סקירת IOTA: ספר חשבונות מבוזר ללא הרשאה ל- IoT

IOTA הוא אחד הפרויקטים הידועים ביותר שתופסים את שטח הקריפטו. היא ידועה בהיותה הרשת המבוזרת הבולטת עבור התקנים מחוברים לאינטרנט.

מלבד היותו הפרויקט המוביל המתמקד ב- IoT מבוזר, IOTA מעסיקה גם כמה מהטכנולוגיות הייחודיות ביותר המבדילות אותו ממספר רשתות מבוססות בלוקצ’יין אחרות. במהלך ההיסטוריה של ארבע השנים, היו מספר רב של עליות וירידות.

עם זאת, האם IOTA עדיין כל מה שהוא נועד להיות?

בסקירת IOTA זו, אנסה לענות על כך ולתת לך את כל מה שאתה צריך לדעת. אני אנתח גם את הפוטנציאל לטווח הארוך של MIOTA.

מה זה IOTA?

יוֹטָה הוא ספר חשבונות מופץ ייחודי שנוצר ללא שימוש בשרשרת או בלוקים כלשהם. זה נכון, אין בלוקצ’יין. במקום זאת, היא משתמשת בטכנולוגיית גרפים אסיקליים מכוונת ובדבר שהוא מכנה “סבך” כדי לספק קונצנזוס ללא צורך בכורים.

IOTA קיים זמן רב יותר מאשר רבים ממיזמי הבלוקצ’יין שם, והמימון הראשוני לפרויקט הגיע ממקבץ המונים לשנת 2015 שגייס 1,337 ביטקוין, בשווי של כ 500,000 $ באותה תקופה..

מה זה יוטה

תכונות ייחודיות של IOTA. תמונה באמצעות אתר יוטה

אני יודע שזה נשמע כמו כמות קטנה, אך מכירת המונים ו- ICO לא הייתה נפוצה במיוחד בשנת 2015. כל כמעט 3 הקוואדריליון אסימוני IOTA הונפקו למשתתפי ההמונים באותה תקופה, ללא שמורה למייסדים, מפתחים או יועצים..

מכיוון שלא הוקצו אסימונים לצוות, הקהילה תרמה בערך 5% מכלל ההיצע של IOTA לקרן IOTA וזה שימש למימון הפרויקט..


מטרת פרויקט IOTA היא לאפשר את כלכלת המכונות ההולכת וגדלה על ידי הפעלת כל תשלומי המכונה למכונה הנחוצים בכדי לאפשר את האינטרנט של הדברים..

עם IOTA, כל מכשירי המחשוב המוטבעים במכונות ברחבי בתים, עסקים ומפעלים יוכלו לתקשר, לשלוח ולקבל נתונים, ולהשתמש בסבך ה- IOTA של feeless כדי לבצע תשלומים זעירים כדי לשמור על זרימת הנתונים..

IOTA DAG טכנולוגיה

הטכנולוגיה של IOTA מבוססת על ה- Tangle, מבנה נתונים שמבוסס על טכנולוגיית גרף אסיקלי מכוון (DAG), ונוצרה במיוחד עבור IOTA. מבנה הנתונים של DAG הופך מורכב יותר ויותר ככל שנוספים יותר צמתים ועסקאות, מה שמסייע לספק אבטחה. בנוסף, ה- DAG נע בכיוון אחד ואינו חוזר על עצמו.

הסבך הוא גרף המורכב מצמתים המחוברים זה לזה בקצוות. זה מכוון בכך שלחיבורי הצומת יש כיוון, ולכן מעבר מנקודה A לנקודה B אינו זהה לזוז מנקודה B לנקודה A.

ואציקליים פירושם שהמבנה אינו מעגלי, כך שנע מצומת לצומת לאורך הקצוות פירושו תמיד לנוע קדימה, ולעולם אין מעקב חוזר או פגישה עם אותו צומת פעמיים.

יוטה סבך

מבנה בלוקצ’יין לעומת המבנה המבוסס על “סבך”

בסבך IOTA, כל הצמתים המחוברים מחזיקים בנתונים עסקיים, וקונצנזוס מובנה במערכת. במקום להשתמש בבלוקצ’יין Proof-of-Work שבו מופרדים קונצנזוס וכורים נדרשים ליצור קונצנזוס, הסבך דורש מכל משתתף לאשר שתי עסקאות אחרות על מנת לאשר את העסקה שלהם. זה נותן לנו רשת עמית לעמית מבוזרת לחלוטין ומווסתת את עצמה.

מנגנון קונצנזוס זה מאפשר ל- IOTA להישאר חשש, והוא תמיד יישאר חשוש לא משנה בגודל הרשת. על ידי ביטול כורים אין צורך לשלם לאיש ישירות ברשת. במקום זאת, כל משתמש משלם באמצעות כמות קטנה מאוד מכוח המחשוב שלו כדי לאשר שתי עסקאות אחרות.

זה עובד מכיוון שככל שכל עסקה מאושרת ועסקאות אשר אישרו אותה מקבלות אישורים בעצמם, ישנו הצטברות של משקל מאחורי העסקאות. וככל שמשקל זה גדול יותר כך כל עסקה הופכת לאמינה יותר ומאובטחת יותר.

קנה מידה בסבך יוטה

יותר פעילות מובילה למדרגיות גבוהה ולעסקאות

נושא אחד שעמדו בפני IOTA מאז ההתחלה הוא העובדה שרשת DAG זו יכולה להשתלט על ידי תוקף שמשתלט על 33% בלבד מכוח הגיבוב ברשת. על מנת להימנע מכך קרן IOTA הציגה צומת מיוחדת בשם Coordinator.

רכז זה נשלט על ידי קרן IOTA והוא מגן על רשת IOTA מפני התקפות. מכיוון שהיא הופכת את הרשת לריכוזית נמתחה ביקורת על השימוש במתאם.

קרן IOTA אומרת כי ברגע שהרשת תהיה גדולה מספיק, לא יהיה עוד צורך במתאם והיא תופסק באותה עת, מה שהופך את IOTA למבוזרת לחלוטין.

מקרי שימוש של IOTA

IOTA אינה רק רשת תיאורטית, יש לה מקרי שימוש בעולם האמיתי ויישומים הממשיכים להתרחב ככל שרשת IOTA צומחת וזוכה לאימוץ מוגבר. להלן כמה ממקרי השימוש הנוכחיים.

ערים חכמות

טייפה חתמה על הסכם עם קרן IOTA בינואר 2018 לבדיקת טכנולוגיית ה- IOTA בהפיכת העיר לעיר חכמה עתידנית. הבדיקות המוקדמות ביותר כוללות יצירת תעודת זהות דיגיטלית המבוססת על הסבך ושילוב של יוטה במכשירי ניטור זיהום האוויר.

והכי חשוב, ממשלת טאיפיי מרגישה כי אזרחים יהיו אמונים יותר בשירותים ממשלתיים לאחר יבטיחו שלמות הנתונים באמצעות טכנולוגיית ספר חשבונות מבוזר..

אנרגיה חכמה

תחום הכוח והאנרגיה מתקדם לעבר האינטרנט של הדברים בקצב זועם והביזור של רשת החשמל החל עוד בשנת 2016. מכיוון ש- IOTA ניתנת להרחבה וחוש שהיא פיתרון אידיאלי לתעשיית האנרגיה..

ל- IOTA יש עבדתי עם קונסורציום החשמל ההולנדי Elaadnl מאז 2017 ביצירת עמדות טעינה חכמות למכוניות חשמליות. תחנות אלה מוגדרות כך שהעברת נתונים ותשלומים מתרחשים באופן אוטומטי בין מכונית למטען. יתר על כן, אותה טכנולוגיה נבדקת כדי ליצור קהילות אנרגיה חכמות.

בריאות

רשומות רפואיות כבר עוברות במהירות לעולם הדיגיטלי. תנועה זו כבר מסייעת לעוסקים בתחום הבריאות להעניק טיפול טוב יותר, מהיר ויעיל יותר למטופלים. זה עוזר גם ביוזמות מחקר. תחום אחד בו IOTA מאמינה כי הוא יכול לשפר את יוזמות ה- eHealth הדיגיטליות הוא על ידי אבטחת שלמות הנתונים כך שהספקים יוכלו להיות בטוחים שהם משתמשים בנתונים אמינים..

פרטיות היא גם דאגה עצומה בתחום הבריאות, ו- IOTA יכולה לעזור גם כאן עם המסרים המאומתים שלהם, המשתמשים בחתימה מבוססת עץ מרקל כדי לשלוח ולקבל נתונים מוצפנים מעל הסבך, ומבטיח שהאבטחה והפרטיות נשמרים ללא פגע..

רכב וניידות

ענף התחבורה יכול להפיק תועלת רבה מטכנולוגיית ה- IOTA ומהעברת הערך הרגשית בין מכשירי ה- IoT. לדוגמא, כלי רכב המצוידים בארנק מטבעות משלהם יכולים לשלם אוטומטית עבור אגרה, חניה, עמדות טעינה ושירותים אחרים. הם יכולים גם לקבל תשלומים בגין מכירת נתונים, שירותי שיתוף נסיעה ומשלוח.

שרשרות אספקה ​​וייצור

פלטפורמת IOTA תוכל לסייע בכל שלבי הייצור ושרשרת האספקה ​​מכיוון שהיא יכולה לספק תיעוד בלתי משתנה בכל נקודה המבטיחה את האותנטיות של הסחורה..

על ידי כתיבת נתונים בסבך אנו יכולים לדעת את מקור המוצר, כולל המדינה ומי יצר אותו. אנחנו יכולים לדעת בדיוק מתי הוא מיוצר, ואנחנו יכולים אפילו להתחקות אחר העובדים שייצרו אותו.

ניתן לרשום ולאחסן את כל הנתונים הללו ויותר, מה שמקנה ליצרנים, מפיצים וצרכנים יותר אמון במוצרים המועברים אליהם.

מעבר למקרי שימוש & לתוך שותפויות

לאורך השנים IOTA הקימה רשימה ענקית של שותפים, גדולים וקטנים, והיא ממשיכה להוסיף שותפים חדשים ופרויקטים חדשים, גם עכשיו בשנת 2020. להלן כמה מהשותפויות הגדולות והמפורסמות ביותר, כמו גם כמה מהן הפרויקטים האחרונים שמטופלים על ידי IOTA ושותפים.

מיקרוסופט

IOTA הודיעו כבר בנובמבר 2017 כי הם משיקים את השוק הציבורי הראשון לנתונים על הסבך יחד עם מיקרוסופט. התוכנית הייתה לבנות את השוק במטרה לייצר רווח מנתונים. זה היה התאמה מושלמת ל- IOTA מכיוון שהוא מתמקד באינטרנט הדברים (IoT), והנתונים הם המשאב העיקרי עבור ה- IoT.

יוטה מיקרוסופט

תמונה באמצעות NextWeb

לדברי מייסד IOTA דייוויד סונסטבו “ניתן לייצר רווחים מכל סוג של נתונים,” אמר סונסטבו. “אם יש לך תחנת מזג אוויר שאוספת למשל נתונים על רוח, טמפרטורה, לחות וברומטריה, אתה יכול למכור את זה לגורם שעושה מחקר אקלימי.”

רק חודש לאחר מכן התברר כי למעשה לא הייתה שום שותפות רשמית בין מיקרוסופט ל- IOTA, אולם מומחה הבלוקצ’יין של מיקרוסופט, אומקר נאיק, הצהיר דוא”ל ל- IOTA.

אנו שמחים לשתף פעולה עם קרן IOTA וגאים להיות קשורים ליוזמה החדשה של שוק הנתונים.

למרות היעדר השותפות הרשמית, IOTA ומיקרוסופט המשיכו לעבוד על חידושים טכנולוגיים המבוססים על רשת Tangle של IOTA.

פולקסווגן

עם תחומי הרכב, שרשרת האספקה ​​והתעשייה, כולם מוקד למקרה השימוש של IOTA, אין זה מפתיע לראות את פולקסווגן כאחת השותפות של IOTA. טכנולוגיה ללא נהג היא רק יישום אחד ש- IOTA יכולה לעזור לפתור, כאשר נתונים חושי מכלי רכב מתווספים למסד הנתונים כדי לשפר כל איטרציה עתידית של הטכנולוגיה..

פולקסווגן יוטה

תמונה באמצעות טוויטר

פולקסווגן עשתה את שלה שותפות עם IOTA הציבור בינואר 2018 ומקווה להשתמש בטכנולוגיית הניידות כחלק מהתפתחותה העתידית.

IOTA החלה בשיתוף פעולה עם פורשה בתכנית 4 בשנת 2018. התוכנית צפויה להיות פיתוח של פורשה חשמלית, אך פרטי הפרויקט נשמרו בסוד..

DnB

במאי 2018 IOTA ו- DnB, הקבוצה הפיננסית הגדולה ביותר בנורווגיה, חתמו על הסכם שיתוף פעולה בכדי להניע חדשנות ויצירה משותפת במרחב של חדשנות ממוקדת אזרח, כלכלת מכונות ושווקי נתונים מבוזרים..

השותפות נועדה לשים דגש על מערכות ניהול פרטיות נתונים וגיבוש מודלים עסקיים חדשים.

בוש

בוש הייתה אחת החברות הראשונות שהכריזו על שותפות עם IOTA. השניים החלו לעבוד יחד באוקטובר 2017. בוש רואה פוטנציאל גדול בטכנולוגיה המפותחת על ידי IOTA, ומאמינה שהיא תשתלב היטב עם היוזמות הטכנולוגיות של בוש..

בוש יוטה

תמונה באמצעות טוויטר

חברת בוש הינה חברת הנדסה וחשמל והיא הספקית הגדולה ביותר של חלקי רכב בעולם. היא כבר הושקעה רבות בחלל ה- IoT באמצעות ערכת הפיתוח הדומיין שלה, שהיא מכשיר חיישנים לתכנות שמתחבר לאינטרנט של הדברים ויש לו אין ספור מקרי שימוש..

השותפות בין שתי החברות התאימה באופן טבעי לשני חלוצים במרחב ה- IoT.

פוג’יטסו

IOTA נכנסה לשותפות עם חברת האלקטרוניקה היפנית Fujitsu במקביל לשותפות מיקרוסופט, במטרה זהה לפתח שוק לייצור רווחים מנתונים. באוגוסט 2018 הם פרסמו מאמר שהסביר את השימוש בבלוקצ’יין הממוקד ב- IOTA כמדי אחסון נתונים בלתי ניתנים לשינוי בתהליך עקבות הביקורת שלהם, מה שגרם לאופטימיות סביב IOTA לעלות.

באפריל 2019 הדגימה פוג’יטסו מערכת מבוססת Tangle שתוארה כ”תקן פרוטוקול חדש בכל מה שקשור למוצרי ושירותי IT. ” המערכת הוצגה לראשונה ביריד הסחר התעשייתי של האנובר מסה, יריד הסחר הגדול בעולם. הוא צפוי להיות מנוצל לראשונה במפעל החכם של אוגסבורג של פוג’יטסו.

יגואר לנד רובר

לאחרונה (אפריל 2019) הכריזה יוטה על שותפות עם יגואר לנד רובר, הבריטית. השותפות תראה את יגואר לנד רובר מתגמלת נהגים ב- Cryptocurrency של Iota עבור דיווח נתונים ליגואר. יצרנית הרכב אומרת שהכספים שהרווחו יכולים לשמש לתשלום אגרה וחניה, כמו גם לתחנות טעינה חשמליות.

יגואר לנד רובר IOTA

תמונה באמצעות בלוג IOTA

אימוץ טכנולוגיית IOTA על ידי יגואר לנד רובר הוא חלק מחזון ה- Destination Zero שלה, הכולל אפס פליטות, אפס עומסי תנועה ואפס תאונות. הפיתרון הצפוי יביא נהגים להרוויח מטבעות קריפטוגרפיים לצורך דיווח על תנאי הדרך ועומסי התנועה. כלי רכב יגיעו עם ארנקים משלימים של מטבעות קריפטוגרפיים לאחסון התשלומים.

STMicroelectronics

ביולי 2019 הודיעה STMicroelectronics, אחת מיצרניות המוליכים למחצה הגדולות בעולם, כי הן עובדות על עדכון תוכנה לשבב STM32 שישלב את טכנולוגיית IOTA. השבבים המעודכנים החדשים, שניתן להשתמש בהם בכל מיני מכשירי IoT מסמארטפונים למקררים חכמים, יוכלו לשלוח ולקבל נתונים מהסבך בזמן אמת..

בינואר 2020 STMicroelectronics הודיעה כי SDK קוד פתוח עבור שבב STM32 פותח ושוחרר, וכי הוא מאפשר לשבבי STM32 לפעול כצומת IOTA. דובר החברה אמר כי ההתפתחויות והשיפורים ב- SDK נמשכים, תוך שהוא מציין כי מספר גדל והולך של מקרי שימוש בשבבים נחקרים, כמו דוגמאות בתחום האנרגיה החכמה..

טכנולוגיות של Dell & קרן לינוקס

באוקטובר 2019 הכריזה IOTA על שותפות עם Dell Technologies וקרן לינוקס. בהודעת השותפות נמסר כי שלוש החברות עובדות יחד על פרויקט בשם “Alvarium” שנועד ליצור מערכת שתאמת אם ניתן לסמוך על נתונים. הפרויקט ייצור שוק נתונים אשר יוכל לדרג עד כמה הנתונים הנמכרים אמינים.

IOTA Dell

יש מספר עצום של תאגידים קטנים, בינוניים ורב-לאומיים שהפגינו עניין ביוטה ושותפו איתם במגוון רחב של פרויקטים שונים. לקבלת רשימה מלאה ראה ארכיון ה- IOTA. אתר זה מכיל גם את העדכונים האחרונים לגבי שותפויות אלה ואחרות של IOTA.

צוות ה- IOTA

IOTA הוקמה בשנת 2015 על ידי שלישיית יזמים שראו כי הבלוקצ’יין אינו האמצעי היעיל ביותר ליצירת ספר חשבונות מבוזר. בשנת 2017 הוקמה קרן IOTA שתפקח על המחקר, הפיתוח והתקינה של IOTA וכלכלת הדברים..

חברי המפתח בקרן IOTA הם כדלקמן:

דייוויד סונסטבו – דייוויד הוא יזם סדרתי שהקים יחד את קרן IOTA ומשמש כיו”ר משותף בדירקטוריון שלה. לפני IOTA, הוא הקים חברת IP של חומרת התגנבות שפיתחה מעבד בהספק נמוך לשימוש במכשירי IoT.

דומיניק שיינר – דומיניק הוא יזם סדרתי נוסף שהקים כמה חברות לפני IOTA, כולל Bithaus ו- Fileyy. הוא היה מייסד שותף של קרן יוטה ומשמש בדירקטוריון כיו”ר משותף.

פרופסור סרגיי פופוב – פרופסור פופוב הוא החבר המייסד השלישי של IOTA והוא מכהן בדירקטוריון קרן יוטה. הוא פרופסור למתמטיקה באוניברסיטת קמפינאס בסאו פאולו ברזיל. הוא מחבר כתב העת IOTA ויוצר הסבך.

מייסדי יוטה

שלושת המייסדים של קרן IOTA

יעקב צ’ך ראש ההנדסה של IOTA, צ’ך נכנס לתפקיד באוקטובר 2019 והפך אותו לאחת התוספות האחרונות לצוות ההנהלה. יש לו רקע בתחום הבינה המלאכותית והכתיבה הטכנית, ולפני שהצטרף ל- IOTA היה מנהל תוכניות במיקרוסופט.

לואיס פרייברג – לואיס משמש כראש המערכת האקולוגית של יוטה, העוסק בעיקר בקידום ההבנה של יוטה והטכנולוגיה שלה, כמו גם בחיפוש אחר חידושים הקשורים ליוטה. הוא נמצא בתעשיית טכנולוגיות ספרים מבוזרים מאז 2013, ולפני כן בילה כמעט עשור בענף התוכנה המסחרית.

הולגר קותר הולגר בילה את הקריירה שלו בפרויקטים שונים של IT בחברות רב לאומיות במהלך 15 השנים האחרונות. ביוטה כמנהל השותפויות הוא עוסק ביצירת שותפויות בין הקרן לבין האינטגרטורים והשותפים המעוניינים להשתמש בטכנולוגיית יוטה..

קהילת יוטה

אין חולק כי ל- IOTA עומדת מאחוריה קהילה נלהבת. זהו נכס נהדר לכל פרויקט מכיוון שהוא מוביל למודעות רבה יותר ומטפח אימוץ רחב יותר לאסימון IOTA.

אז כמה גדולה בדיוק קהילת ה- IOTA הזו?

ובכן, כנקודת התייחסות ראשונה, יש להן די גדול טוויטר פעיל עוקב עם למעלה מ -120 אלף עוקבים. זה יותר ממה שראינו במספר פרויקטים אחרים. בחשבון טוויטר זה, צוות IOTA מעדכן את הקהילה בהודעות האחרונות ותמיד יש אינטראקציה רבה עם ציוצים אלה..

לדיון רחב יותר בקהילה ל- IOTA יש שרת דיסקורד כמו גם גנרל Reddit subreddit וספציפי יותר שוקי IOTA subreddit. בדיסקורד יש להם למעלה מ- 22,000 חברים, ובשתי ערכות המשנה יש להם למעלה מ -130,000 חברים.

יוטה דיסקורד

תמונת מסך של שרת ה- IOTA הכללי

כדי להבין טוב יותר את הדיון בין הקהילה, החלטתי לקפוץ לדיסקורד שלהם. היו מספר נושאי צ’אט שונים שכיסו היבטים של הפרויקט והמערכת האקולוגית.

דבר אחד שהתברר לי בדיון בתוך הקהילה הזו הוא שנראו מעט מאוד “נערי ירח”. עיקר הדיון היה על שותפויות, טכנולוגיה ואימוץ רחב יותר – תמיד סימן טוב.

אסימון IOTA (MIOTA)

המטרה ארוכת הטווח של פרויקט IOTA היא ליצור רשת המסוגלת להניע מיקרו-טרנסקציות בין התקני IoT. באמצעות IOTA ניתן ליצור שוק פתוח של מכשירים, שם ניתן לחייב את השימוש במשאבים והעברתם שנייה לשנייה בזמן אמת..

זה יפתח אפשרויות עצומות, כגון כלי רכב המשתפים תנאי מזג אוויר ותוואי עבור מיקרו-תשלומים קטנים, או תרמוסטטים חכמים המחלקים נתוני טמפרטורה, לחות או רוח עם תחנות מזג אוויר..

ההיצע הכולל והמחזור של IOTA הוא 2,779,530,283. הצוות החליט על המספר הזה מכיוון שהוא מותאם במיוחד לחישוב טרינרי, בהיותו המספר הגדול ביותר האפשרי בן 33 ספרות..

האספקה ​​הכוללת הזו נקצבה מראש בעסקת הג’נסיס ולעולם לא יוטבע או ייכרה יותר IOTA. זו היצע קבוע. מכיוון שאין כורים הנדרשים לאבטחת רשת ה- IOTA, אין תמריצים לאף אחד לנסות ולהעלות את דמי הרשת על ידי האטת הרשת, או כל ניגוד אינטרסים אחר..

ביצועים של MIOTA

למרות שאסימני IOTA נוצרו בשנת 2015 כחלק מההמונים, רק ביוני 2017 אסימונים נרשמו בבורסה. באותה תקופה האסימון נסחר בין 0.55 $ ל 0.65 $.

האסימון היה תנודתי מההתחלה, צנח מרמות הפתיחה שלו ל 0.18 $ בלבד כעבור חודש, ואז ריבאונד וטיפס מעל $ 1 עד אמצע אוגוסט 2017. הוא לא הצליח להחזיק מעמד כל כך גבוה, ובנובמבר 2017 הוא חזר להיות מתחת ל 0.40 $. , אך זה לא נמשך זמן רב שכן דצמבר 2017 היה העצרת הענקית לכל שוק המטבעות הקריפטוגרפיים.

ביצועי מחיר של MIOTA

תמונה באמצעות CMC

זה הגיע לשיאו של כל הזמנים של 5.69 דולר ב -19 בדצמבר 2017, ונפל במהירות מגבהים אלה. למרות זאת, היא נאבקה והצליחה להישאר מעל 1 דולר עד יולי 2018. משם היא התגנבה בהדרגה ונכון לאוגוסט 2019 היא עומדת על 0.265044 דולר בלבד..

היה פופ גבוה יותר בתחילת 2020, כאשר MIOTA טיפס בקצב קצר של 0.34 דולר, אך החדשות על פריצת הארנק של טריניטי ב -13 בפברואר שמה קץ לעצרת שקיבלה השראה מהידיעה על קואורדיציד שסוף סוף שמה קץ ל הרכז. נכון לתחילת מרץ 2020 MIOTA נסחרת במחיר של 0.223925 דולר.

קְנִיָה & אחסנת MIOTA

למרות שלקח שנתיים עד שאסימון ה- IOTA נרשם בבורסה הוא נמצא בעשרות. נפח הסחר הגדול ביותר הוא מביטפינקס ובינאנס, אם כי יש גם כמות גדולה של נפח של Huobi Global ו- HitBTC (אם כי היינו נמנעים מהאחרון).

בהתחשב בכך שההיקף פרוס היטב על פני בורסות, המשמעות היא שנזילות MIOTA אינה נשענת על בורסה אחת. המשמעות היא שאם אי פעם הייתה בעיה עם אחת מהבורסות, סוחרים תמיד יכלו למצוא שוק חלופי לביצוע ההזמנות.

בינאנס מיוטה

הירשם ב- Binance וקנה אסימונים של MIOTA

בספרי החליפין האישיים נראה כי המחזור גם בריא. השווקים עמוקים ונזילים, מה שאומר ביצוע קל להזמנות החסימה הגדולות שלך – ללא החלקה.

לאחסון אסימוני IOTA החלופה הטובה ביותר הייתה בעבר הילידית ארנק טריניטי, אשר זמין הן למחשבים שולחניים (Windows, Mac, Linux) והן לניידים (Android ו- iOS). הפריצה האחרונה בה מעורב הארנק יצרה חששות ברחבי הקהילה אולם למרות שהארנק תוקן, בהחלט יעבור זמן מה עד שמשתמשים יחזירו את אמונם בארנק..

קואורדינציה – האבולוציה של IOTA

IOTA ספגה ביקורת על היותה ריכוזית מדי מכיוון שכבר מימיה הראשונים יישמה את השימוש בצומת ביקורת היא מכנה “המתאם”. צומת מיוחדת זו פועלת לספק פונקציית מחסום על הסבך, לייצר עסקאות המכונות “אבני דרך” שנועדו להגן על הרשת מפני התקפות של שחקנים גרועים..

קרן IOTA אמרה זה מכבר “התשובה הקצרה היא שניתן יהיה להסיר את הרכז אם צוות המחקר שלנו יהיה משוכנע שאנחנו מספיק מבינים את הסבך נטול הרכז.”

התוכנית של IOTA להוציא בסופו של דבר את המתאם מהסבך, נקראה קואורדינציה, צפוי להשיג את יעדי המדרגיות ללא ריכוזיות. הסרת המתאם תסמן אבן דרך מרכזית במטרה ליצור סוף סוף פתרון טכנולוגית Ledger Ledger שהוא באמת מוכן לארגון.

החל מחודש פברואר 2020 התוכניות לקואורדינציה לקחו את הצעד הבא שלהן קדימה, כאשר ה- IOTA הודיעה על החלפת המתאם המרכזי במערכת קונצנזוס מבוזרת חדשה המכונה “שימר”.

IOTA אמרה כי פתרון ה- Shimmer שלהם יאזן בין ביזור לבין ביטחון ומדרגיות, והוא נובע ממערכות המתרחשות באופן טבעי, כגון דפוסי המעוף של הדבורים ועיצוב מערכות החיסון של אורגניזמים חיים..

מנגנון קונצנזוס חדש

IOTA הוסיפה מנגנון קונצנזוס חדש להפעלת שימר. מנגנון זה הוא מערכת המדרגת מוניטין המשתמשת במשהו הנקרא “מאנה” כדי לתגמל “צמתים טובים”. ניתן להסיר את מאנה גם עבור צמתים שמתנהגים בצורה לא הולמת. מהנדסי IOTA טוענים כי מערכת זו תפתור בעיות רבות הקשורות למנגנוני קונצנזוס פופולריים של בלוקצ’יין כמו Proof of Work (PoW), Proof of Stake (PoS), ו- Delegated Proof of Stake (DPoS).

מאז ביטקוין שהושק לפני למעלה מעשר שנים, הנושא הגדול ביותר לטכנולוגיית הבלוקצ’יין היה הפשרות בין ביזור, אבטחה ומדרגיות. מנגנון הקונצנזוס החדשני החדש של IOTA מבטיח לפתור את שלוש הבעיות בו זמנית.

קרן IOTA תיארה את מנגנון הקונצנזוס כפתרון מודולרי “כלומר כל מודול יכול להיות מוחלף באופן עצמאי אם מחקר חדש יגלה שיפורים נוספים”, זה חשוב מכיוון ש”תוכנה שלא תוכננה עם יסודות מודולריים תתחיל לקפא. הגמישות לשדרוג בעתיד היא קריטית להצלחה ארוכת הטווח של טכנולוגיה כה מתקדמת. “

מערכת המוניטין של מאנה תאפשר למחזיקי אסימונים להצביע על הקצאת נקודות מוניטין של מאנה לצמתים שמתנהגים היטב ברשת, וניתן גם להצביע על נקודות מאנה אלה בכל עת. המערכת כוללת גם הצצה אוטומטית, בה הצמתים השכנים חולקים מידע כדי להגיע להסכמה מלאה של הרשת במהירות האפשרית.

פתרון זה משתמש בהספק נמוך בהרבה ממנגנון ה- PoW. במנגנון ה- Shimmer יותר מאנה יאפשר לעבד יותר עסקאות, לפתור את בעיית המדרגיות. על ידי הצבעה על “השחקנים הטובים” הצמתים הללו מוטמעים חזק יותר בסבך, בעוד ש”השחקנים הרעים “יהפכו ליתומים וללא שימוש..

תָאִי & הסתברות מהיר

בנוסף, IOTA בודקת שתי מערכות קונצנזוס חדשות יחד עם מערכת המאנה של מוניטין הצומת. אלה הם קונצנזוס סלולרי וקונצנזוס מהיר הסתברותי מהיר.

עם הקונצנזוס הסלולרי, ההסכמה על מוניטין הצמתים נאמרת “מנצנצת” דרך הרשת, מה שיוצר הסכם קיבוצי שנראה דומה לתנועה של מושבת חרקים. כל צמתים שמתנהגים באופן מוזר נראים באותו אופן שחרקים מזהים טורפים בקרבם.

יש לציין כי מנגנון זה קשה מאוד ליישום מתמטי, מה שאומר שייקח שנים של בדיקות סבירות על ידי IOTA לפני שהוא מוכן לפרוס במלואו.

בהסכמה הסתברותית מהירה יש צמתים בודדים המאמתים באופן אקראי את התנהגותם של צמתים אחרים שנבחרו באופן אקראי. בנוסף, גם אחוז ההסכמה הנדרש בכל סבב הוא אקראי. כל האקראיות הזו מקשה על ההתקפה על הרשת.

קואורדינציה של IOTA היא תוצאה של שנים של תכנון ועבודה. בעוד שהשלב האחרון ביישום עשוי להימשך זמן מה בעתיד, נראה שהתוכנית הנוכחית התחשבה ברבים מהנושאים שעשויים להתעורר או לרוב. IOTA ותומכיה מאמינים שהדבר יפתור סוף סוף את בעיות המדרגיות, הביזור והאבטחה הקיימים במקביל.

כריסאליס או IOTA 1.5

מיד לאחר ההודעה על קואורדידיד הצוות ב- IOTA הודיע ​​גם שהמרכז יראה מיידי שדרוג המכונה “כריסאליס”, אשר נועד לשפר את היעילות העסקית של ה- mainnet לפני השלמת שדרוג ה- Coordicide.

כריסאליס יעביר את הגישה לרשת מוכנה לארגונים עד שהשיפור הסופי של קואורדידיזציה יהיה מוכן לפרוס. הפרויקט נקרא “קריסאליס” מכיוון שזו הצורה של זחל לפני שהופך ומתגלה כפרפר.

קריאליס IOTA

המעבר לסבך חינם IOTA

ישנם מספר שיפורים הנכללים בעדכון Chrysalis, אשר אמור להסתיים כרגע ברבעון השלישי של 2020. האחד הוא גישה דגל לבן לחישוב היתרות שתייעל את המהירות והיעילות של בחירת טיפים..

הוא כולל גם אלגוריתם בחירה חדש עבור המתאם, המאפשר לרשת לתמוך במספר מוגבר של עסקאות מאושרות בשנייה, תוך שיפור יעילות החישוב..

כריסאליס יתמוך גם בעסקאות אטומיות, תכנית חתימות חדשה במקביל ל- WOTS ובחירת טיפים URTS חדשה. שינוי נוסף יהפוך את ה- IOTA למסוגל להנפיק אסימונים, שהיה שינוי שהתבקשה על ידי קהילת ה- IOTA והשותפים הארגוניים..

פרוטוקול הקוביק – מעבר לקואורדינציה

אחד הפרויקטים החדשים והמרתקים ביותר עבור IOTA הוא פרוטוקול קוביק. Qubic נוצר מתוך ראשי התיבות QBC, שמייצג חישוב מבוסס מניין. פרוטוקול Qubic הוא הפיתרון של IOTA לחישוב במיקור חוץ, חוזים חכמים, אורקלים, ועוד ועוד.

פרוטוקול Qubic מציין כיצד IOTA תתמודד עם חישובים מבוססי מניין, הכוללים מבנים כגון אורקלים וחוזים חכמים. זה יאפשר יכולות ריבוי עיבוד רב-תכליתיות ללא ערכים, מבוסס ערפל / ענן, על הסבך.

בסופו של דבר המשתמשים יוכלו לנצל את מאגר כוח המחשוב העולמי שאינו בשימוש, תוך כדי סיוע באבטחת הסבך, וכך ייווצר מחשב העל העולמי מבוסס IOTA..

פרוטוקול Qubic IOTA

סקירה כללית של פרוטוקול Qubic

יש לציין כי בעוד שהרעיון ל- Qubic מקורו בשנת 2012 בשרשור בפורום Bitcointalk, הוא השתנה מאוד מאז. זו גם עדיין עבודה בעיצומה ויכולה להישאר כך די הרבה זמן. היקף הפרויקט הוא למעשה עצום.

הדברים שלטענת צוות IOTA היו מאוד ברורים כאשר הכריזו על Qubic הם שזה לא יהיה אסימון חדש או מטבע, וכי לא תהיה שום אוויר או ICO עבור Qubic..

לתפיסה המקורית של Qubic היה קשה להתגבר על בעיות, ופרוטוקול IOTA תוכנן למעשה לפתור בעיות אלה על ידי הפיכתו לסטנדרט עולמי לתשלומי IoT והודעות. האופי ללא עמלות של עסקאות IOTA הוא אחד הדברים שמאפשרים את Qubic על ידי הפעלת:

  • דרך לתקשר בבטחה עם העולם החיצון בסביבה מהימנה;
  • פלטפורמת מחשוב ערפל חזקה ומופצת לבניית יישומי IoT מורכבים;
  • סוג חדש של חוזה חכם, שגובה מיקרו-תשלומים בזמן אמת תוך כדי הפעלתו;
  • מערכת תגמול לתמריץ השתתפות כנה בסבך.

דאגות וביקורות

IOTA לא הלכה ללא ביקורת במהלך חייה, כאשר חלק ניכר ממנה התרכז בפגמים הטכניים של אלגוריתם ההצפנה. יש גם גניבה של 11.4 מיליון דולר של IOTA שהתרחשה בשנת 2018, בה האקר יצר זרעים מזויפים וכך קיבל גישה לארנקי המשתמש..

הביקורת הגדולה ביותר על הפרויקט סובבת את העובדה שהפרויקט משתמש באלגוריתם הצפנה בשם Curl אותו המפתחים “גלגלו” בעצמם. המשמעות היא שהם יצרו את אלגוריתם ההצפנה מאפס, דבר מאוד מיואש בתעשיית ההצפנה.

יוטה תלתל

מאמר מחקר על אלגוריתם CURL של Iota. תמונה באמצעות טוויטר

אלגוריתמי ההצפנה הללו זקוקים בדרך כלל לשנים של לימוד בכדי להבטיח שהם מאובטחים, והצורך הזה הוכח כאשר התגלה כי Curl הוא בעל מאפיין המכונה Collision, לפיו הפונקציה תייצר אותה פלט כאשר תינתן שתי תשומות שונות..

זה יכול היה לאפשר להאקר לגנוב בקלות אסימונים מהרשת. בעוד שמפתחי IOTA תיקנו מאז את הפגיעות, יש התוהים אילו הפתעות אחרות עשויות להיות מתחת לקוד המחכה לנצל..

ביקורת נוספת על הפרויקט היא בקשר להימנעות מהצוות ממקור פתוח, שאף מתפרש כעוין על ידי חלקם. אחד מאבני היסוד בפרויקטים הגדולים ביותר של בלוקצ’יין הוא בסיס קוד פתוח, ולכן כאשר IOTA מזלזל בקוד קוד פתוח, רבים תוהים מה הם עשויים להסתיר.

למרות העבודה שנעשתה בנושא קואורדיצייד, השאלה לגבי ריכוז הפרויקט הועלתה לאחרונה כאשר הרכז הושבת. זה נעשה בתגובה לפריצה לארנק טריניטי.

פריצת ארנק טריניטי

דאגה נוספת שעלתה רק בפברואר 2020 היא האבטחה של אפליקציית הארנק הרשמית של IOTA בשם Trinity. ב- 12 בפברואר 2020 נודע כי האקר הצליח לנצל פגיעות בארנק כדי לגנוב קרנות של כ -2 מיליון דולר..

יוטה האקס

עדכוני פריצה. תמונה באמצעות טוויטר

בתגובה קרן IOTA סגרה את המתאם כדי לעצור כל גניבה נוספת בזמן שהפריצה נחקרה. הוא נותר סגור כמעט שבועיים כאשר הקרן תיקנה לראשונה את ארנק טריניטי וביקשה מהמשתמשים לעדכן לגרסה האחרונה שכללה העברת הזרע שלהם לזרע חדש..

תקופת נדידת הזרעים נקבעה ל -29 בפברואר 2020 עד ה -7 בפברואר 2020. לאחר מכן תקופת אימות אופציונלית לקהילה בת יומיים, שבעקבותיה רשת ה- IOTA תופעל מחדש בסופו של דבר ב -10 במרץ 2020, אז המשתמשים יחלו שוב להיות מסוגל לבצע עסקאות. מיותר לציין שאחרי הפריצה השנייה הזו האמון עבור IOTA ספג מכה קשה.

סיכום

יוטה הוא בהחלט אחד מפרויקטי הצפנה הייחודיים יותר, כאשר השימוש בסבך הוא סטייה ישירה מפתרונות הבלוקצ’יין הרגילים. המטרה להניע את האינטרנט של הדברים היא כנראה גם מהגבוהות ביותר בחלל. וכשהסבך מספק עסקאות חסרות יכולת, יכולת הרחבה קיצונית והתנגדות קוונטית, ייתכן שבסופו של דבר צוות יוטה יכול לממש את מטרתו..

עם זאת, הצוות צריך להימנע מכל חשש ביטחוני נוסף והסרת המתאם תהיה צעד מכריע עבור הפרויקט. כדי להצליח כמערכת תשלומים בין מכונה למכונה, הפרוטוקול כולו צריך לעבור בדיקות נמרצות וככל הנראה תהליך ניסיוני ארוך. הדבר נכון גם אם אי פעם יושק שוק נתונים ב- IOTA.

העוינות והזלזול שקיים הצוות כלפי קהילת הקוד הפתוח עלולים לפגוע גם בפרויקט בתחום שבו מפתחים מצפים למקור פתוח כנורמה. והיו כמה פעולות איבה בין החברים המייסדים, שכבר גרמו לפילוג, כאשר חבר המייסד סרגיי איוונצ’גלו מזמן את כל מטבעות ה- MIOTA שלו בנובמבר האחרון והתרחק מפרויקט IOTA.

בסך הכל נראה כי קרן יוטה עושה עבודה מצוינת בהבטחת שותפויות ופיתוח עסקי של הפרויקט. יש להם כבר יציב חזק של שותפים ויכולים לראות את האימוץ מתפשט במהירות בכמה מגזרים אם הם מצליחים למצוא הצלחה בפתרון ספר החשבונות המבוזר שלהם..

פריצת הארנק האחרונה של טריניטי בהחלט מטרידה, אבל היא משהו שיימוג עם הזמן. מרגש יותר היה שחרורו של Coordicide, והידיעה שיש עכשיו ציר זמן לכיבוי המתאם ולבסוף להפוך את IOTA לרשת המבוזרת שתמיד נועדה להיות.

תמונה מוצגת באמצעות Fotolia

הצהרת אחריות: אלה דעות הכותב ואין לראות בהן ייעוץ השקעות. הקוראים צריכים לעשות מחקר משלהם.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map