אסימונים שאינם פטרייתיים: מדריך מלא ל- NFT

העולם ממשיך להתפתל מתחת למשקל משבר ה- COVID וככל שעובר כל יום התחזיות הכלכליות מחמירות. חדשות רעות עוקבות אחר חדשות רעות: עוד מיליונים מובטלים; התפוקה ירדה; ההשאלה הסתיימה, וכדי להחמיר את המצב, אין לדעת מתי הסדרה הבאה של הירושה עשויה להיות אמורה להופיע.

עם זאת, כמו בכל משבר ראוי לשם, תמיד יש מי שמרוויח. הרבה נכתב על כך שחברות ויחידים מרוויחים כסף בתקופות חשוכות אלה ואיננו יכולים להספיק לקרוא על ענקיות הטכנולוגיה. מתעשר מתמיד, כשכולנו יושבים ולוחצים את דרכנו לאורך הימים.

מפסידים & זוכים

רק היום התגלה שמארק צוקרברג הצטרף לבלעדי מועדון מיליארדי מיליונרים – עובדה שמצליחה להיות לא מפתיעה וגם מקוממת בו זמנית. בנימה זו, אני מפציר בכם לא להסתכל על הגרפיקה המדמיינת העושר של ג’ף בזוס. זה רק יגרום לך להיות מדוכא.

למרות המציאות העגומה של ג’ף, מארק וחבריהם מרוויחים כסף בעוד כולנו מתבשלים, יש נצנוצים של אור. אחד מאלה נובע ממרחב הכספים המבוזר (דה-פי). בתחילת 2020 היו כ 665 מיליון דולר נעולים לדה-פיי; נתון שגדל ל -4.2 מיליארד דולר. ככל שאמונתנו במערכות פיננסיות רגילות נעה, כך יותר מאיתנו פונים לחלופות.

NFT עשיר

העשירים התעשרו. תמונה דרך שוטרסטוק

De-fi מציע לנו את ההזדמנות להשתלט על נכסי הצפנה שלנו ולעשות בהם שימוש כראות עינינו – הכל מעבר להישג ידם של בנקים ומלווים מסורתיים אחרים. אנו יכולים לקחת הלוואות, לספק נזילות בכדי להרוויח ריביות ולסחור, והכל מחוץ למיינסטרים הפיננסי.

ההיבט המבוזר חותך את המתווכים (ואת הקיצוצים הכבדים שלהם) ומעניק לנו תשואות גדולות יותר כדי להשלים את השליטה המוגברת שלנו. זה מקרה נדיר ומבורך של הבחור הקטן שיוצא למעלה.

הדברים נעים במהירות בעולם הבלוקצ’יין והקריפטו. רבים מאיתנו אולי רק מתחילים לשים את הראש סביב המפרט והפוטנציאל של דה-פי, אך אחרים נמצאים לפנינו. לאלה החדשים במרחב, זה יכול להיראות כאילו הרווחים הטובים ביותר ב- Fi כבר הושגו.

פלטפורמות דה-פי גדולות כמו Aave ו- Kava עלו בערכן כאשר הכסף זורם לתחום ומשקיעים קטנים יותר יכולים להישלח בגלל שהם חושבים שהרכבת אולי יצאה מהתחנה..

מהפכת דפי

מהפכת האוצר המבוזרת. תמונה דרך שוטרסטוק


אבל רכבת אחרת נכנסת פנימה ומביאה איתה עוד פוטנציאל לאלו המסוגלים לקפוץ לסיפון. אסימונים שאינם פטרייתיים (NFT) נחשבים בעיני רבים לדבר הגדול הבא ב- cryptoverse ויכולים לסייע בהעלאת ה- de-fi עצמו לשלב הבא..

יש כבר כמה מקרי שימוש מרגשים עבור NFTs, כמו גם פלטפורמות חדשות שצצות לעזור לנו לנצל אותן. אך לפני שניכנס לכל זה, בואו נסתכל בדיוק מהן NFT וכיצד הם עובדים.

NFTs: מדריך למתחילים

כשמסבירים NFT עדיף אולי להתחיל לדבר על ההפך הקוטבי שלהם. נכסים פטרייתיים הם משהו שאנו פוגשים כל יום עם מטבעות הפיאט בהם אנו משתמשים. כך למשל, דולר אמריקאי אחד הוא כמו כל דולר אמריקאי אחר שם.

הכסף בארנק שלי שווה בדיוק את הכסף שבשלך ושניהם ניתנים להחלפה לחלוטין. הדולרים האלה, כמו כל דולר אחר שקיים, הם לפגיעים. מטבעות קריפטוגרפיים הם גם פטריים: ביטקוין הוא ביטקוין הוא ביטקוין.

לא מוסתר

פטריות & מוחשיות מוסברת. תמונה מָקוֹר

נכס שאינו פטרי הוא איפוא בעל תכונות ייחודיות משלו ולא ניתן להחליף אותו בקלות עם אחר. בואו ניקח ספר לדוגמא. חזרה בשנת 1998, ג’ון פול גטי ג’וניור שילם 7.5 מיליון דולר (11.5 מיליון דולר כיום) למהדורה ראשונה של סיפורי קנטרברי מאת ג’פרי צ’וסר. לא הרעיון של כל אחד לקרוא מעט אור, אבל כל אחד לשלו.

כשסתכלתי על אמזון ממש עכשיו, העותק היקר ביותר שהיה זמין היה ‘מהדורת המתנה המפוארת’, שקמעונאית בסכום נסיכי של 14.95 פאונד (19.57 דולר). חישוב מהיר אומר לי שאני יכול להתיישב ולקרוא את סיפורי אשתו של האמבטיה והמילר בדיוק כמו שעשה מר גטי ז”ל, לאחר ששילם 11,499,980.43 דולר פחות על ההנאה ממנו.

העניין כאן הוא שלמרות שהעותק שלי מהפונה לדפים של צ’וסר עשוי להכיל את אותו החומר כמו המהדורה הראשונה, הם ניכרים להחלפה. האחד הוא קטע נדיר ובעל ערך מההיסטוריה הספרותית של אנגליה, והשני הוא כריכה קשה בייצור המוני שנמסר לדלתיי על ידי אחד מעושי בזוס. אם הייתי מופיע ואנסה להחליף אחד את השני אז רוב הסיכויים שאמצא את עצמי בכלא עם הרבה זמן להתעדכן בקריאה כלשהי. שני הספרים אינם פטריים.

דוגמאות לקריפטוקיטי

חלק מחיות המחמד האקזוטיות המוצעות אצל Cryptokitties

אולי בשלב זה עשית את ההתקדמות הטבעית מסיפורי קנטרברי ל תופעת CryptoKitties. האחרון הוא כיום הדוגמה המוכרת ביותר ל- NFT בתחום הקריפטו. במגמה המדהימה הזו נראה שמשתמשים משלמים על קנייה, מכירה, גידול והתאמה אישית של חתולים דיגיטליים.

כל חתול הוא ייחודי ויש שמחליפים ידיים תמורת סכומים גדולים ובכך מוכיחים את האמרה כי טיפש וכספם נפרדים במהרה. CryptoKitties פותחה על ידי Axiom Zen ב- Blockchain Ethereum והפכה לפופולרית כל כך שבדצמבר 2017 היא כמעט הביאה להפסקת הרשת כולה..

לשמחתם של תומכי ה- NFT, הפוטנציאל שלהם חורג הרבה מעבר לדמיון הצבעוניים הבהירים של כדור החתול הדיגיטלי. לפני שנבדוק את אלה ביתר פירוט, כדאי להציץ בשני הסוגים השונים של NFT שיש שם.

סוגי אסימונים

אתה בטח מכיר אסימונים של ERC-20 – הנכסים מבוססי את’ריום שנוצרו על ידי חוזים חכמים שניתן לשלוח ולקבל. מטבעות קריפטוגרפיים פופולריים רבים משתמשים בתקן ERC-20, כולל אסימון קשב בסיסי, 0x, EOS, Augur ו- TRON. כל אלה, כמובן, אסימונים פטרייתיים.

לאסימונים שאינם ניתנים לפטירה שני תקני הנפקה שונים. הראשון והפופולרי ביותר הוא ERC-721. הקריפטוקיטים שלך שנאספו באהבה הם בעצם אסימונים של ERC-721. יש גם אסימוני ה- ERC-1155 המגוונים יותר. אלה מאפשרים הנפקה לא פטרייתית וגם פטרייתית וכיום הם הנפוצים ביותר במשחקי בלוקצ’יין.

פורטנייט vBucks

כמה vBucks פורטנייט יקרי ערך. תמונה באמצעות משחקי מחשב

אם אי פעם שיחקת בפורטנייט אז תכיר את כלי הנשק והתלבושות השונים שתוכל לרכוש, שאינם פטרייים. אך למשחק יש גם מטבע מקומי משלו (V-bucks) המאפשר לבצע את הרכישות האלה במשחק.

V-Bucks אלה הם הנכסים הפטיביים שתקן ERC-1155 יכול לתמוך בהם לצד הלא-פטרייתי. ERC-1155 בעצם מאפשר למפתחים גמישות הרבה יותר גדולה.

NFTs בשוק

ראינו כיצד NFTs בעצם מתפקדים כאספנות דיגיטליות. וכפי שהם מונפקים על הבלוקצ’יין, יש להם מספר יתרונות על פני נכסים אחרים שאינם פטריייים, כגון ספרים נדירים או יצירות אמנות..

לא ניתן לזייף, לשכפל או להדפיס על פי דרישה והם נהנים מאותן זכויות בעלות ומבטיחות קביעות שאתה מוצא עם ביטקוין. כתוצאה מכך, הם יכולים לתפקד כמאגר עושר הרבה פחות מסורבל מאשר רבים מהמקבילים הפיזיים שלהם.

שוק ה- NFT כבר היקף נפחו מעל 100 מיליון דולר מאז הקמתו וצומח במהירות. עיקר ההתמקדות שלה מתמקדת כיום במשחקי בלוקצ’יין ובהזדמנויות הכלולות בהם, אך פלטפורמות אחרות עושות שימוש בטכנולוגיה וההזדמנויות נפתחות.

NFTs ו- Defi

ל- DeFi יש מגבלה בכך שהיא מוגבלת לתחום הקריפטוגרפי. כל השירותים שהיא מציעה סובבים סביב הצפנה – ההלוואות שנלקחו, הריבית שנצברה והעסקאות שנעשו נעשות באמצעות מינוף נכסי הצפנה. רשתות NFT מציעות אפשרות להרחיב את היקף DeFi מעבר לכל זה ולהביא נכסים בעולם האמיתי למשחק.

פלטפורמה אחת שהוקמה בכדי לגרום לזה לקרות היא טינלייק, יישום האיגוח הזה ב- Ethereum מאפשר למשקיעים ולווים לממן מאגרי נכסים משלהם. זה נעשה עם חוזים חכמים פתוחים המשתלבים בקלות במערכת האקולוגית של DeFi.

בקיצור, חברות המבקשות מימון או תזרים מזומנים בעולם האמיתי יכולות להציע נכסים כבטוחה. לאחר מכן טינלייק מסמל נכסים אלה ומביא אותם לרשתות כאסימונים שאינם פטריייים.

איך עובד טינלייק

איך עובד טינלייק. תמונה באמצעות טינלייק

בצד השני, המשקיעים מקבלים גישה למחלקת נכסים חדשה שאולי בעבר הייתה מחוץ להישג ידם. הבנקים מוחזקים מחוץ לתמונה לאורך כל הדרך.

החוזים החכמים בהם משתמשת Tinlake מאגדים את ה- NFT המייצגים את הנכסים בעולם האמיתי. בריכות אלה מגייסות אז כספים במוצרי חשמל כמו DAI על ידי הנפקת אסימונים פטריים כמניות מהכנסות הבריכות. אסימונים אלה נושאים ריבית ולובשים צורה של אסימוני סיכון (TIN) ואסימונים מניבים (DROP). שני האסימונים נשרפים כשמשלמים את המימון.

יש בטינלייק הרבה יותר ממה שמאמר זה יכול להציע, אך למעשה הוא מציע נקודת כניסה ל- NFT לחלל ה- DE-Fi עם יתרונות עצומים לשניהם. חברות יכולות להשתמש בפלטפורמה כדי לגייס הון, להשיג התקדמות בתזרים המזומנים או לאגור נכסים בעולם האמיתי, בעוד שמשקיעים יכולים להתמקד בסוגי נכסים חדשים הממנפים את NFT..

משחקי בלוקצ’יין

מגזר זה שולט כיום ב דירוג פרויקטים של NFT, עם פריטי אספנות במשחק המהווים את השימוש העיקרי באסימונים. כפי שראינו עם פורטנייט, פריטי אספנות כאלה הם חלק עצום מהפנייה לגיימרים והשימוש בטוקי ERC-1155 מאפשר גם שימוש באסימונים מקוריים..

שניהם ממלאים תפקיד חיוני בבניית העולמות ותחזוקתם שמשחקים כאלה נראים ליצור. ככל שהחוויה עבור השחקן יותר שקועה, כך הם צפויים לשחק את המשחק.

רבים מהמשחקים הללו לקחו פורמטים קיימים ועדכנו אותם לעידן הבלוקצ’יין. איפה שפעם ילדים סחרו בכרטיסי כדורגל במגרש המשחקים (אנחה), עכשיו הם יכולים לעשות זאת בבלוקצ’יין באמצעות כל כך נדיר.

כרטיסי בלוקצ'יין של סוראר

חלק מכרטיסי הבלוקצ’יין על סורארה. תמונה דרך סורארה

כאן, ניתן לקנות ולמכור כרטיסים, כמו גם להציב אחד את השני במשחקים וירטואליים ולעדכן אותם ככל שמתקדמת העונה וסטטיסטיקת השחקנים. יש שם המון משחקי כרטיסי מסחר אחרים, כולל משרת חוזה ו אלים ללא שרשרת, שכולם מציעים גרסאות בנושא.

תחום העולם הווירטואלי מיוצג במיוחד עם ארגז החול, אזור מרכזי, שטח סומניום ו קריפטו ווקסלס כולם מספקים מקומות למשתמשים לקנות קרקעות, לבנות אימפריות ולראות את הנכסים הווירטואליים שלהם מעריכים את הערך שלהם אם יש להם יכולת.

ניתן היה להשכיר קרקעות בבעלות המשחקים הללו למפרסמים, כאשר הבעלים המקורי ישמור על בעלות זו לאורך כל הדרך, ואילו עורות וכלי נשק יוכלו גם להיות ניתנים לאיסוף. שוב, יכולת זו לרכישות במשחק צוברות ערך לאורך זמן ממלאת תפקיד גדול בבניית עולם המשחק עצמו ובשמירה על שחקנים בתוך המערכת האקולוגית..

לצד CryptoKitties יושבת פלטפורמה גדולה נוספת של חיות מחמד בצורה של אקסי אינפיניטי. הנחת היסוד דומה: קנו יצור דיגיטלי (שנקרא Axie), התאימו אותו והתנו אותו מול אלה של שחקנים אחרים..

צעדים אינסופיים של אקסי

צעדים להתחלה ב- Axie Infinity. תמונה באמצעות Axie Infinity

כמו אצל סוראר שהביא כרטיסי כדורגל למאה ה -21, כך Axie Infinity הוא התקדמות טבעית מאותם אנשי טמגוצ’י ודיגימון שהיו כל כך אובססיביים. NFTs הם מרכיבי הקסם המאפשרים התקדמות זו.

כדאי גם לזכור שקהילת הגיימינג העולמית מונה מיליארדים וכך גם שוק פוטנציאלי עצום לפתיחת NFT. מכיוון שמשחקים אלה כאן ואחרים העוקבים בעקבותיהם משיגים משתמשים ויכולת אחיזה, אפשר בהחלט לדמיין ששוק זה גדל באופן אקספוננציאלי בעתיד הקרוב..

אמנות בלוקצ’יין

אם נסתכל שוב על שולחן הפרויקטים הפופולריים ביותר של NFT, אנו רואים גם מספר פלטפורמות המוקדשות ליצירה, איסוף ומסחר של אמנות דיגיטלית בבלוקצ’יין..

פרויקטים כמו SuperRare (מספר שתיים בדירוג בזמן כתיבת שורות אלה), MakersPlace ו מקור ידוע כולם מאפשרים לאמנים למכור את יצירותיהם בצורה דיגיטלית – ככל הנראה מתנה משמים בנסיבות הנוכחיות. הבלוקצ’יין הופך את החלקים הללו לבלתי ניתנים לשינוי ובכך לאיסוף, בעוד ש- NFT מייצגים את העבודות עצמן.

שוק האמנות הדיגיטלית

כמה נתונים סטטיסטיים על שוק האמנות הדיגיטלית. מקור: Superrare

ההשלכות הרחבות יותר על בעלי זכויות היוצרים ברורות. רשתות NFT מציעות להם הזדמנות לייצר רווח נוסף מהתפוקה שלהן, תוך שמירה בו זמנית מפני ההעתקה הבלתי מורשית שלה. כוח מוחזר לידי היוצרים.

תחומי בלוקצ’יין

קבוצת הפלטפורמות הבולטת האחרת בדירוג הפרויקט של NFT עוסקת בתחומי בלוקצ’יין, רישוי והפצה שלהם. לאלו מכם שלא קראו את המאמר הקודם שלי בנושא מחלקת הנכסים המתעוררת הזו, אלה תחליפים קלים לקריאה לכתובות ארנק דיגיטליות ארוכות ומבולבלות, שיכולות לשמש גם כשער תשלומים..

אז אם אתה מנהל אתר המספק מוצר או שירות אתה יכול לבקש תשלומי הצפנה להישלח ישירות לכתובת האתר שלך. דוגמה לכך תהיה Coinbureau.crypto. זה מחליף את הצורך בהעתקה והדבקה של כתובות ארנק (נוהג הפגיע לתקיפה) ומקלה על כל העסק של שליחת וקבלת תשלומים..

תחום Blockchain NFT

היתרונות של דומיין Blockchain. תמונה באמצעות דומיינים בלתי ניתנים לעצירה

דומיין בלוקצ’יין גם הופך את האתר שלכם לעמיד בפני צנזורה, מכיוון שהמפתחות הפרטיים אליו מאוחסנים בארנק שרק לכם יש את המפתחות אליו. אף צד שלישי אינו יכול להפריע או להשבית את האתר ללא אותם מפתחות פרטיים.

המערכת הישנה לפיה רשמי שמות המתחם הצליחו להוריד אתרים נראית חריקה. היתרונות בכך ברורים: ממשלות אינן יכולות לדכא את חופש הביטוי ולאנשים תהיה גישה טובה הרבה יותר למידע כתוצאה מכך.

השחקנים הגדולים כאן הם שירות שמות אתריום ו דומיינים בלתי ניתנים לעצירה, שניהם ממוקמים היטב בטבלת הפרויקטים של NFT. כמובן שניתן לרכוש ולמכור תחומי בלוקצ’יין כמו כל נכס אחר, מה שמספק לאנשים עם ראיית הנולד אפשרות להרוויח קצת כסף. בשנת 2018, CryptoWorld.com נמכר על ידי אדם כזה תמורת 195 אלף דולר.

העתיד

NFTs רק מתחילים ומקרי השימוש הפוטנציאליים שלהם מתפתחים כל הזמן. הם יכולים להיות מועסקים כשכבה נוספת של אבטחה לבדיקות KYC, מכיוון שניתן לייצג ולאמת את זהותם של אנשים ואת אישוריהם..

במערכות הכרטיסים ניתן היה לחולל מהפכה, תוך הכרה בהבדל בין כרטיסים: אחרי הכל, כרטיס תיאטרון המאפשר למחזיק לשבת בשורה הראשונה שונה מזה שמציב אותם מאחורי עמוד בחלק האחורי של המעגל. רשתות אספקה ​​כבר מתחילות לבחון את האפשרויות שמציעות בלוקצ’יין ו- NFT, עם רווחים פוטנציאליים אדירים עבור הספקים והצרכנים בכל מקום.

הפרויקטים המשתמשים כיום ב- NFT מייצגים את תחילתו של פרק נוסף בתחום הבלוקצ’יין והקריפטו. ככל שהאימוץ שלהם יתרחב, כך גם השימושים הפוטנציאליים שלהם יהיו והדבר הופך אותם לסיכון מסקרן למי שמעוניין לזהות אזורי צמיחה חדשים. ל- De-Fi עדיין יש הרבה צמיחה לעשות והפוטנציאל שלו הוא עצום, במיוחד כאשר רשתות NFT נחשבות במקביל.

קל להתפכח כשקוראים על העושר העצום שקומץ תאגידים ויחידים מסוגלים לבנות בזמנים כאלה. אבל הפיצוץ של טכנולוגיית הבלוקצ’יין והפוטנציאל הבלתי מוגבל שהוא מציע אומר שיש תקווה לאלו מאיתנו שאין להם מיליארדי דולרים בבנק..

גבולות חדשים נפתחים, עם הזדמנויות חדשות להשקעה ותגמול, שאותם מאיתנו יודעים יכולים לנצל. NFTs הם האחרונים ואחד המרתקים שבגבולות הללו וההתפתחות שלהם בשנים הקרובות הולכת להיות מרתקת לצפייה..

באותה מידה, אם אנחנו עוד נחכה לרצף שיחזור.

תמונה מוצגת באמצעות Shutterstock

הצהרת אחריות: אלה דעות הכותב ואין לראות בהן ייעוץ השקעות. הקוראים צריכים לעשות מחקר משלהם.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me