ביטקוין מול צבעונים? מדוע אנלוגיות בועות אינן פורעות

לבוס ג’יי.פי מורגן ג’יימי דימון היו הרבה דברים לומר על הביטקוין בחודש שעבר ואף אחד מהם לא היה טוב. בין החלפים על כך שהמטבע הקריפטוגרפי הוא “הונאה” והמתאים ביותר לרוצחים ולצפון קוריאנים, דימון גם הציע לקהל שלו שיעור היסטורי מהיר לעסקה. מתייחס למה שנקרא ‘מאניה צבעונים“שאחז בהולנד בשנות ה 1600, דימון טען בביטחון כי הביטקוין” גרוע יותר מנורות צבעונים “.

למרות שלמעלה מ -400 שנה בעבר, קדחת הצבעונים עדיין משמשת סיפור אזהרה שימושי למשקיעים כיום. כאשר הרפובליקה ההולנדית פרחה בתחילת המאה ה -17, צבעונים הפכו לסמל סטטוס מוערך מאוד והנורות שמהן הם צומחים החלו לפסול מחירים גבוהים.

כאשר הספקולנטים התעמקו במערכה, מחיר הנורות הללו זינק עד פי כמה מהשכר הממוצע והמשקיעים שפכו כסף לשוק. באופן לא מפתיע, מצב עניינים זה לא יכול היה להימשך ובסופו של דבר המחירים צנחו והותירו ספקולנטים רבים הרוסים. הפרק כולו נחשב לבועה הכלכלית הראשונה (אם כי בשום אופן לא האחרונה) שנראתה אי פעם.

ספקולציות או השקעות?

אז האם ההשוואה של דימון של ביטקוין לנורות צבעונים היא השוואה הוגנת? האם אנו עדים לשידור חוזר של הטירוף הקולקטיבי שראה עד מהרה טיפשים וכספם נפרדים? אמנם בהחלט יש לקחים מהניסיון ההולנדי, אך האנלוגיה של דימון מיושנת על רקע הנסיבות הכלכליות השונות בתכלית..

בראש ובראשונה, שיגעון נורת הצבעונים נשען על סחורה שבעיקרה חסרת ערך – הם עלו בערכם רק משום שאנשים היו מוכנים לשלם עבורם מחירים גבוהים יותר ויותר. עם הגדרת ההכרה כי אין להם ערך מהותי נוסף, המציאות התבהרה והמחיר קרס. הטיעון של דימון לפיו ביטקוין דומים הוא טיעון מוזר – יש בכך אמת, אך הוא מתעלם מהתמונה הרחבה יותר..

שוויו של ביטקוין מודגם באופן יומיומי כשרשימה מתרחבת של קמעונאים ונותני שירות מתחילים לקבל אותו כאמצעי תשלום. ימי ההסתגרות שלו ברשת החשוכה חלפו זה מכבר, וכשקרוב יום השנה העשירי לקריסה הבנקאית והופעתה של ביטקוין לאחר מכן, הוא התבסס עמוק בנוף הפיננסי. אהב את זה או תעב את זה, הביטקוין כאן כדי להישאר.

מקרי שימוש מקוריים

חלק ניכר מהתנודות ואי הוודאות הקשורים כיום לשווקי המטבעות הקריפטוגרפיים הם תוצאה של ניסיונות להסדיר היבטים מסוימים בהם. האיסור הסיני על ICOs הוא דוגמה טובה לכך, אך בתוך פעילות זו ביטקוין בולט לפני המריבה. הפיתוי עבור רבים הוא לגבש את כל מטבעות הקריפטו יחד כגבול המערב הפרוע, תוך התעלמות מהעובדה שביטקוין כבר מבוסס היטב ומקובל בשמחה על ידי מיליונים (וסופר) כמטבע בר קיימא..

דימון הוא לא לבד בספקנותו כלפי ביטקוין, אך נראה שטענתו מבוססת במידה רבה על מחירו המרקיע שחקים של מטבע הקריפטו (כרגע הרבה מעל לסכום של 5,000 דולר) ולא מצליח להתחשב באימוץ ההולך וגובר שלו ברחבי העולם..

טענתו כי היא מתאימה ביותר לאלה בוונצואלה בין היתר היא מאירה, בהתחשב בכך שהיא משמשת כחבל הצלה וירטואלי במדינה שנכשלה מאז ומעולם על ידי המערכת הממשלתית והבנקאית שלה..

ניגודי עניינים שופעים


החששות מההקמה הפיננסית (המגולמת על ידי דימון) מבוססים ביסודם על עמדתו של ביטקוין כחלופה בת קיימא למטבעות המסורתיים והשפעתה הגוברת מעבר לשליטת הממשלות והבנקים. תיוגו כבועה לא מצליח להעריך את המציאות הכלכלית המודרנית שהובילה במידה רבה על ידי חוסר אמון ציבורי עמוק במערכת הבנקאית..

אין לדעת כמה יעלה מחיר הביטקוין ובאיזו מידה מטבעות קריפטוגרפיים אחרים יאכלו את חלקו העצום בשוק. מחירו ימשיך להשתנות ולניסיונות הממשלות להסדיר מטבעות קריפטוגרפיים תהיה השפעה לטווח הארוך. אבל אנלוגיית הבועות שנזרקת מסביב היא לקויה ולא מדויקת.

הביטקוין הוכיח שיש לו מקום בתחום הפיננסי, בין אם הכוחות שדומים לו או לא. יתר על כן, טכנולוגיית הבלוקצ’יין העומדת בבסיסה היא בעצמה כוח חדש ומהפכני שיהיה לו השלכות מסיביות בעתיד הקרוב מאוד. זה לא קדחת צבעונים,

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map