה הבלוקצ’יין של סולאנה

לדוגמא, על מנהיגי סולאנה מוטלת המשימה לייצר בלוקים חדשים. מנהיגים סובב כל 4 בלוקים (1.6 שניות). בעוד שצומת תופס עמדת Leader, הם בעצם דוחסים כמה שיותר עסקאות בארבע הבלוקים שהם מייצרים ומציגים את הבלוקים האלה המכילים את העסקאות לקבוצות הצמתים הרלוונטיות, הנקראות Clana Clusters. צמתים אלה מאמתים את העסקאות באמצעות חותמות זמן דיגיטליות כהפניה ואז מעבירים במהירות את הרשומות לצמתים רלוונטיים אחרים ברשת..

סיירת בלוקצ'יין סולאנה

בניגוד למטבעות קריפטוגרפיים אחרים של PoS, יש אין יתרת מינימום נדרש להיות צומת בבלוקצ’יין סולאנה. מטבע הדברים, כמות תגמולי החסימה שאתה מקבל פרופורציונאלית לכמות אסימוני ה- SOL שהנחת ברשת. בעוד שבחירת המנהיג היא דבר מזויף, כמות ה- SOL שתחזיק משפיעה גם על הסבירות שלך להיות מנהיג שמייצר בלוקים בפועל. צמתים לא תקינים רואים את ההימור שלהם מנותק והכספים הקצוצים מתווספים כדי לחסום תגמולי דור.

סולאנה 8 חידושים

תמונה באמצעות בינוני

יש למעשה 8 תכונות ליבה שמרכיבים את סולנה. אחד מהם כבר סוקר (הוכחת היסטוריה). מתוך 7 הנותרים, רק 2 ראויים לציון לצורך מאמר זה. מדובר בסיבר וזרם המפרץ.

Sealevel מאפשר לזהות במהירות את כל העסקאות שאינן חופפות ולעבד אותן במקביל. Gulf Stream מאפשר להכיר מספר מצומצם של מנהיגים קרובים, כך שהם כבר יכולים להתחיל לצבור עסקאות לפני שהם מתחילים לייצר חסימות.

אם אתה מגרד בראשך, תן לנו לעבור על דוגמה פשוטה שאמורה לעזור לך להבין איך סולנה עובדת.

חלל משרדים פתוח

תמונה באמצעות לא מתים

התאר לעצמך חברה קטנה עם 180 עובדים (שזה בערך מספר הצמתים / מאמתים שיש לסולנה עכשיו). למרות שישנן מחלקות שונות בחברה זו (למשל חשבונאות, משלוח וקבלה, שירות לקוחות), כל עובד יודע לעשות את העבודה של כל מחלקה אחרת. יתר על כן, כל עובד מקבל פסבדו שנבחר באופן אקראי להיות הבוס (Leader) למשך 1.6 שעות בכל פעם, במהלכו עליו לחתום על ניירת נכנסת מהמחלקות השונות..

אף על פי שאיזה עובד נבחר להיות הבוס הוא אקראי חלקית, לכל עובד יש חלון קטן על מסך המחשב שלו שמראה להם את עשרת האנשים הבאים שימלאו זמנית את תפקיד הבוס. זה מאפשר להם לתת את הניירת שלהם לעובד ההוא לפני שהם הופכים לבוס כדי שהם יוכלו לבצע את העבודה מהר יותר (Gulf Stream).

נייר חתימה על הבוס

תמונה באמצעות לא מתים

בכל פעם שהבוס חותם על ניירת כלשהי, הוא חותם בזמן ונשלח חזרה למחלקות / המתאימים (אשכולות צומת סולאנה) כדי להיבדק שוב, ואם הוא אושר יתווסף למסד הנתונים של החברה. כל מחלקה יכולה לעשות ניירת משלה בו זמנית מכיוון שהיא אינה חופפת (Sealevel).

לכל עובד יש תפקיד כלשהו באחסון הניירת הזו, בבדיקת הניירת הזו ובוודא שהבוס באמת עושה את העבודה שלו ולא מתרפה. זה בעצם איך סולנה עובדת.

ארכיטקטורת מטבעות מטבעות של סולאנה

סקירה טכנית של הארכיטקטורה של סולאנה.

המפתח העיקרי לגבי סולאנה הוא שהיא מקצה משימות שונות לצמתים שונים ברשת לפי הצורך בכדי לייעל את המהירות, וכל העסקאות חותמות בזמן כדי להבטיח שהן נכונות. משמעות הדבר היא כי מקבץ צמתים (Solana Cluster) יכול להיות אחראי על אירוח פלטפורמת DeFi כגון Uniswap, ואשכול סולנה אחר יכול להיות אחראי על עיבוד מיקרו-עסקאות שנעשו בעולם הווירטואלי של Decentraland. זה הופך את סולאנה לביזורית, להרחבה ובטוחה ללא פשרות.

מטבע מטבע SOL

סוֹל הוא מטבע קריפטוגרפי שמקורו בבלוקצ’יין סולאנה. הוא נשרף כדי לשלם עבור עמלות ברשת סולנה. ניתן גם להחדיר את SOL כדי להפוך לצומת בלוקצ’יין.

אסימון מטבעות קריפטוגרפי SOL

בעתיד, SOL תשמש להצבעה על שינויים בסולאנה. בעת כתיבת שורות אלה לא ברור אם SOL הוא אינפלציוני או דפלציוני בגלל תיעוד סותר, אם כי נראה שהוא דפלציוני..

ICO סמלי אסימון

לסולאנה היה 5 סבבי מימון בסך הכל, עם ה- ICO הציבורי האחרון. סולאנה גייסה יותר מ -25 מיליון דולר במימון על פני חמשת הסיבובים הללו, ואף סיפקה התחייבות למחיר רכישה של פחות מ -20 סנט לאלה שנרשמו והסדירו את האסימונים שלהם במהלך שלושת החודשים הראשונים לאחר ICO של חודש מרץ..

אחריות ההימור על סולנה

ההתחייבות למחיר ההימור של סולאנה. תמונה באמצעות בינאנס

סבב המימון הפרטי הראשון התקיים במרץ 2018 ונמכר בקצת יותר מ -80 מיליון SOL שנמכרו תמורת 3.17 מיליון דולר (0.040 $ דולר ל- SOL). סבב המימון הפרטי השני התקיים ביוני 2018, ונמכרו בו מעט יותר מ -63 מיליון SOL שנמכרו תמורת 12.63 מיליון דולר (0.20 $ דולר לכל SOL).

סבב המימון הפרטי השלישי התקיים ביולי 2019 ונמכר במעט יותר מ- 25 מיליון SOL שנמכרו תמורת 2.13 מיליון דולר (0.22 דולר לכל סול). סבב המימון הפרטי האחרון התקיים בפברואר השנה ונמכר במעט יותר מ- 9 מיליון SOL שנמכרו תמורת 2.29 מיליון דולר (0.25 דולר לסול).

ICO Cryptocurrency Cryptocurrency

ארבעת סבבי המימון הראשונים של סולאנה. תמונה באמצעות ICOdrops

ה- ICO של סולאנה התרחש במרץ השנה באמצעות CoinList. היא ראתה 8 מיליון SOL שנמכרו תמורת 1.76 מיליון דולר (0.22 דולר לסול). זה רק 1.6% מההיצע הכולל של סולאנה.

ל- Cryptocurrency יש היצע כולל של 500 מיליון. מכלל ההיצע הזה, 36.2% (כ -160 מיליון SOL) נמכרו למשקיעים פרטיים בארבע המכירות הנ”ל. 12.8% (כ -65 מיליון SOL) הוקצו לצוות סולנה.

הפצת מטבעות SOL

הפצת אסימון ה- SOL. תמונה באמצעות בינאנס

10.4% (כ -52 מיליון SOL) הוקצו לקרן סולאנה, מוסד ללא כוונת רווח המתמקד בחינוך ובאימוץ בלוקצ’יין. 39 האחוזים הנותרים (כ -195 מיליון SOL) הוקצו לקהילת סולנה (תגמולי צומת מאמת).

חשוב לציין שתזמון ההבשלה של סולאנה הוא די אגרסיבי. בעוד שכספי הקבוצה ישוחררו אט אט במהלך שנתיים, בין ה -1 לינואר 7 בינואר 2021, כל שאר אסימוני ה- SOL יהיו במחזור.

ניתוח מחירים של SOL

סולאנה הופיעה לראשונה בשוק המטבע הקריפטוגרפי באפריל השנה במחיר של בערך 1 $ דולר לסול. למרות שנסחר תמורת SOL הושק ב- Binance זמן קצר לאחר מכן נראה כי זה לא השפיע על המחיר מכיוון שהאסימון נסחף לכדי 60 סנט דולר ונשאר בטווח זה עד תחילת יולי השנה..

מחיר מטבעות מטבעות סולאנה

היסטוריית מחירים של סולאנה. תמונה באמצעות CoinMarketCap

בסוף יולי התגלה כי חילופי הנגזרים הפופולריים ב- FTX יהיו השקת סרום, הבורסה המבוזרת שלהם, על בלוקצ’יין סולאנה. זה העלה את מחיר סולאנה לכמעט 5 $ דולר במהלך החודש שלאחר מכן.

למרות שהמחיר הסתדר סביב 3 $ דולר מאז, SOL נותרה במגמת עלייה גלויה. לא ברור כמה זמן זה יימשך בהתחשב בהצף ההיצע שעשוי להגיע בינואר 2021. עם היצע שוטף של 40 מיליון SOL בלבד, שיטפון פתאומי של היצע עשוי להשפיע לרעה על מחיר סולנה..

איפה משיגים את סולאנה

אם אתם מחפשים לשים את ידיכם על מטבע קריפטוגרפי שמש שטוף שמש יש לכם רק אפשרות אחת: Binance. נפח המסחר בבורסות אחרות הוא נמוך למדי והמוניטין של מרבית הבורסות האחרות אינו טוב במיוחד (לא שם שמות!).

המרת מטבעות מטבעות סולאנה

תמונה באמצעות CoinMarketCap

כמו כן נפח 24 השעות של סולאנה נמוך למדי לאור שווי השוק שלה ונראה כי הוא יורד בהדרגה. זה יכול להיות מתכון לתנודתיות חמורה, אז סחרו בזהירות!

ארנקי מטבעות מטבעות SOL

למרבה הצער, אין כרגע הרבה מאוד ארנקים מטבעות קריפטוגרפיים של סולאנה. ככל שמגיעים לארנקי התוכנה, אתה מוגבל לארנק הנאמנות של Binance. ארנק החומרה היחיד התומך כרגע בקריפטו-SOL הוא ה- ספר חשבונות ננו ס.

ארנק סולפאר סולנה

ארנק האינטרנט Solflare לסולנה.

מעניין לציין שיש שם ארנק אינטרנט של סולאנה SolFlare, שאינו משמורן ומפותח על ידי קהילת סולאנה.

מפת דרכים סולאנה

לסולנה אין כרגע מפת דרכים מוגדרת בבירור. מפת הדרכים האחרונה שסיפקו מגלה שהם החמיצו כמעט כל אבן דרך אחת. זה לא בלי סיבה, עם זאת. אנטולי יקובנקו ציין במרץ השנה שכמעט כל מה שהיה יכול להשתבש בהתפתחות של סולאנה עשה. הרשת העיקרית של סולאנה היא עדיין בגרסת בטא.

מפת הדרכים הישנה של סולנה

מפת הדרכים הראשונית של סולאנה. תמונה באמצעות ICOdrops

למרות מכשולי פיתוח מסוימים, סולאנה הצליחה להשיג כמה שותפויות רציניות. שיתוף הפעולה שלהם עם Serum DEX של FTX הוא משמעותי במיוחד, בעיקר הצוות ב- FTX בחן לפי דיווחים עשרות רשתות אלטרנטיביות במהלך שנה לפני שבחר בסולנה..

השותפות הגדולה השנייה היא עם Chainlink, איתה סולאנה בניית אורקל סופר מהיר. אורקל זה יהיה זול יותר לשימוש ויוכל לעדכן את נתוני המחירים בכל בלוק של סולאנה (400ms). ממש לאחרונה, סולאנה הבטיחה רס”ן נוסף שותפות עם Tether להביא USDT למערכת האקולוגית של סולאנה.

קשירה של Solana USDT

יקובנקו הדגיש את משחק הסיום עבור סולאנה בראיון שנערך לאחרונה. רוב אלה מתמקדים סביב הבטחת Solana שיכולה לטפל ביעילות במאות מיליוני משתמשים ובמאות אלפי יישומים מבוזרים.

ברמה הטכנית יותר, צוות סולאנה רוצה לצמצם את זמן ייצור הבלוקים ל -80 ms בלבד. הם גם מקווים לאפשר לבצע עסקאות מטבעות קריפטוגרפיים בטווח זמן של 1ms בבורסות מבוזרות הבנויות על הבלוקצ’יין של סולאנה. בהקשר, פרק הזמן המסחרי הקטן ביותר של Binance הוא דקה.

אין אבני דרך ספציפיות לפרויקט בהמשך. אף על פי שהיה דיון מסוים בהכנסת ממשל קהילתי ברשת לכל בעלי האסימונים של SOL, אולם תוכנית ממשל מפורטת ותאריך השחרור טרם תוארו על ידי צוות סולנה..

התייחסותנו לסולנה

יש משהו היוצר של סולנה ציין בראיון שעליהם כולם צריכים לחשוב: מה קורה כאשר חילופי מבוזרים הופכים ליעילים יותר מאשר מרכזים? התשובה כמובן היא כי מרכזיות מטבעות קריפטוגרפיות יעברו לשימוש בבלוקצ’יין המבוזר המספק יעילות גבוהה יותר זו. סולאנה אמורה להפוך לבלוקצ’יין ההוא ויש לה סיכוי לחימה לזכות בתואר זה.

פליטת מטבעות מטבעות סולאנה

לוח הזמנים לפליטה של ​​אסימון ה- SOL של סולאנה. תמונה באמצעות Binance

הבעיה היחידה לכאורה עם סולאנה היא לוח הזמנים לפליטה של ​​SOL. הייצוג הוויזואלי של פליטה זו עשוי להיות אחת התמונות המפחידות ביותר בקריפטו. מספר האסימונים הזמינים יעבור מסביבות 15% מההיצע הכולל ל 95% בשבוע בודד! קשה מאוד לראות איך זה לא ישפיע לרעה על המחיר (לפחות בטווח הקצר).

ויטליק בוטרין את'ריום

ויטאליק בוטרין מבשל את אתריום 2.0. תמונה באמצעות CoinTelegraph

ניתן גם לשאול אם סולנה תעלה על מתחרות אחרות כמו את’ריום 2.0 ופולקדות. למרות שהיא מתגאה בכך שהיא לא משתמשת בחסימות שכבה 2 שכמותן, העובדה היא שמשתמש ממוצע ביישום מבוזר לא יעניין אותו איך נראית התשתית הבסיסית כל עוד היא עובדת טוב. סוג זה של אתוס מצומצם עשוי להיות ביטול של סולאנה אם הוא לא נזהר.

צוות מטבעות מטבעות סולאנה

צוות סולנה. תמונה באמצעות Coindesk

בסך הכל, סולאנה הוא פרויקט מאוד מבטיח וכבדי משקל כמו המנכ”ל הגרוע של FTX סם בנקמן פריד מאמין בלב שלם שזה מובן מאליו. ראשית, הצוות סולידי וחושב קדימה. שנית, למרות שסולאנה עדיין בגרסת בטא, היא מתגלה כממשק חלקלק עם למעלה מ -3.5 מיליארד עסקאות שאושרו עד כה. שלישית, לחברה יש התחלה צנועה – היא לא תומכה במאות מיליוני דולרים של משקיעי הון סיכון שרוצים להשיג רווח מהיר. יחדיו עובדות אלה מצביעות על דבר אחד: תוצאות.

תמונה מוצגת באמצעות Shutterstock

הצהרת אחריות: אלה דעות הכותב ואין לראות בהן ייעוץ השקעות. הקוראים צריכים לעשות מחקר משלהם.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map