מה זה GUSD דולר תאומים? הסטאבלקוין הראשון המוסדר בעולם

בחיפוש אחר קרן יציבה אמינה ושקופה יותר, מספר חברות ומנפיקים נכנסו לקבוצה. אחד הבולטים הוא זה של דולר תאומים (GUSD).

הונפק על ידי בורסת מזל תאומים הנושאת את השם, סטאבלקוין זה מנסה לגזול את נתח השוק הרחק מהסטאבלואין של Tether (USDT). היו שאלות סביב קשירה שהתרחשו לאחרונה.

דולר תאומים יעמוד מול מצטרפים חדשים אחרים לחלל, כולל Paxos Standard (PAX) ו- TrueUSD (TUSD). בפוסט זה נבחן לעומק את היציבות של דולר תאומים. אנו נותנים לך את מה שאתה צריך לדעת על הטכנולוגיה, מקרי שימוש והגנות על בעלים.

סקירה של דולר תאומים

ה- StableCoin Dollar Gemini (GUSD) הוא אחד מטבעות הכסף האחרונים, ושוחרר ב -10 בספטמבר 2018. זהו אסימון ERC-20 הפועל בבלוקצ’יין את’ריום ונוצר ושוחרר על ידי בורסת המטבעות ג’מיני בבעלות תאומי וינקלבוס..

מקרי שימוש בדולבי תאומים

השתמש במקרים עבור Stablecoin דולר תאומים

מבוסס על המידע באסימונים נייר לבן, זה יהיה “קשור 1: 1 לדולר ארה”ב”.

מכיוון שהוא צמוד לדולר ארה”ב, תאומים תשתמש בבנק של סטריט סטריט כדי להחזיק את נכסי הדולר, ושמרה על מוצר ביטוח מעבר כדי לספק ביטוח FDIC בגבולות ספציפיים..

הדולר של תאומים הוא גם ייחודי בקרב מטבעות שכנים מכיוון שהוא יבוקר באופן עצמאי על ידי BPM חשבונאות וייעוץ באופן קבוע. הביקורות יבוצעו כדי להבטיח שתאומים מחזיקים סכום תואם של דולרים אמריקניים ל- GUSD שלה, ותוצאות כל ביקורת יפורסמו בפומבי.

בהמשך מאמר זה מתבוננים עמוק יותר במפרט האסימון כפי שמוצג בעיתון הלבן שלו, מכיוון שאלה מספקים את המסגרת לשיפור האמון ביישום זה של מטבעות..


הנפקה וגאולה של GUSD

מכיוון שדולרי מזל תאומים נוצרים על בלוקצ’יין תמיד יהיה אפשר לצפות באסימונים ובכמות במחזור בבלוקצ’יין את’ריום. החזקות בדולר לגיבוי אסימונים אלה יועברו באופן מבוקר ואושרו.

הביקורת החשבונאית תאשר את אחזקות הדולר, ואילו ספר החשבונות עצמו יאשר את אספקת המטבעות.

רשת אמון של דולר תאומים

הדולר מזל תאומים “רשת אמון”

דולרים חדשים של מזל תאומים נוצרים בכל עת שלקוח מושך את הדולרים המסומנים מהבורסה של מזל תאומים. לאחר מכן הם נהרסים בכל עת שלקוח יממש אותם או מפקיד אותם בחשבון תאומים.

דולרי תאומים שומרים על כל התכונות של פרוטוקול ERC-20, כלומר הם משתמשים בחוזים חכמים וניתן לאחסן אותם בכל כתובת Ethereum ובכל ארנק תואם ל- ERC-20..

ממשל, הגיון ופנקס באמצעות חוזים חכמים

אחד מהשימושים במטבעות נייר הוא להציע אלטרנטיבה לדולר בבורסות שאינן מציגות מטבעות פיאט. המשמעות היא שיכולות להיות כמויות מסחר כבדות עבור מטבעות פלטפורמות בפלטפורמות אלה.

תאומים יצרו את ה- GUSD עם בקרות קפדניות על האסימון כך שהם מסוגלים לבצע שדרוגים במידת הצורך. העיתון הלבן קובע כי תאומים מחפשים להציע את הדברים הבאים עם ה- GUSD:

  1. לפתור נקודות תורפה;
  2. הרחב את המערכת עם תכונות חדשות;
  3. לשפר את המערכת ולייעל את היעילות התפעולית שלה; ו
  4. השהה, חסום או הפוך אסימונים לאחור בתגובה לאירוע ביטחוני (כלומר, אירוע קטסטרופלי) או אם מחויב או נדרש לעשות זאת על ידי בית משפט או גוף ממשלתי אחר על פי חוק..

הם משיגים זאת באמצעות שכבות של חוזים חכמים לביצוע פונקציות שונות. שכבת “פרוקסי” אחראית על יצירת והעברת מטבעות, וכן מספקת מנגנון לעצור הנפקת מטבע והעברתם אם יש אירוע ביטחוני או חובה חוקית לעשות זאת. שכבת ה- Proxy היא שכבת הממשל, המציינת מה יכול להתרחש בבלוקצ’יין ומאפשרת לבצע את ההיגיון החוזי החכם ב- “Impl” הבא..

הפרדת חוזה של דולר תאומים

הפרדת חוזה בדולר תאומים. מקור: Whitepaper

שכבת “Impl” היא המקום בו הנתונים וההיגיון של החוזים החכמים נמצאים. זה כולל את ההיגיון ליצירת אסימונים, הרס והעברה. ההיגיון בשכבה זו דומה לזה שרואים ברוב אסימוני ה- ERC-20. ההבדל העיקרי הוא שתכונות החוזה החכם בשכבה זו יעבדו רק כאשר שכבת ה- Proxy תורשה לעשות זאת.

השכבה השלישית והאחרונה היא “חנות”. זהו ספר החשבונות בפועל, שבו ממפות יתרות לבעליהם. זה המקום שבו עסקאות מטבעות מתפרסמות לצפייה בבלוקצ’יין.

התקנה זו זהה לאופן שבו שרת מקומי עובד בכדי “לשרת” משאבי רשת. שכבת ה- Proxy היא השרת המקומי עצמו, שבו קבצים מבוצעים. הקבצים עצמם הם שכבת Impl והם שומרים על מידע שהוא בסיס נתונים שהוא שכבת החנות.

זה הסבר די פשוט, אבל ההסבר בשלושה שכבות מראה כיצד כל שכבה מבצעת פונקציה אחרת. האדריכלות מכוונת, מעניקה למפתחים את הגמישות הדרושה להם, תוך מתן שליטה מרכזית במידת הצורך.

אישור לא מקוון באמצעות אפוטרופוסים

כאשר מפתחי חוזים מנסים להוסיף חוזים חכמים חדשים הם יצטרכו לקבל אישור מאפוטרופוס או ממפתחות מקשים. מנקודת המבט של המפתחים אלה יכולים להיות במצב לא מקוון או מקוון, אך האפוטרופוס עצמו ימשיך לחפש אפוטרופוס אחר עד שהוא יגיע לערכת מקשים לא מקוונת. זהו מנגנון האישור הלא מקוון לפעולת החוזים החכמים. לחלופין, כפי שקובע הנייר:

אם האפוטרופסות של חוזה חכם מסתיימת בערכת מקשים לא מקוונת, נוצר מנגנון אישור לא מקוון לפעולותיו

זה מאלץ כל שרשרת של אפוטרופוסים לסיים במכשיר המקשים הלא מקוון המרכזי כדי לאשר חוזים חכמים חדשים.

זה גם מאפשר לתאומים לחוקק מערכת המאפשרת להם להשהות את הרשת אם אי פעם צריך להחליף את שכבת Impl. הרשת מושהית, שכבת ה- Impl החדשה מונחת במקום השכבה הישנה והחוזים החכמים הישנים מובאים לשכבת Impl החדשה.

זה דומה למזלג רך, וגם שכבות ה- Proxy וגם ה- Store יתייחסו לשכבת Impl החדשה כשכבה סמכותית, תוך התעלמות מהשכבה הישנה.

אסימונים מוגבלים של GUSD

בגלל המחלוקת והשאלות סביב היצרן Tether, הדפסת מטבעות חדשים היא נושא קשה. כל אסימון חדש של GUSD המודפס צריך להיות בעל רזרבה של 1 דולר לגיבויו. מערכת האפוטרופוס תבטיח שכמות האסימונים במחזור לעולם לא תעלה על יתרת הדולר ברזרבה.

פונקציה זו מטופלת על ידי משהו המובנה בשכבת Impl הנקראת PrintLimiter. פונקציה זו מגדירה מכסה קשיח למספר אסימוני GUSD שניתן ליצור. הוא משתמש בהליך של בדיקות ויתרות כדי לקבוע אם ניתן ליצור אסימונים חדשים בכל עת שאספקת האסימונים נקראת לשנות. אם יש בקשה להגדלת מגבלה, חייבת להיות אישור ממערכת מקשים לא מקוונת. ניתן לאשר ירידות על ידי אפוטרופוס מקוון.

חוזה חכם של מגביל הדפסה

הדפס חוזה מוגבל ברשת ‘Impl’ של משמורת

פירוש הדבר שלא ניתן להדפיס מטבעות פשוט ללא הגבלה. כל הגידול חייב להיות מאושר על ידי שרשרת האפוטרופוסים, והם יצמדו לכובע הקשיח המובנה במספר המטבעות..

רישומי דולר תאומים

מאז שחרור ספטמבר 2018, הדולר של תאומים כבר נרשם במספר רב של בורסות. שווי השוק של המטבע עלה מסביבות 14 מיליון דולר למעל 23 מיליון דולר בטווח של קצת יותר מחודש.

בורסות אלה משתמשות בדולרי תאומים מכיוון שהן רוצות מטבע מטבע אלטרנטיבי המווסת באופן מלא ומספק להם את ההגנות הדרושות. יתר על כן, כשמדובר במוצרי נייר לעיתים קרובות מדובר במשחק ביטחון. ככל שלמשתמש יש פחות ביטחון במטבע כך קשה יותר לשמור על יתד.

חילופי רישומים GUSD

רשימה מתרחבת של חילופי רישום GUSD

היו גם מספר פלטפורמות תשלומים וארנקים אחרים התומכים ב- GUSD, כולל BitPay, Coinomi ו- Coinsbank. זה יכול להקל על המשתמשים לאחסן ולשלוח את ה- GUSD שלהם.

כמובן נותר לראות האם כל אחת מהבורסות הגדולות האחרות כמו בינאנס או ביטרקס עשויה לרשום את GUSD. אנו יודעים ש- Coinbase לא יציג רשימת GUSD מכיוון שהם פיתחו יציב משלהם בשיתוף עם Circle הנקרא USDC..

מחלוקת בקוד

אולי זיהית את זה כבר מהתיאור בעיתון הלוח של דולר תאומים, אך ל- GUSD בהחלט יש כמה תכונות ריכוזיות. על כך צוינה כמעט מיד קהילת הקריפטוגרפים. אלכס לבד, מייסד מטבע אחר שנקרא Stableunit, סקר את בסיס הקוד של ג’מיני דולר ויום לאחר שחרורו הוא פרסם הודעה ל בלוג קהל טוב עם ממצאיו.

בעיקרון הוא מצא כי הדרך בה מיושם GUSD מאפשרת לתאומים את היכולת להדפיס מספר אינסופי של אסימונים, להקפיא חשבונות או להפוך את כל האסימונים ללא העברה. הוא מצא כי האפוטרופוס מסוגל לשנות את יישום האסימון כל 48 שעות.

 “לפרויקט הזה יש עוד נקודת כישלון אחת: החברה – הם יכולים פשוט לומר יום אחד: ‘אתה יודע מה, מצטער, אנחנו כבר לא רוצים לשנות את האסימונים שלך בדולרים'”, קובע לבד..

ייתכן שליבד פשוט זורק FUD לעבר דוכן מתחרה.

אלמנט זה של שליטה אינו ייחודי למאבק השביל תאומים. במקום זאת זהו חלק מהריכוזיות הנדרשת על ידי מודל stablecoin. המטבע המאובטח במלואו אכן מציע יציבות במחיר, אך יש הנחיות רגולטוריות ולחצים חיצוניים אחרים שעל תאומים לדבוק בהם..

המודל הריכוזי הוא שיטה אחת להגנה מפני אירועים ביטחוניים.

קחו בחשבון שבשנה שעברה, כשכתובת האוצר של Tether נפרצה, החברה נאלצה לשחרר מזלג חירום כדי לחסום את הוצאתם של כ- 30 מיליון דולר באסימונים גנובים. במקרה זה המזלג הקשיח עבד מאז שמפעילי הצמתים עקבו אחר המזלג החדש, אך גם אם הם לא היו קשורים היו יכולים פשוט לסרב לכבד את האסימונים מהשרשרת הישנה..

המרת פיאט של דולר תאומים

פדיון דולר תאומים לדולר עובר דרך תאומים

לתאומים יש הגנה דומה במקום, מכיוון שניתן לממש את GUSD רק בתאומים. זה נותן להם צנזורה מוחלטת על נכסי הבסיס ומאפשר להם לשמור על שליטה גם בלי יכולת לנעול חשבונות או להקפיא כספים. עם זאת, יכולת זו נוחה יותר אם תאומים צריכים להגן מפני גניבה, הלבנת הון או פעילויות אסורות אחרות.

בסופו של דבר זה לא מפתיע שג’מיני כללה את התכונות האלה, מכיוון שהן רוע הכרחי במאבק.

סיכום

אתה יכול לראות בבירור כי מזל תאומים השקיע מחשבה והתפתחות רבה בדולר תאומים לפני ששחרר אותו. עם מספר מטבעות יציבה חדשים שיוצאים לשוק קשה לומר אם GUSD יהיה אחד שיעמוד במבחן הזמן, אך אין ספק שהוא טוען היטב את יישומו..

אם הוכח שהוא שקוף יותר מ- Tether, כמעט בוודאות הוא אמור לקבל קבלה ושימוש מוגברים מקהילת המטבעות. יש לו טיפוס ארוך לפני כן, מכיוון ש- Tether התקבל באופן כללי כמרכז היציבות לכל היותר..

תמונה מוצגת באמצעות Fotolia ו- Gemini

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map