מהו מטבע DAI? מדריך מלא ל- Stablecoin של MakerDAO

מטבע DAI הוא אחד מטבעות היצירה הוותיקים יותר, ששוחרר בדצמבר 2017 על ידי חברת Maker. אם אינך יודע מהו מטבע יציב, זהו מטבע קריפטוגרפי שנועד לשמור על ערכו צמוד למטבע אחר. במקרה של DAI זהו הדולר ארה”ב, כאשר כל DAI שווה $ 1.

עם זאת, DAI שונה ממוצרי גלם אחרים מכיוון שהוא מבוזר. במקום להיות בעל רשות ריכוזית המגבה את ערך ה- DAI עם אחזקות של דולרים אמריקאיים בפועל, כמו Tether (USDT), DAI מגובה בחובות מטבעות מבוטחים, במקרה זה Ether. זה קריטי מכיוון שזה אומר שכמו מטבעות קריפטוגרפיים אחרים DAI לעולם לא יכול להיסגר, ואין אמון ברשות מרכזית..

זו הבחנה חשובה ומסבירה מדוע יש צורך ב- DAI. בניגוד למטבעות אחרים שמאחוריהם מגובה מטבע פיזי פיזי, DAI אינו פגיע. אין שום דרך שיצרן יכול לגנוב את הכספים שלך, אין אפשרות לגוף ממשלתי למס או לגנוב את הכספים שלך, ואין שום אפשרות לטעות אנושית לפגוע באחזקותיך ב- DAI..

זה מבוסס בלוקצ’יין לחלוטין, חי על בלוקצ’יין את’ריום ובתוך חוזים חכמים.

מה זה DAI?

במילים הפשוטות ביותר דיי אינה אלא הלוואה שנלקחה נגד את’ריום. כל מי שיש לו ETH ויכולת להשתמש ביישום מבוזר (באמצעות MetaMask או דומה) יכול ליצור DAI.

סקירה כללית של Dai Stablecoin

יציבות דולר במטבע קריפטוגרפי

מה שקורה מאחורי הקלעים כדי ליצור DAI ולשמור אותו על הדולר האמריקאי הוא מורכב למדי, מה שגרם לכמה גורעים לומר ש- DAI לעולם לא יהיה יציב יציב. האמת היא שכמו מטבע פיאט, רוב המשתמשים לעולם לא יצטרכו לדעת כיצד DAI נוצר, והם לא יצטרכו ליצור DAI משלהם.

מרבית המשתמשים יקנו DAI בבורסה, וכל עוד הוא מחזיק בערכו של $ 1 והמשתמשים יכולים להוציא אותו ולהמיר אותו לפי הצורך הם ישמחו לקבל ולהשתמש ב- DAI. אמון יגיע מהעובדה ש- DAI מחזיק בערכו וניתן להשתמש בו.

איך מייצרים DAI


ה צוות יצרנים הבין כי המורכבות של שמירת DAI מסודרת הסתבכה על ידי המורכבות בתהליך יצירת DAI. בעבר היית צריך לעבור שלבים של הפיכה ראשונה של ה- ETH שלך ל- WETH (ETH עטוף) ואז להשתמש בזה כדי להפוך את PETH (ETH מאוגד). רק אז תוכל ליצור עמדת חוב מבוטחת (CDP) שתייצר DAI.

עכשיו יש אפליקציה בשביל זה!

כל השלבים שלעיל עדיין קורים, אך התהליך פשט. צוות Maker יצר ה- dApp הזה לייצר DAI מאחזקות ה- ETH שלך. על ידי חיבור ארנק ל- dApp תוכלו ליצור ביתר קלות CDP וליצור DAI לבילוי ולסחר חופשי כרצונכם.

קל יותר לעשות DAI עכשיו, אבל למה שמישהו ירצה? יש למעשה שלוש תשובות טובות לשאלה זו:

  1. אתה מעוניין לקבל הלוואה ויש לך ETH שתוכל להשתמש בו כבטוחה.
  2. שווי DAI עולה על $ 1. הדרך שבה פועלת יצירת DAI היא שכל DAI שנוצר עולה רק $ 1, מה שאומר שאתה יכול ליצור DAI עבור $ 1 ואז למכור אותו מיד בבורסה של יותר מ- $ 1. סוג זה של ארביטראז ‘הוא למעשה שיטה אחת שמייקר משתמש בה כדי לשמור על מחיר ה- DAI ל -1 דולר.
  3. אתה משער ש- ETH יעלה בערכו. כאשר אתה נועל את ה- ETH שלך ב- CDP אתה מקבל תמורתו DAI, ואם אתה חושב ש- ETH הולך לעלות בערכו אתה יכול להשתמש ב- DAI כדי לקנות יותר ETH בבורסה, מה שיכול להגדיל עוד יותר את גודל ה- CDP, וכו ‘זה בעצם קניית ETH בשוליים מבלי להזדקק לבורסה מרכזית לשם כך.

איך DAI שומר על יתד

זה למעשה מעניין מאוד איך Maker יצר סטאבלוקוין שמשתמש בתמריצים כלכליים כדי לשמור על יתד לדולר האמריקאי. ישנם מנגנונים להעלות ולהוזיל את מחיר ה- DAI כדי לשמור על כך שהיא תמיד שואפת להגיע ל -1 דולר. מנגנונים אלה עובדים מכיוון שמשתמשים תמיד מסוגלים להרוויח כסף כאשר DAI לא שווה 1 דולר. ככל שמ- $ 1 שהוא סוטה, כך יש תמריץ יותר ליצור או לשרוף DAI.

כאשר מחיר ה- DAI עולה מעל $ 1 ETH בעלי יכולת ליצור DAI תמורת $ 1 בלבד ולמכור אותו ביותר מ- $ 1. תמריץ זה מבטיח שייווצר DAI, ושהמחיר של DAI לא יעלה הרבה מעל $ 1.

התאמת מחירים של DAI

מנגנון משוב שיעורי היעד ליצרן. תמונה באמצעות בינוני

כאשר מחיר ה- DAI יורד מתחת ל- $ 1 מי שכבר יש להם CDP יכול לשלם את חובו בפחות מ- $ 1. זה נותן להם הנחה על ההלוואה שלהם, ומבטיח ש- DAI יושמד בעת הצורך בכדי שהמחיר יתקרב ל -1 דולר.

איך DAI מגיב לקריסת ETH

בגלל האופן שבו המערכת תוכננה לאזן את עצמה, כל עוד ה- ETH שווה יותר מ- $ 0 והיא לא הופכת להיות תנודתית כל כך שהיא משתנה ב -50% תוך 5 דקות DAI יישאר בר קיימא. יש הרבה כוחות שמשחקים כדי להבטיח שזה קורה, אך הסיבה העיקרית היא זו שניתנה לעיל – המשתמשים מתמריצים לשמור על DAI תמיד להתקדם לכיוון $ 1..

אם ETH היה מתרסק, לבעלי ה- CDP היו שני תמריצים לשלם את חובם, ובכך להסיר את היצע ה- DAI ולהעלות את המחיר גבוה יותר. אחת הסיבות היא שהם יכולים לשלם את חובותיהם בהנחה. השני הוא להימנע מעונש פירוק של 13% שהוטל אם ה- CDP שלהם ייפול מתחת לסף הביטחונות ויש צורך לחסל אותו..

למעשה ראינו את מנגנון האיזון פועל בפרק הזמן של ינואר-אפריל 2018, כאשר מחיר ה- ETH ירד מ -1,400 דולר ל -400 דולר, אך מחיר ה- DAI נותר תלוי ל -1 דולר, מה שהוכיח שהמחאות והיתרות שהוקמו כדי לשמור על DAI על 1 דולר לעבוד גם כאשר מחיר ה- ETH יורד.

כיצד עובד MKR Token עם DAI

DAI נוצר על ידי Maker DAO, וארגון זה משתמש באסימון משלו שנקרא MKR. אסימון MKR שולב גם במערכת DAI בשתי דרכים:

  1. המחזיקים יכולים להצביע על “הסדר עולמי” של DAI במקרה של התקפה על האסימון או כישלון אחר. זוהי דרך לכבות את המערכת ולהחזיר ETH למחזיקי ה- CDP בצורה חיננית. כך, למשל, אם מופעלת הסדר גלובלי, אתה מחזיק 110 DAI ו- ETH שווה 110 $, תקבל 1 ETH בחזרה.
  2. כל ה- CDP מגיעים עם ריבית שנתית של 0.5% מסכום ההלוואה. ניתן לשלם ריבית זו רק עבור שימוש ב- MKR, וכי ה- MKR נשרף אז. זה מעודד עליית ערך MKR מאחר והיצע MKR תמיד יורד, אך הביקוש אמור לגדול ככל שנוצרים יותר CDP (ו- DAI)..

בכל הנוגע להסדרה הגלובלית, קבוצה מהימנה של אנשים מחזיקה במפתחות ההתיישבות הגלובלית ויכולה ליזום אותה אם הבוחרים יבחרו לעשות זאת. זה עשוי במבט ראשון להיראות ריכוזי מדי עבור חלקם. עם זאת, הדבר היחיד שההסדר העולמי יכול לעשות הוא להחזיר בטחונות. אף אחד לא יכול לגשת ל- DAI שלך או לקיים אינטראקציה עם המערכת בשמך. הסיכון היחיד העומד בפניך הוא תנודתיות בביטחונות עד להחלפתם שוב.

ביטחונות ETH & יתד דולר ארה”ב

העובדה ש- DAI משתמשת באת’ריום ומצמידה את מחירם לדולר היא בעיקר על בסיס הבכורה שלהם. מפתחי ה- Maker בחרו להשתמש ב- ETH מכיוון שהוא הנכס החשוב ביותר בבלוקצ’יין את’ריום. באופן דומה, הדולר הוא מטבע העתודה הגלובלי, ולכן הגיוני להתייחס לדולר.

מבחינה טכנית, כל נכס יכול לשמש כבטוחה, כל עוד הוא שוכן בבלוקצ’יין את’ריום. בעתיד Maker מתכנן לכלול תמיכה בנכסים אחרים, ובסופו של דבר יהיה אפשר להשתמש בכל נכס ERC-20 ליצירת CDP..

באופן דומה, ניתן לקשר את DAI למחיר של כל מטבע או נכס פיאט אחרים לצורך העניין. צוות Maker מתכנן בסופו של דבר להצמיד את DAI ל- Digix (DAO) שהוא אסימון שמגובה בזהב פיזי. בעתיד ניתן ליצור וייווצרו מטבעות יציבה אחרים למטבעות מרכזיים אחרים, סחורות או אפילו מניות.

שוקי DAI Stablecoin

DAI זמין למסחר במספר בורסות שונות הכוללות את המגוון הריכוזי והמבוזר. יש להם את רוב הנפח שלהם ב- Fatbtc עם למעלה מ- 35% מהנפח. לאחר מכן HitBTC עם 16% מהנפח. השאר מורכב ממגוון של מרכזיות אחרות והוא התווסף לאחרונה Coinbase Pro.

מבחינת הביצועים ההיסטוריים, DAI התאימה באופן דינמי כדי לשמור על יתד 1: 1 שלה עם USD. עם זאת, תנאי השוק המקומי בבורסות מסוימות עשויים להשפיע על המחיר בזמנים מסוימים. לוקח לכל הבורסה זמן לשקף את היתד הקבוע וככזה, הייתה תנודתיות של כ -3% מעל ומתחת ליתד..

מחיר DAI Stablecoin

ביצועי מחיר של DAI CMC

מאז הנפקת DAI בדצמבר 2017, שווי השוק גדל בהתמדה. בהתחשב בכך שמדובר במטבע יציב, צמיחה זו בשווי השוק מהווה אינדיקציה חזקה לאימוץ. בורסות וסוחרים יעדיפו להשתמש במטבע יציב שמוגדר לפרוטוקול וניתן לאימות על פני איזו הבטחה מעורפלת של דולר בחשבונות הבנק..

תחרות Stablecoin

כמובן שרובנו יידע על היציבות של Tether, אך היו מספר מטבעות אחרים שניסו למלא את החלל והשיקו פתרונות משלהם במהלך השנה האחרונה. עם זאת, אף אחד מהם לא השתמש במנגנון דומה לזה של Maker ו- DAI.

יש לך Paxos (PAX) המונפק על ידי נאמנות Paxos ומגובה 1 ל -1 בדולר ארה”ב והיא חברת נאמנות מוסדרת בניו יורק. הושק זמן לא רב לאחר מכן, יש לך דולרי תאומים (GUSD) המונפקים על ידי בורסת תאומים ומוסדרת ומגובה על ידי דולר בחשבון הבנק..

יש לך גם פתרונות כמו Coinbase ו- Circle עם מטבע USD שלהם (USDC) ו- TrueUSD של TrustToken. לפתרונות אלה יש מערך דומה לשניים שלהלן ויש להם ביטחונות מלאים של דולרים אמריקאים בחשבון בנק.

סיכום

דאי כבר הוכיח כי הגישה המבוזרת שלה ליצירת מטבע חכם פועלת בכך שהיא שומרת על ערך ה- DAI ב -1 דולר מאז הקמתו בדצמבר 2017, גם לנוכח ירידה משמעותית במחיר האת’ר. ככל שהמחיר יישאר מוצמד לדולר האמריקני האמונה והאמון מצד המשתמשים יגדלו, מה שיוביל לשימוש רב יותר ב- DAI..

היצירה של DAI היא עצומה מכיוון שהיא מאפשרת העברת עושר מעבר לגבולות באופן מיידי וללא עמלות או הפרעה מצדדים שלישיים. זו פרדיגמה חדשה למסחר, ומכיוון שהיא מבוססת לחלוטין על בלוקצ’יין אין דרך לסגור אותה. זה משהו שאפשר היה לדמיין רק לפני 10 שנים, לפני הופעתה של טכנולוגיית הבלוקצ’יין.

תמונה מוצגת באמצעות Fotolia

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map