מהו חוזה חכם? כיצד משתמשים ב- Ethereum dApps בחוזים חכמים

>

האם ידעת ש חוזים חכמים לתמוך ברוב היישומים והעסקאות המבוזרות של ימינו? בלעדיהם, תעשיית הבלוקצ’יין לא תיראה כמו שהיא נראית עכשיו וחובבים היו תקועים בסביבה ‘חסרת אמון’ מתקופת האבן של ביטקוין..

כשאין אמון בין אנשים פרטיים, חוזים חכמים אוטומטיים להפעלה עצמית נמצאים שם כדי לעזור. במאמר זה נדון במה הם, כיצד נוצרו וכיצד הם עובדים על את’ריום.

שים לב כי חוזים חכמים אינם מסובכים כמו צורות אחרות של טכנולוגיית בלוקצ’יין. עם זאת בחשבון, אתה יכול להירגע וליהנות ללמוד על חלק בסיסי בטכנולוגיה שמזין מטבעות קריפטוגרפיים מודרניים!

העתק את הסוחרים הטובים ביותר בעולם

כאשר המנהיג שלך סוחר, אתה סוחר. שרימפי יעדכן אוטומטית את תיק העבודות שלך כך שיתאים תמיד למנהיג שלך. עיין במאות סוחרי מטבעות קריפטו להעתקה.

מהו חוזה חכם?

הרעיון של חוזה חכם מתחיל בשנת 1994 כאשר ניק סאבו, מדען מחשבים ואיש קריפטו מפורסם מארה”ב, הציע את מושג של חוזים דיגיטליים להפעלה עצמית. בזמנו תיאר Szabo חוזים אלה כפרוטוקולי עסקאות דיגיטליות המבצעים תנאים ספציפיים ששני צדדים או יותר מסכימים עליהם, ממש כמו בחוזה מסורתי..

סאבו בהחלט היה שאפתן במה שהוא ניסה לחולל מהפכה בחוזים חכמים. מבחינתו, הרעיון ירחיב במידה ניכרת את יכולות המודלים של עסקאות אלקטרוניקה וכלכלה חדשנית באופן משמעותי לאינטרנט.

כמעט 30 שנה לאחר מכן, חוזים חכמים הצליחו להגיע למצב שמעבר לדמיונו של מדען המחשבים. תעשיית הבלוקצ’יין של ימינו הגיעה רחוק הודות לפיסת הטכנולוגיה הזו והיא לא תהיה קרובה למצב היעילות הנוכחי שלה אלמלא את’ריום.


העיתון המקורי של ניק סאבו הציע חוזים חכמים לשימוש נגזרים ואג”ח, שכבר יש לנו. יתר על כן, הוא גם חזה מספר רעיונות שקיימים כעת וקדמו לטכנולוגיית הבלוקצ’יין. עם כניסתו של מימון מבוזר (DeFi) לבמה, השוק התקדם עוד יותר. אבל זה סיפור אחר לפעם אחרת.

לעת עתה נתמקד רק ברקע ההיסטורי שלהם ונסביר כיצד הם עובדים. אך לפני שנעבור הלאה בואו ונשים בקצרה חוזים חכמים והגדרתם במונחים פשוטים. בעיקרו של דבר, חוזה חכם הוא תוכנית מחשב להפעלה עצמית המעבדת הסכמים שהוגדרו מראש שנקבעו בין שני צדדים או יותר

מדוע אנו זקוקים לחוזים חכמים?

אחרי ‘מה’ תמיד מגיע ‘למה’. חוזים חכמים בהחלט נשמעים מגניבים והם בהחלט מקנים אווירה עתידנית. אך מדוע תעשיית הבלוקצ’יין זקוקה לחוזים חכמים ואיזה פער ממלא פיסת הטכנולוגיה הזו?

אם אתה קורא על חוזים חכמים אתה בטח יודע מה המהות של טכנולוגיית בלוקצ’יין. ככזה, אתה מודע לכך שלמרות שרשתות בלוקצ’יין מסלקות בעיות מסוימות עדיין חסרות להן פתרונות ספציפיים שהופכים את המטבעות הקריפטוגרפיים לקיימים.

מה זה DEFI?

מימון מבוזר הוא משהו שמקורבי קריפטו נרתמו עליו בלהט במשך שנים בלי באמת מסביר הרעיון.

רשתות בלוקצ’יין מופצות ומבוזרות, אך הן גם חסרות אמון. כמשמעות המילה, רשת כזו אינה דורשת אמון בכדי לעבד עסקאות. אבל האם זה באמת המקרה?

בטח, רשתות מבוזרות עשויות לספק מערכת חסרת אמון על ידי ביטול ההסתמכות על ישות מרכזית אחת. אבל זה לא אומר שחסימות חסרות אמון לחלוטין. למעשה, הם דרשו הרבה אמון לפני הופעת החוזים החכמים. רוצה לקרוא על תרחיש שמציג זאת? קרא את הסיפור הבא:

בוב סומך על אליס, אליס הונאת בוב

תאר לעצמך שאתה גר עכשיו בשנת 2011 ושכרת 20 ביטקוין. לאחר עליית מחיר פתאומית, באופן טבעי אתה מעוניין למכור את המטבעות שלך. אתה נכנס לפורום מקוון שבו משתמשים יכולים להקים עסקאות מקוונות שאינן דורשות צדדים שלישיים.

אדם בעל הכינוי המקוון של ‘אליס’ יוצר איתך קשר ומודיע לך שהיא מעוניינת לקנות את המטבעות תמורת סכום שאתה מסכים איתו לחלוטין. אז מהו המלכוד?

התרחיש האמיתי הוא שהמשתמש שמבקש לקנות את המטבעות שלך במזומן אמיתי יישאר אנונימי. גם אם זה לא המקרה, פשוטו כמשמעו אין מסגרת משפטית שתוכל לתמוך בך אם היית הונאה. לכן, תיתקל במקרה הראשון שבו אתה צריך לסמוך על אמון בעת ​​יצירת עסקה.

אליס מבטיחה לך שהיא תשלח לך כסף באמצעות PayPal או שירות אחר לאחר שתקבל את המטבעות שלך. אמנם זה בהחלט נשמע ‘כיף’ שאין שום גוף ריכוזי שינהל את העסקה, אך זה לא מסיר את העובדה שאתה בעצם סומך על זר..

אם הצד השני לא עוקב אחר העסקה, אתה מאבד 20 BTC. אין עם מי לפנות לאחר אובדן המטבעות שלך ואין שום דבר שיכול לעזור לך. סמכת על אמון ושילמת את המחיר, סוף הסיפור.

בוב ואליס יוצרים חוזה חכם, שניהם בסופו של דבר מאושרים

חמש שנים לאחר מכן אתה (בוב) שוב מעוניין למכור ביטקוין לאחר שראה את השוק עולה כמעט באופן פרבולי. כשאתה זוכר את המפגש האחרון שלך, אתה נזהר כשאתה מחפש קונה ומקים את העסקה.

המרת הביטקוין שלך ל- stablecoin המבוסס על רשת Ethereum (או ל- ETH) תודיע לקונים כי העסקה תבוצע באמצעות חוזה חכם. החוזה החכם שנכתב מראש מגלה שהוא מארח את נכסי המוכר (בוב) וכי הקונה (אליס) יקבל אותם רק לאחר שהחוזה יאשר כי אליס העבירה את כספה לחשבון הבנק של בוב..

בתפקוד דומה לחוזה נאמנות, שני הצדדים אינם תלויים באמון אלא בהסכמים ‘שנקבעו באבן’ במסגרת חוזה חכם. ככאלה, הם מביאים בהצלחה מערכת חסרת אמון על ידי הסתמכות על חוזים דיגיטליים מבוזרים. והכי חשוב, גם בוב וגם אליס בסופו של דבר מאושרות.

Ethereum – מערכת אקולוגית החוזה מספר 1

כפי שראינו בדוגמאות הקודמות, קשה להפליא אפילו לשקול שימוש בטכנולוגיית בלוקצ’יין לעסקאות ותשלומים מבלי להיות יכולת להסתמך על חוזים חכמים להפעלה עצמית..

חוזים חכמים שומרים על כל התכונות הבסיסיות והיסודיות של רשתות הבלוקצ’יין. יתר על כן, הם גם לוקחים צעד קדימה על ידי מתן סביבה חסרת אמון אמיתית. בגלל זה, רבים רואים זאת את’ריום הציג פיסת טכנולוגיה חשובה שאין לביטקוין. אך בעוד Ethereum לא תוכל להחליף את רשת הביטקוין, היא יכולה לפחות לתמוך בה.

ניק סאבו דמיין חוזים חכמים לפני עשרות שנים, אך את’ריום הפך אותם למציאות רק לפני כמה שנים. כמערכת אקולוגית הן לחוזים חכמים והן ליישומים מבוזרים, הרשת מאפשרת למשתמשים ליצור, להגדיר ולבצע חוזים חכמים בצורה פשוטה וקלה.

פיתוח חוזים חכמים עם EVM

הכלי העיקרי ליצירת חוזים חכמים הוא המחשב הווירטואלי המבוזר של Ethereum, ה- מכונת וירטואלית של Ethereum (EVM). באמצעותו, מפתחים יכולים לבנות יישומים המארחים חוזים חכמים רבים. ה- VM עצמו מארח את כל החוזים החכמים של הרשת ולעתים קרובות מכונה על ידי הקהילה ‘המחשב העולמי’.

באמצעות EVM, מפתחים יכולים ליצור חוזה חכם שמוגדר על ידי קוד מחשב. לאחר מכן ה- EVM מבצע את החוזה על בסיס הכללים וההסכמים שהתכנת תכנת לחוזה החכם.

כל החוזים החכמים נכתבים ב- Solidity, העיקרי שפת תכנות ש- Ethereum משתמשת בה. עבור גיקים במחשבים, אתה יכול לחשוב על סולידיות כעל גרסת הצפנה לשפת Javascript. זוהי ללא ספק שפת המחשבים הקריפטו הנפוצה ביותר בתעשייה, אם כי מפתחים עובדים כעת על יצירת גרסאות יעילות בהרבה.

חוזים חכמים ודמי גז

בדיוק כמו כל דבר בחיים, שום דבר אינו בחינם. כדי לבצע כל פעולת חוזה בסיסית במסגרת חוזה חכם על מפתח או משתמש לשלם עמלות. אחרי הכל, כורים עובדים קשה כדי לאמת ולעבד את החוזים החכמים האלה והם צריכים לקבל תשלום איכשהו.

כדי לתמוך בעבודה שביצעו כורים, יוצרי חוזים חכמים משלמים עמלות עסקה. על דמי אתריום מכונים ‘דמי גז’ והעדה העיקרית שלהם נקראת ‘גווי’. Gwei מייצג חתיכה קטנה של אֶתֶר (ETH), המטבע המקורי של הפרוטוקול.

כאשר משתמשי gwei / gas בעצם משלמים עבור כוח המעבד המשמש את הכורים המאמתים את החוזה ברשת את’ריום. אמנם זה נופל לטריטוריה טכנית יותר, אך זכור כי כל פעולה בתוך ה- EVM גובה תעריפים שונים.

תאר לעצמך שכל שורה של קוד מחשב עולה ביצוע של סנט אחד. עם 20 שורות קוד מחשב, משתמש יצטרך לשלם לכורה 20 סנט כדי לבצע את החוזה. פעולות מסוימות עשויות להיות יקרות יותר מאחרות, אך אלו שאלות קטנות בתכנית הגדולה של אופן הפעולה של את’ריום.

עמלות הדלק בדרך כלל קטנות להפליא בעונות השוק הדובי, כאשר אין תנודתיות במחירים. עם זאת, חוסר המדרגיות של את’ריום יכול להפוך את דמי הגז לגבוהים ביותר. בשנת 2020 היו לנו מקרים בהם סוחרים נאלצו לשלם מאות דולרים עבור עסקה פשוטה ולא משנה כמה כסף הם העבירו.

ברור שדבר זה הופך את הרשת לבלתי אפשרית למקרי שימוש אמיתיים. מי ישלם 100 דולר כדי לשלוח 50 דולר?

הפיכה להרחבה של אתריום באמצעות רשת הוכחת ההימור

בשלב מסוים, ל- Ethereum יהיה מספר כה גבוה של משתמשים שבסופו של דבר הם יסתמו את הרשת – מה שהופך אותה לחסרת תועלת. כפי שצוין לעיל, אף אחד לא משוגע מספיק לשלם עמלות עצומות שמאלצות את היזמים לחשוב על דרך להפוך את Ethereum סוף סוף לרשת מדרגית ופונקציונלית..

כורים מסורתיים יצטרכו להיפרד מהרשת מכיוון שהמפתחים המובילים של הפרויקט חשבו על דרך להציג מדרגיות ברמות בלתי נתפסות.

איטרציה עתידית של הרשת הנקראת את’ריום 2.0 אמור להיות מושק עד סוף שנת 2021. משימתו העיקרית היא לעזור ל- ETH לעבור מרשת הוכחה לעבודה (PoW) למנגנון קונצנזוס מעוצב של הוכחה (POS)..

מָקוֹר – המעבר של את’ריום להוכחת יתד.

תיאורטית PoS מאפשרת לרשתות בלוקצ’יין כגון את’ריום לשגשג ללא בעיות מדרגיות. רשתות מסוג זה מעסיקות מאמתים המאמתים עסקאות על ידי השבת נכסים, מה שמחליף למעשה את הצורך בכורים.

העיצוב הכללי של רשת PoS יכול לשמור על תכונות בלוקצ’יין בסיסיות כגון ביזור וביטחון. יתר על כן, היא גם פותרת את טרילמת הבלוקצ’יין המפורסמת בכך שהיא מאפשרת גם יכולת הרחבה שהיא חלק חשוב מהפאזל.

אך כפי שצוין לעיל הרעיון פועל רק בתיאוריה ועדיין לא ראינו האם רשתות PoS באמת יכולות לתמוך בכמויות גבוהות של משתמשים. במקרה שזה עובד, אנו יכולים לצפות כי חוזים חכמים יגיעו לרמה בה יכול להתקיים אימוץ נרחב בעולם.

חשוב לציין שכאשר זה קורה יש לנו פוטנציאל לראות חוזים חכמים בשימוש בכל תחומי החיים. בכל פעם ששני אנשים או יותר צריכים להסכים או משהו כזה, יש להם אפשרות להשתמש בחוזים חכמים. בכך ניתן להביא לביזור לעולם ולהפוך את הצורך בישויות ריכוזיות לקיים.

סיכום

בעת פיתוח טכנולוגיית הבלוקצ’יין, סאטושי נקאמוטו השאיר קטע חשוב מהפאזל ההופך את השימוש במטבעות קריפטוגרפיים לקיימים באמת. רשת הביטקוין עשויה להיות מבוזרת, מופצת ואנונימית. עם זאת, איננו יכולים לומר שזו באמת רשת חסרת אמון.

הדבר הטוב ביותר הוא שאנשים יכולים להסכים על עסקאות מבלי להסתמך על צד שלישי. אך לשם כך עליהם לסמוך על אמון זה בזה. האמת, לאמון פשוט אין מקום בתחום המטבעות הקריפטוגרפיים מכיוון שיש לנו כלים משלנו שהופכים את הביזור לביצוע.

עם כניסתם של אתריום וחוזים חכמים, מפתחי הבלוקצ’יין אפשרו לאנשים ליצור חוזים דיגיטליים. חוזים אלה מייצגים שורות קוד מבוססות בלוקצ’יין שמבצעות חוקים שנכתבו מראש אליהם שניים או יותר אנשים מסכימים.

נכון לזמן כתיבת שורות אלה, אין מערכת אקולוגית חכמה חכמה הגדולה מ- Ethereum. אך כדי שאת’ריום יצליח באמת, עליו לשלוט הן במגזר הקריפטו והן מחוצה לו. על מנת להילחם עם בנקים ומוסדות פיננסיים גדולים אחרים, המשתמשים זקוקים לרשת מדרגית שתוכל לתמוך במיליוני משתמשים ובקשות.

עד כה הפרויקט היחיד שיכול להפוך את החלום הזה למציאות הוא Ethereum 2.0, יורש מבוסס Proof of Stake שאמור לצאת לדרך בתפוסה מלאה עד סוף השנה. אם הרעיון יישאר נאמן, רשת כזו תוכל לתת מענה להמונים.

שרימפס היא פלטפורמת מסחר חברתית לקריפטוגרפיה. זה נועד לסוחרים מקצועיים וגם טירונים לבוא ללמוד על תעשיית הקריפטו ההולכת וגדלה. ב- Shrimpy משתמשים יכולים להעתיק את התיקים ואת אסטרטגיות המסחר של סוחרים אחרים.

עקבו אחרינו ב טוויטר ו פייסבוק לקבלת עדכונים, ושאל כל שאלה לקהילות המדהימות והפעילות שלנו מִברָק & מַחֲלוֹקֶת.

תודה שקפצת לבקר!

צוות שרימפס

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map