סקירת API3: בניית ממשקי API מבוזרים לאינטרנט 3.0

ארגונים אוטונומיים מבוזרים, המכונים בדרך כלל DAOs, הם דרך נפוצה יותר ויותר לספק ממשל מעשי לפרויקטים של בלוקצ’יין, ואחד הפרויקטים שנמצאים לאחרונה באור הזרקורים הוא API3.

הפרויקט הוא שאפתן שמבקש להתמודד עם “בעיית האורקל” ולמצוא דרך לחבר בין ממשקי ה- API השונים של ספקי הנתונים. הגישה של בניית רשת API מבוזרת (dAPI) היא שמשך כל כך הרבה תשומת לב לפרויקט. זה נקרא גם “Chainlink Killer” והשם הזה גם מביא הרבה הייפ לפרויקט.

בסקירה הבאה נבחן את פרויקט API3 וכיצד הוא פועל, תוך דיון בגישתו לפתרון בעיית Oracle. נבחן גם את האסימונים של הפרויקט תוך כדי דיון על מקרי השימוש ותכונות המפתח של API3.

מה זה API3?

כדי להבין את הרעיון של מה API3 עושה עלינו להבין מה ה- API עצמו עושה. API ראשי התיבות מייצג ממשק תכנות יישומים, והוא פרוטוקול מתועד היטב המאפשר העברת נתונים ושירותים.

ממשקי API כבר זמן רב נמצאים בשימוש על ידי יישומי אינטרנט וניידים ומתכנתים מכירים אותם מאוד. דוגמה אחת ל- API היא השיטה בה משתמשים חילופי המטבעות השונים במטרה לספק נתונים לאגרגטורים כמו Coinmarketcap.com.

לוגו API3

פרויקט API3 הוא פיתרון פוטנציאלי לבעיית האורקל. תמונה באמצעות API3.org

ה- API שימושי ביותר לכל סוגי היישומים. זה שימש גם לייצור רווחים מנתונים במקרים רבים בהם ספקי נתונים מאפשרים למפתחים לכלול את הנתונים שלהם באפליקציה תמורת תשלום. זה די חיובי לפיתוח תוכנה מכיוון שזו אחת הדרכים עבור מפתחים לבנות בצורה יעילה יותר את האפליקציה שלהם מבלי שיצטרכו ליצור הכל בעצמם. חשוב על ממשקי API כמו סט לגו, שבו מפתחים יכולים לבחור את מה שהם צריכים ואז להצמיד אותו ליישומים שלהם. ללא ממשקי API יישומים רבים יתפרקו.

אמנם כל זה נשמע נפלא לפיתוח אפליקציות, אך קיימת בעיה עקב התפתחות ה- dApps ו- Web 3.0. הבעיה היא שתשתית ה- API אינה תואמת לטכנולוגיות חדשות אלה. עם זאת, API3 פועל לאפשר לספקי נתוני ה- API הוותיקים יותר לחבר את מקורות הנתונים שלהם לחוזים חכמים ללא צורך במתווך צד שלישי. הם משיגים זאת באמצעות רשת ה- API של בלוקצ’יין מבוזרת.

הצעת ערך של dAPI

לפני פתרון ה- API3 סברו שטכנולוגיית האורקל תוכל לספק נתונים לחוזים חכמים כפתרון תוכנת ביניים. אחד הידועים שבהם הוא Chainlink. לפיתרון Chainlink יש צומת היושב בין ספק ה- API לחוזה החכם הדורש נתונים. הבעיה היא שהדבר מוסיף מתווך חדש לתהליך, ואחד העקרונות המנחים בביזור הוא הסרת פתרונות צד ג ‘..


נושא אחד בתכנון זה הוא שלעתים קרובות רשת אורקלים תהיה מחפשת שכירות, כלומר העלות של הכל עולה בהתמדה. ומכיוון ש Chainlink הפכה לרשת אורקל דומיננטית היא גם צוברת מונופול על הזנות נתונים, מה שיוצר סוג של ריכוזיות. בנוסף, אין דרך לשלוט בנתונים המסופקים לאורקלים. כן, הצמתים נענשים על אספקת נתונים גרועים, אך אין ספק שנאכף על ספק הנתונים.

אורקל Chainlink

בקשות ב- Chainlink מופצות על פני האורקלות וגם על מקורות הנתונים.

API3 מאמין שהפתרון הוא לאפשר לספקי ה- API להפעיל את הצמתים שלהם. זה יוצר תחרות שתוריד את האינפלציה, זה מקדם ביזור, וזה מאפשר דרך לשלוט בפועל על ספקי הנתונים עצמם. עם הצמיחה העצומה של כלכלת DeFi, חשוב כי יישומים יוכלו לספק נתונים מהימנים ואמינים. ואחת הדרכים להבטיח זאת היא להפוך את התהליך לשקוף ככל האפשר.

במערכת API3 כל אורקל היה הבעלים של הנתונים שלהם והשירותים הניתנים, מה שהופך אותם לאורקלים של צד ראשון. זה לא רק מגביר את הריכוזיות, אלא גם יאפשר להזין את הזנות הנתונים בצורה שקופה, וזה שיקול חשוב ביישומי DeFi..

בעיית האורקל

אחת הסוגיות הידועות ביותר העומדות בפני חוזים חכמים זה שנים הייתה בעיית האורקל. זה מתעורר מכיוון שכשיש לך חוזה חכם ברשת עם פונקציות וכללים הניתנים לאכיפה זה נראה מאוד שימושי. עד שתבין שזה שימושי רק עם הנתונים שכבר נמצאים ברשת את’ריום.

כדוגמה משווקים פיננסיים, אין דרך לערוך חוזה חכם על מחיר הנכס, כגון הון או זהב, כאשר מקור הנתונים היחיד הוא מחוץ לרשת. ויש את הלב של בעיית האורקל.

בעיית אורקל

מה לעשות בלוקצ’יין כאשר הוא זקוק לנתונים מחוץ לרשת? תמונה באמצעות InfoQ.com

איך אפשר להשיג את הנתונים האלה ברשת, ואיך עושים זאת בצורה מבוזרת וחסרת אמון? ובנוסף לכך כיצד ניתן להגן מפני התקפה על מקור הנתונים, ולוודא את אמיתות הנתונים? כאשר אתה מסתמך על אורקלים אתה מגדיל את וקטורי ההתקפה הזמינים בחוזה החכם וספק האורקל.

מאז פותחו חוזים חכמים מהנדסי הבלוקצ’יין חיפשו דרכים לפתור את בעיית האורקל, והם ניגשו לפיתרון במספר דרכים. חלקם, כמו אוגור וגנוסיס, משתמשים בשיטה המעגלית מאוד של שוקי חיזוי. אולם השיטה המועדפת תמיד הייתה ספק אורקל המספק נתונים באופן אנונימי, חסכוני וללא צורך בהתערבות של צד שלישי..

זה הוביל ליצירת Chainlink.

Chainlink Onchain

התנהגות של אורקל ברשת על פי הגדרת Chainlink. תמונה באמצעות: נייר כתיבה של Chainlink

בהתחשב במצב הנוכחי של פתרונות הכוללים אורקלים, לא נוכל לדון בבעיית האורקל בלי לדון ב- Chainlink. זה הפך לפיתרון האורקל הידוע ביותר, ובשנים האחרונות הפרויקט עשה צעדים משמעותיים בתעשיית הבלוקצ’יין. יש להם קהילה גדולה ומושקעת, ואסימון ה- LINK שלהם מתמקם כאחד מסימני הקריפטו שבב כחול שעשויים לעמוד במבחן הזמן.

עם זאת הכל לא מושלם עם Chainlink. אכן יש לו בעיות. בעיות ש- API3 יכול לפתור.

בעיית ה- API

כך שבעצם בעיית האורקל היא באמת רק פיקוח בפיתוח חוזים חכמים ברשת את’ריום. התפתחות האורקלים לא התחשבה בביזור הצמתים שאוספים ומספקים נתוני אורקל. ואנחנו לא צריכים לסבך את הבעיה יתר על המידה בהתחשב בכך שמישהו יכול למסור נתוני אורקל, אם כן?

במציאות הבעיה שאורקלים פותרים אינה מורכבת כפי שרבים מאמינים לך. מה שאורקלים מנסים לפתור, בצורה מורכבת למדי, הוא פשוט היכולת למשוך נתונים מחוץ לשרשרת לחוזים חכמים ברשת. מבחינה זו הושוו אורקלים עם ממשקי API המשמשים באפליקציות אינטרנט וניידים מכיוון ששני הפתרונות משמשים למסירת נתונים לצרכן הסופי..

העברת נתונים

אורקל הם רק דרך אחת להעביר נתונים לבלוקצ’יין. תמונה באמצעות 3commas.io

אז במקום לחשוב על אורקל כהפשטה של ​​ה- API, מדוע לא להשתמש רק בפילוסופיית העיצוב בפועל של ה- API בבלוקצ’יין?

האם לא עדיף לתכנן רשת בה תוכלו להשתמש בשיחת API כדי לקבל נתונים במקום לשלם לאורקל כמה דולרים? גם אם עלות האורקל יורדת לפרוטות זה יהיה יקר למדי לאורך זמן. וזה לא יהיה טוב אם באמת היית יודע מאיפה הנתונים מגיעים במקום לסמוך על סדרת צמתים אנונימיים?

לבסוף, לא יהיה נהדר להימנע מכל וקטורי ההתקפה האפשריים שנפתחו על ידי שימוש באורקלים ופשוט למסור נתונים באינטגרציה חלקה ללא כל סיכוני אבטחה נוספים?

זה בדיוק מה ש- Chainlink לא יכול לעשות, אבל מה API3 מנסה לעשות.

הפתרון API3

כעת, כשאנו מכירים את כל הבעיות במסירת נתונים ברשת לחוזים חכמים, נבחן כיצד API3 מתכנן לפתור את הבעיות בצורה יעילה יותר מהפתרונות הנוכחיים מבוססי אורקל..

בעיקרון API3 רוצה לקחת את כל הערך שיועבר לצמתים ב- Chainlink ולהעביר אותו לספקי הנתונים בפועל. זה נפטר מתוכנת הביניים. במקום לקפוץ כמה צמתים בין ספקי הנתונים לחוזים החכמים, API3 מציע שעדיף פשוט להפוך את ספקי הנתונים לעצמם לצמתים..

זה נפטר משכבה נוספת ובלתי נחוצה ופותר מספר בעיות שכנג’לינק כבר פועלת נגדן, ואחרות שתתמודד איתה בעתיד כשהיא מתרחשת..

Chainlink לעומת API3

פתרון chainlink (משמאל) לעומת פתרון API3 (מימין). תמונה באמצעות API3 Whitepaper

קחו בחשבון כי לספקי הנתונים תחת API3 יהיה כעת מוניטין לשמור. הם כבר לא אנונימיים, אלא מספקים את הנתונים שלהם ישירות לצרכנים, ואם הנתונים האלה לוקים בחסר זה ידוע מיד ויש השלכות.

בפתרונות אורקל הצומת נענש, אך ספק הנתונים יכול להמשיך לספק נתונים כוזבים ללא קנס. ומכיוון שצמתים ב- Chainlink הם אנונימיים אף אחד אף פעם לא יודע איזה צומת היה מעורב בנתונים הרעים. משמעות פתרון API3 היא כי ספקי הנתונים מושקעים ישירות בתהליך ובאמיתות הנתונים שלהם.

הפתרון API3 מסיר את האפשרות ‘שוחד אורקל’ וזה נעשה בצורה חסכונית ביותר. כדי להיות בטוח ש Chainlink גם פתר את בעיית השוחד לאורקלים, אך הפיתרון בו השתמשו הוא יקר מאין כמותו. על מנת למנוע אפשרות של שוחד לצומת Chainlink תכננה את הרשת שלה להשתמש במספר צמתים כדי לספק את הנתונים האמיתיים, אך כל צומת הוא יקר, ושימוש בצמתים מרובים הופך יקר מאוד..

צמתים

Airnode נועד לפרוס פעם אחת על ידי ספק ה- API, ואז לא דורש

כל תחזוקה נוספת. תמונה באמצעות API3 Whitepaper

הפיתרון API3 נקרא Airnode. זה ניתן לפרוס ברשת, וזה דורש מעט מאוד בדרך של עלייה לספק API. צוות API3 מסוגל לסייע ולהקל על תוספת Airnode. וזה להגדיר את זה ולשכוח את זה פתרון, לא דורש שום תחזוקה מצד ספק ה- API. הנתונים נמצאים שם, חיים ברשת ונגישים לכל מי שרוצה להתקשר אליהם. אין צורך בצמתים, אין צורך בעלויות תמריץ וללא הוספת וקטורי התקפה.

זה פיתרון פשוט ואלגנטי.

כיצד פועלת Airnode?

Airnode פותחה על ידי API3 ברשת את’ריום. זוהי מערכת מחוץ לרשת שמזנת נתונים לחוזה צבירה באמצעות צמתים Ethereum. חוזה הצבירה הזה הוא ממשק API מבוזר שניתן להתקשר אליו מחוזים אחרים. למעשה Airnode הוא צומת אורקל, אך הוא מופעל על ידי ספקי ה- API בצורה כמעט ללא חיכוך.

אתגר לפתרונות API מבוזרים היה שספקי ה- API אינם מכירים יחסית ארכיטקטורות ומערכות בלוקצ’יין, כלומר קשה ביותר להעביר אותם להפעלת צמתים אורקליים. על ידי מתן פיתרון כמו Airnode, שהוא בעצם עטיפה ב- API API מסורתי, ספקי ה- API יכולים לכתוב את הנתונים שלהם בקלות לבלוקצ’יין..

ענן Airnodes

שער ה- API של Airnodes עובד בדיוק כמו פיסת תשתית של שירותי ענן. תמונה באמצעות הבלוג API3.

על ידי מתן אפשרות לספקי API להפעיל אורקלים משלהם, קל להם הרבה יותר להגיש יישומי בלוקצ’יין ולנהל את כל המטא-נתונים הדרושים לאמינות ולמונטיזציה של הנתונים. במערכת האורקל, מפעילי הצמתים המובילים ב- Chainlink הצליחו להרוויח עד 100,000 דולר לחודש כאשר DeFi הופך פופולרי יותר ויותר..

אם התגמולים הללו יורחבו ישירות לספקי ה- API זה יכול לפתוח שוק חדש לגמרי עבור הספקים, ולהוזיל את העלויות ליישומים המשתמשים בנתוני ה- dAPI..

יתרון נוסף של API3 הוא שמאפשר לצרכן נתונים אפשרות להשתמש בביטוח ברשת. ביטוח זה מגן עליהם מפני תקלה של אורקל או API, ומפצה את צרכני הנתונים על הפסדים ניתנים לכימות. שיטה זו מספקת תמריץ לגוף הממשל API3 לשמור על אינטגרציה ואיכות הנתונים, ובמקביל גם לאפשר כיבוי במקרה של כשל טכנולוגי..

מקרי שימוש באסימון API3

API3 מתכוון להשתמש בארגון אוטונומי מבוזר (DAO) לממשל שלו, כלומר כל משתתף במערכת האקולוגית יגיד את דעתו בפיתוח ובאבטחת הרשת..

מערכת אקולוגית API3

המערכת האקולוגית המלאה ואינטראקציות ב- API3. תמונה באמצעות API Whitepaper.

כתוצאה מכך, לאסימון API3 יהיו מקרי השימוש הבאים:

  • הימור: מחזיקי אסימון API3 יכולים להפקיד API3 כדי לזכות בפרסים ולהשתתף בממשל ברשת.
  • ממשל: יש תמריץ כלכלי ישיר להצבעה, מכיוון שהסטייקטים מקבלים חלק מהכנסות ה- DAPI והאסימונים שהוקצו הם ביטחונות לביטוח ברשת..
  • בטחונות: מאגר ההימור ישמש כבטוחה לביטוח ברשת.
  • תשלומים: יהיה דמי מנוי עבור dApps המשתמשים ברשת dAPI. בנוסף, ספקי נתונים יקבלו תשלום באסימונים של API3.
  • סכסוכים: במקרה של אובדן הכנסות עקב תקלה, זמן השבתה או נתונים שגויים, יישומי dApp המשתמשים יוכלו לפתוח סכסוכים להעלאת תביעת ביטוח. הצוות מתכנן להשתמש בקלרוס לפתרון תביעות ביטוח.

ממשל הייפ

ממשל, ובמיוחד ממשל מבוזר, נראה כי מדובר בדרישה של כל פרויקטים של בלוקצ’יין בימינו. API3 מכסה את זה כפי שהוא מתכנן לעקוב אחר מודל ממשל DAO. זה מוסיף לערך האסימונים מעבר לערך כספי פשוט.

משמעות הדבר היא כי אלה המחזיקים באסימני API3 ומחזיקים בהם אמירה בממשל הבלוקצ’יין. הם יכולים להחליט להצביע בעד או נגד כל עדכון במבנה העמלות, או שינויים אחרים בממשל העלולים להשפיע על השקעתם בפרויקט. בהתחשב בכך ש- API3 יהיה שוק נתונים זה יכול להיות חזק למדי, ומהווה אות שורי לפרויקט.

API3 DAO

המושג DAOs ותתי DAOs שהועלו על ידי API3. תמונה באמצעות API Whitepaper

כלול בהיבט הממשל הוא מכונאי ההימור, המאפשר לא רק הצבעה וממשל, אלא גם מתגמל את מי שמוכן להניח את אסימוניהם כביטוח מפני שגיאות נתונים או תקלות במערכת..

זה יהיה נאיבי לחשוב שזה לא יקרה, אבל עם עיצוב טוב הם צריכים להיות מעטים. כבר ראינו שגיאות דומות מתרחשות בפלטפורמות אחרות, וזה טוב לראות ש- API3 מכיר בכך ומכניס פיתרון לאפשרות..

היתרון הנוסף להימור הוא בכך שהוא מקטין את ההיצע במחזור, שתמיד טוב למחיר.

צוות API3

API3 נוסד על ידי שלושה אנשים. הנהגת הקבוצה היא הייקי ונטטינן שהוביל צוות פיתוח של כ -20 חברים. הוא ותיק בגזרת מכונת השפה.

אליו הצטרף בוראק בניגירי, מלומד לשעבר בגוגל. הוא גם ה- CTO לשעבר בקבוצת CLC וב- Honeycomb. על פי קורות החיים המקוונים שלו אוצר הוא עושה דברים אורקליים וחזון. יש לו תשוקה לחוזים חכמים ולהביא טכנולוגיה חדישה לשימוש בעולם האמיתי. בעבר הוא עבד בחברות סטארט-אפ וסיפק ייעוץ למחקר עצמאי בראייה ממוחשבת ובינה מלאכותית.

הייקי בורק סאסא

שלושת מייסדי API3. תמונה באמצעות LinkedIn.com

המייסד השלישי של הפרויקט הוא סשה מיליץ ‘, המתארת ​​את עצמה כמהנדסת תוכנה / מדענית נתונים / חוקרת במרחב המטבעות קריפטוגרפי / בלוקצ’יין. לפני שהצטרפה ל- API3 עבדה בהנדסת תוכנה (חברות סטארט-אפ קטנות וחברות טכנולוגיה גדולות כולל פייסבוק), מדעי נתונים בהון סיכון, מחקר (בלשנות חישובית, מדע קוגניטיבי) והוראה (מדעי המחשב, מדעי הנתונים) הן באקדמיה והן בתעשייה..

אסימון API3

API3 גייסה בנובמבר האחרון 3 מיליון דולר בסבב מימון פרטי. לאחר מכן התקיימה מכירה ציבורית בדצמבר 2020. אותה מכירה ציבורית גייסה 23 מיליון דולר ואסימונים של API3 נמכרו על פי עקומת התחייבות החל מ- 0.30 דולר כל אחד והעלו ל -2.00 דולר. מאז האסימון עשה טוב מאוד, והחזיר כ -1,300% על בסיס דולר למשקיעים המוקדמים.

עם היצע כולל של 100,000,000 אסימוני API3 נמכרו בסך הכל 30,000,000,000 במכירות הפרטיות (10 מיליון) והציבוריות (20 מיליון). ראוי לציין שרק האסימונים הציבוריים נעולים. כל שאר האסימונים כפופים ללוחות הזמנת שנתיים או 3 שנים. אסימונים נדרשים גם עבור ההימור והממשל, כך שההשקעה המוקדמת נראית כצעד חכם למדי.

הקצאת אסימון API3

רוב אסימוני ה- API3 יישארו ללא השקעה במשך 2-3 שנים. תמונה באמצעות הבלוג API3,

האסימונים החלו להיסחר ב -1 בדצמבר 2020 במחיר של 1.30 דולר ומיד החלו לטפס גבוה יותר. בתוך שבוע הם היו מוצקים מעל לרמה של 2.00 דולר. בסוף 2020 חלה ירידה של מתחת ל -2.00 דולר. המחיר טיפס בהתמדה בתחילת 2021, וזינק בחדות באמצע ינואר 2021, ובעצם הוכפל לשיא של 4.70 דולר ב -17 בינואר 2021.

מהלך חד זה גבוה יותר היה חלק ממהלך רחב יותר בכל השמות המקושרים של DeFi באותה תקופה, כך שלא בטוח אם הרווחים יחזיקו, או שהאסימון יחלוף למטה בשבועות הקרובים..

סיכום

אין ספק שככל שהשימוש בבלוקצ’יין גדל, ומפתחים ימצאו מקרי שימוש חדשים ומורכבים יותר, ה- dApps שנוצרו יצטרכו גם דרכים טובות יותר להתקשר עם מקורות נתונים של צד שלישי. פתרונות האורקל הקיימים הם פונקציונליים, אולם נעשו פשרות בעיצובם שעלולות להוביל לבעיות חמורות מכיוון שהפתרונות צריכים להתמקד..

הנתונים עלולים להיפגע, והעלויות עשויות לעלות עד כדי אי הכללה. במקרה של פגיעה בנתונים או שחיתות ההשפעות יכולות להיות עצומות מכיוון שהטבע האוטומטי ביותר של חוזים חכמים ו- dApps יכול לראות כל פגיעה בנתונים מתפשטת בכל הרשת..

הפיתרון של API3 המאפשר לספקי ה- API להפעיל את אורקל ה- Airnode יעניק לנו יכולת פעולה הדדית עם שירותי צד שלישי באופן מבוזר. וזה גם יבטיח שספקי ה- API יתמרצו לספק נתונים מהימנים ואיכותיים.

כאשר בוחנים את התשואות העצומות שראו מפעילי צומת במערכות אורקל, סביר להניח שספקי API ישמחו לנצל את יכולתם לספק נתונים ושירותים בקלות באמצעות Airnodes הקלים להפליא..

אלא אם כן יגיע משהו מעולה נראה כי API3 מביא פיתרון רב עוצמה לבעיה של חיבור שירותי API מסורתיים וטכנולוגיית בלוקצ’יין מבוזרת..

בהחלט מוקדם לקבוע אם API3 יהיה הפיתרון לבעיית האורקל, אך הדברים נראים מבטיחים מאוד בימים הראשונים הללו. אולי כדאי לך לשים עין על הפרויקט הזה ולראות איך הוא מתפתח וגדל.

תמונה מוצגת באמצעות Shutterstock

הצהרת אחריות: אלה דעות הכותב ואין לראות בהן ייעוץ השקעות. הקוראים צריכים לעשות מחקר משלהם.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map