תביעה של BitMEX מאת CFTC: סקירה מלאה

מחירי הקריפטו קיבלו מכה היום כשסיבוב כפול של חדשות רעות הטריד את השווקים. תחילה התגלה כי נשיא ארה”ב דונלד טראמפ בדק חיובי ל- COVID-19, יחד עם אשתו מלניה.

לא בדיוק מפתיע וייסלחו לך לתהות איך זה לקח כל כך הרבה זמן, אבל זה עדיין סוג החדשות שנוטות לתת למשקיעים את הצערים.

אולם רצינית יותר עבור קהילת הקריפטו הייתה החדשות כי נציבות הסחר העתידי בסחורות (CFTC) פגעה בפלטפורמת המסחר BitMEX עם מספר חיובים, כולל מסחר לא רשום ואי עמידה בתקנות נגד הלבנת הון (AML).

הדפיקה על הדלת

אמצעי חדשות שונים להגיש תלונה שבעלי החברה, ארתור הייז, בן דלו ו סמואל ריד כולם חויבו, יחד עם רשת החברות המפעילות ושולטות ב- BitMEX.

מייסדי BitMEX

שלושת מייסדי BitMEX. תמונה באמצעות BitMEX

ריד נעצר וצווי צווי לשני האחרים, יחד עם העובד הראשון של ביטמקס, גרגורי דויר. כל הארבעה מואשמים גם בהפרת ה חוק סודיות בנק (BSA) משנת 1970.

האישומים שמובאת על ידי ה- CFTC הם חמורים ויהיו להם השלכות משמעותיות על שטח הקריפטו מעבר למכה האחרונה במחירים. לפני שנבדוק את ההאשמות הללו ביתר פירוט ונבחן את השלכותיהן, בואו נסתכל תחילה מה זה BitMEX ומדוע הצליח למשוך את זעמן של הרשויות האמריקאיות.

BitMEX: היסטוריה בעציץ

הפלטפורמה היא אחד השמות הוותיקים בעולם המטבעות הקריפטוגרפיים, שהייתה קיימת מאז 2014. היא עשתה לעצמה במהירות שם על ידי הצעת נגזרות ביטקוין ומסחר בשוליים עם מינוף של עד 100x..

תכונת ה’החלפה הממונפת המונפת של הביטקוין ‘התבררה כי היא פופולרית בטירוף, שכן היא אפשרה למשתמשים לסחור בביטקוין בשווי של עד 100 דולר עבור כל דולר שהם הציבו כבטוחה..


BitMEX Dodgy Business

בורסה עולמית או עסקים מפוקפקים?

אפשרויות המסחר בסיכון גבוה אלה משכו עסקים רבים, ועל פי הדיווחים, הבורסה טיפלה בפיקדונות בסך 11 מיליארד דולר תוך שהיא מגרפת עמלות של יותר ממיליארד דולר..

הצעה אטרקטיבית נוספת עבור משקיעים רבים הייתה יחסו הפרשי של BitMEX כלפי נהלי הלקוח שלך (KYC). בכך שהיא מאפשרת למשתמשי הפלטפורמה לפעול באופן אנונימי, BitMEX נפל בחשד שהוא המפתח לחובשי הלבנת הון ופושעים אחרים, כמו גם סוחרים לא שגרתיים אחרים ואלה שלא מוכנים לשלם מס על נכסי הצפנה שלהם..

החברה זכתה לתודעה נוספת על הדרך החצופה שהיא התנגדה לחוקים והתעלמה מדרישות הרשויות להעמיד נהלי KYC לדרך..

BitMEX ללא KYC

היעדר KYC ב- BitMEX גרם לבעיות. תמונה דרך שוטרסטוק

התנהגות כזו הייתה חייבת להפוך את BitMEX ליעד לרגולטורים וכתוצאה מכך שיש לה לקוחות רבים בארצות הברית, הרשויות שם התכוונו לכך היטב..

ההערכה היא כי ה- CFTC היה בבדיקת BitMEX לפחות מיולי 2019 ובאוגוסט השנה, כמעט בוודאות בתגובה לבדיקה זו, הודיעה הפלטפורמה כי היא סוף סוף תתחיל ליישם אימות זהות חובה..

למרות ש- BitMEX הוקמה בהונג קונג (שם כיום חושבים כי הייז, דלו ודווייר) היא שולבה בסיישל באמצעות HDR Trading Ltd, אחת מכמה גופי האם שלה..

קוקוס BitMEX

שוחד BitMEX עם קוקוסים. תמונה דרך שוטרסטוק.

שילוב זה מעבר לתחום השיפוט בארה”ב הוא המפתח לרשימת האישומים של CFTC, מאחר שלדברי הייז התגאה כי קל יותר לשוחד את הרשויות הרגולטוריות בסיישל. התפארותו בכך ש”קוקוס “בלבד היה כל מה שנדרש כדי לשמן את כפות הפקידים שם עדיין עשוי לחזור לרדוף אותו..

ארצות הברית של אמריקה לעומת BitMEX

BitMEX חיזרה אחרי צרות על ידי קבלת הזמנות מלקוחות אמריקאיים. על מנת לעמוד בתקנות ארה”ב, נדרשים נהלי KYC ו- AML מכל מרכזיה המעוניינת לפעול שם.

הודעת CFTC BitMEX

הודעה לעיתונות CFTC טעינה של BitMEX

BitMEX לא הצליחה להציב אף אחד מאלה, כל זאת תוך כדי חיזור פעיל של לקוחות אמריקאים בניגוד ל- CFTC. ה- CFTC קובע כי:

BitMEX לא הצליחה להירשם ל- CFTC, ולא הצליחה ליישם אמצעי הגנה מרכזיים הנדרשים בתקנות CEA ו- CFTC שנועדו להגן על שוקי הנגזרים בארה”ב ועל משתתפי השוק..

עוד נטען כי הייז, דלו וריד ידעו כי ביטמקס משמשת הלבנת הון ופושעים אחרים. ההערכה היא כי שימשה מדינות כמו איראן כדי לעקוף את הסנקציות האמריקניות שהוטלו על כלכלתן. הנאשמים הוזהרו כי הם יעמדו בקנסות ובכלא אפשרי אם יורשעו.

בתגובה להגשת האישומים של ה- CFTC ומעצרו של ריד, דוברי דווייר וביטמקס דחו שניהם את ההאשמות ונשבעו להילחם בהן. עורכי דינו של דווייר פרסמו הצהרה באומרם כי לקוחם ‘עבד תמיד בתום לב בכדי לעמוד בכל התקנות והדרישות הרלוונטיות’, ויתרה מכך: ‘מעולם לא הוזמן לדבר עם תובעים בפרקליטות ארצות הברית במנהטן’.

בינתיים ביטמקס, באמצעות הצהרה שהוציאה HDR Global, עמדה נגד ההאשמות ואמרה:

אנו חולקים בתכלית על החלטתה הכבידה של ממשלת ארה”ב להגיש את האישומים הללו, ובכוונתנו להגן על ההאשמות במרץ … מימינו הראשונים כסטארט-אפ, תמיד ביקשנו לציית לחוקים האמריקניים החלים, כפי שהובנו חוקים אלה. באותה עת ועל סמך הדרכה זמינה

מהדק למטה

עבור אנשים רבים, חלק מהערעור של הקריפטו הוא האנונימיות שהיא יכולה להציע. לא כל מי שמבקש לשמור על זהותם מוסתרת הוא פושע ולמשתמשים רבים יש חוסר אמון עמוק (ולעתים קרובות מבוסס) על המוסדות הפיננסיים המסורתיים..

ההתרסקות הפיננסית של שנת 2008 טילטלה את אמונתם של אנשים רבים בבנקים ובמערכת הבנקאות, בייחוד שכמעט אף אחד מהמגזר לא הועמד לאחריות למתרחש בשעונו.

הופעתו של הביטקוין וגל המטבעות הקריפטוגרפיים האחרים שבאו בעקבותיו נתפסה כהזדמנות ייחודית לסלק את כוחם של הבנקים המרכזיים ולהכניס אנשים לשליטה בלעדית בכספם. לאנונימיות היה חלק גדול בכך ויש הרבה ויכוחים חזקים להרחיק בנקים ובנקאים.

ביטקוין AML

קרנות אנונימיות וקלות להלבנה. תמונה דרך שוטרסטוק

למרבה הצער, לא כל אחד הניע את הרצון למערכת פיננסית הוגנת ושווה יותר. ביטקוין זכה במהירות לשמצה כמטבע הרשת האפלה, שם שימש לרכישת סמים, כלי נשק וגרוע מכך.

הלבנת הון מצאה שזה כלי אידיאלי לעזור להם למלא את המסחר שלהם, בעוד שאנשים ברחבי העולם משתמשים בו בכדי לשמור על כסף מוסתר מפני איש המס. הדימוי הציבורי של הקריפטו עדיין מוכתם על ידי קשריו לפשע ולעוון.

תמיד היה בלתי נמנע שגופים רגולטוריים ואכיפת החוק יסתבכו ברגע שהקריפטו באמת התחיל להמריא. לא היה שום דרך שניתן יהיה לאפשר למעמד הנכסים החדש והבלתי צפוי הזה לגדול ולפרוח ללא איזשהו פיקוח.

המגזר התערער ביותר משערוריו ההוגן בשערורייה בתקופת קיומו הקצרה. בורסות נפרצו, כספים נגנבו ואינספור הונאות בוצעו. סביר להניח שאיש לא יכול היה לצפות שהרשויות פשוט ישבו לאחור ויביטו במהומה שמתרחשת.

חסימת BitMEX

BitMEX החל חסימת כתובות IP מאזורים מוגבלים

עם זאת, ככל שהוטלה רגולציה על המגזר, ישנה קבלה הולכת וגוברת של קריפטו מהמעצמות. העוינות הראשונית התרככה לקבלה בחלק מהמקרים ולהתלהבות מאחרים. ממשלות ברחבי העולם הבינו כי – תרצה או לא תרצה – הקריפטו כאן כדי להישאר.

התוצאה הייתה שסקטור הקריפטו הועלה בהדרגה. הרשויות בארה”ב עמדו בחזית זו ועבדו קשה על מנת להבטיח כי חילופי מכירות ופלטפורמות אחרות עומדים בעניינים כמו KYC ו- AML. הימים הישנים של המערב הפרוע הצפוני הולכים ומתרחקים להיסטוריה.

זורק את הספר ל- BitMEX

הופעתם של חוזים עתידיים בביטקוין והסיכונים שהם טמונים בהם, במיוחד כאשר הם נסחרים במינוף, רק הוסיפו לתחושת הדחיפות סביב רגולציה של מטבע החוץ.

מוצרים פיננסיים שקשה להבין לרוב האנשים משחקים לידיהם של המציעים אותם וקשה לבקר את הרשויות בארה”ב על כך שהם רוצים להגן על אזרחיהם מפני חשיפה לסיכון כזה..

אולי ההיבט המדהים ביותר בסיפור BitMEX – והפרק האחרון בו – הוא העובדה שהייז, דלו וריד הרגישו מסוגלים להתריס נגד ה- CFTC כל כך הרבה זמן..

ארתור הייז משחק באש. תמונה באמצעות טוויטר

על ידי התעלמות מהקריאות החוזרות ונשנות לרישום הפלטפורמה בארה”ב והצבת נהלי KYC ו- AML, שלושתם עשו אויבים חזקים..

הם ודאי היו מודעים לכך, בכך שהם לא מנעו באופן פעיל פעולות הלבנת הון באמצעות הפלטפורמה, הם מפרים את ה- BSA ובכך הם אחראים להעמדה לדין על פי החוק הפדרלי..

ארתור הייז בוודאי היה בעל מושג כי הערות ‘הקוקוס’ שלו עשויות לעורר את זעמן של הרשויות. בהחלט יש הרבה אנשים שהיו נותנים הרבה יותר מאגורה למחשבותיו של סמואל ריד כשהוא יושב בתא כלא כרגע.

ההשלכות

אנשים רבים הצביעו על כך שלמרות שמחיר הביטקוין דפק כאשר הידיעה על כתב האישום של CFTC ומעצרו של ריד, הוא לא היה גדול כפי שניתן היה לצפות.

זה יכול להיות בין השאר בגלל העובדה שחלקה של BitMEX בשוק נגזרות הביטקוין אינו גדול כמו שהיה פעם. מתחרים כמו Binance, Huobi ו- OKEx עקפו את BitMEX בשנים האחרונות, מכיוון שהפופולריות של המסחר הממונף המשיכה לנסוק.

מחיר ביטקוין ביטקוין

מחיר הביטקוין מגיב לחדשות BitMEX. תמונה באמצעות CMC

אם ה- CFTC היה פועל לפני כמה שנים, כאשר ל- BitMEX היו הרבה יותר משוקי החוזים העתידיים, הפגיעה הייתה יכולה להיות גדולה יותר..

קיים חשש שמחיר הביטקוין עשוי לקבל להיט נוסף, אולי גדול יותר, אם הלקוחות האמריקאיים של BitMEX ייאלצו לצאת מהפלטפורמה ולפנות למכור את אחזקותיהם. השלכת מספרים גדולים של ביטקוינים אלה לשוק הפתוח עשויה לפעול לדחיקת מחירים.

למרות אובדן המוקדמות של BitMEX, יש המנבאים כי הצרות שלה יכולות לעזור להביא קצת יציבות לשוק. בכל פעם שהתחוללו שינויי מחירים, היה ידוע שההחלפות התמידיות של BitMEX החמירו אותן, מכיוון ששיחות השוליים חיסלו עמדות. שוק הספוט יכול בהחלט להרוויח מהפוגה מאלה בעתיד.

סביר להניח שההשלכות הקשות מכל אלה יישמרו לבורסות עצמן. נושא האכסון של סוחרים אמריקניים היה קוצני מזה זמן, והוא עשוי להוות כאב ראש עוד יותר כעת, כאשר CFTC ומשרד המשפטים החלו להגמיש את שריריהם..

מאזני צדק

הרגולטורים בארה”ב מתכווצים לשרירים. תמונה דרך שוטרסטוק

הרשויות בארה”ב אינן אוהבות מסחר ממונף: הן רואות בכך מסוכן מדי ומלכודת עבור הלא נזהרים. זה מותר, אבל בשום מקום לא קרוב לרמות המינוף שמציעות BitMEX ואחרות. 100x פשוט לא קורה. הרמה הגבוהה ביותר לחוזה עתידי בביטקוין המוסדר על ידי ארה”ב היא כרגע פי 3 – כמעט לא סוג של דברים כדי לקבל את מירוץ הדם.

קיים גם חשש גובר כי פעולות CFTC עשויות להשפיע לרעה גם על המימון המבוזר (DeFi). חלק גדול מהערעור של DeFi נובע לא רק מאופיו המבוזר אלא גם מחוסר הרגולציה היחסי שלו.

למרות שביזור כזה הופך את הפרויקטים והפלטפורמות הללו לקשה יותר למיקוד, הרשויות בארה”ב עדיין יכולות להפעיל לחץ על יחידים. אם ממוקדים למפתחי פרויקט זה יכול להספיק כדי להרתיע אנשים מכל שימוש בו, ללא קשר אם למפתחים אלה יש גישה למפתחות הניהול או לא..

בסדרה של פוסטים בטוויטר מומחה הקריפטו ו- DeFi, אדם קוכראן, תיאר את האיום שנשקף מ- CFT וה- DoJ בפני DeFi. הנקודה שהוא מעלה היא שדה-פי אולי אינו מבודד כנגד תשומת לב הרגולטורים כפי שהוא עשוי לחשוב.

סיכוני Defi SEC

סיכוני פעולה של SEC ב- Defi. תמונה באמצעות טוויטר

ל- BSA יש טווח ארוך ומעניק לגופים רגולטוריים כמו CFTC כוח רב. רבים יחכו כעת לראות אם הכוח הזה יופעל נגד DeFi.

סיכום

על ידי מעבר נגד BitMEX, CFTC הוציאה אזהרה מוחלטת לבורסות בכל מקום: אם אתה רוצה לשרת לקוחות אמריקאים אז תקבל רגולציה או תצא מהעיר.

רבים בתעשייה מודים באופן פרטי כי הרבה מרכזיות אשמות בכך שהן פועלות באופן דומה ל- BitMEX ועשויות בהחלט להיות הבאות בקו הירי.

החוצפה של ביטמקס בהתנגדות לחוקים וסירוב לשרוך את הקו הייתה כנראה מה שהציב אותו בקדמת התור להלבשה. אין ספק שיהיו כמה אנשים מודאגים בפלטפורמות אחרות התוהים אם יהיה זה תורם הבא.

תמונה מוצגת באמצעות Shutterstock

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map