מהו עד מופרד?

עד מופרד, או SegWit כשמו כן הוא מכונה, יושם זה עתה ב- Bitcoin Blockchain ונפרס ברשת LiteCoin בחודש מאי השנה. למרות שזה הפך להיות כל כך הרבה מהלקסיקון הציבורי, יתכן ואין לך מושג מהו עד מופרד.

בעיקרו של דבר, SegWit היא יוזמה לחיסכון במקום כדי לפנות שטח אחסון בין השאר בבלוקים של ביטקוין. כל הנתונים שקשורים ל- חֲתִימָה מהעסקה הוסרה. התקווה הייתה שפינוי שטח זה על בלוקים עשוי להיות יותר עסקאות לכל בלוק.

הרעיון של SegWit פורסם באוקטובר 2016. זה היה תוצאה של שנה ארוכה של דיון ועבודה שנערכה בכנס קנה המידה של ביטקוין בהונג קונג. הרעיון היה ההצעה הראשונית של פיטר ויל שהיה חלק מצוות הליבה של ביטקוין.

הסבר טכני של עד מופרד

בעבר כיסינו בלוקים של ביטקוין וכרייה בפירוט רב יותר ולכן להסבר זה נניח שיש לך הבנה בסיסית. בכל עסקת ביטקוין יש scriptSig ו- scriptPubKey. הראשון נשמר נתוני החתימה ואילו האחרון הוא מידע על המפתח הציבורי.

מה שהבחין באופן שבו נשמרו נתוני החתימה הוא שחתימות תופסות כ -60% מהשטח אך נדרשות רק תמיד בזמן אימות החסימה. הרעיון היה אפוא להפריד בין קודי הנעילה הללו לבין העסקה ב עד מופרד.

חלק מנותק זה של העסקה לא ייגרם לגיבוב יחד עם נתוני העסקה האחרים. מבנה חדש זה של עסקת ביטקוין תואם לאחור ולכן ניתן ליישמו בעזרת מזלג רך. לא כל הכורים חייבים להיות מסוגלים לאמת עסקאות מופעלות של עד. על מנת שזה יעבוד ביעילות, לפחות 95% מהכורים צריך לאותת על תמיכתם בזה.

מה הם היתרונות

מכיוון שרוב משתמשי הביטקוין יצטברו לאחרונה, עסקאות ביטקוין נמשכות זמן רב מהרגיל. זה קשור לאילוצי קיבולת רגילים שמשפיעים על מהירות הרשת. מגבלת גודל הבלוק הייתה גם כן נקודת מחלוקת.

עם זאת, על ידי הפרדת נתוני החתימה כעד מופרד, נשמר מקום רב יותר ולכן ניתן לעבד יותר עסקאות לכל חסימה. עם זאת, ישנם מספר יתרונות נוספים להצעת העד המופרד.

תיקוני יכולת גמישות בעסקה

יכולת ניתנות לעסקה היא כאשר ניתן לשנות מזהה עסקה על ידי שינוי המידע הכלול בקוד הנעילה. בעיקרו של דבר, כאשר אתה שולח עסקה ברשת, לכל צומת אחר יש את היכולת לשנות את מזהה העסקה לפני העברת השליחה לצומת הבא. זה יכול להיות קצת מעצבן עבור המשתמשים שעוקבים אחר העסקאות שלהם.


עם Segwit, נתוני החתימה אינם נכללים בנתוני העסקה, כך שאף צומת אינו יכול לשנות את מזהה העסקה. זה יהפוך את העסקה לאמינה. זה גם יועיל לכל אותם אנשים שמוציאים עסקאות לא מאושרות. עם זאת, והכי חשוב, זה מהווה את התשתית ליישום רשת ברק.

אבטחה מוגברת לעסקאות מולטי-סיג

פרוטוקולי האבטחה הנוכחיים עבור עסקאות מרובות חתימות הם ה- P2SH המשתמש בפונקציית חשיש של 160 סיביות. באמצעות משאבי מחשב חזקים להפליא, תוקף יכול לנסות למצוא “התנגשות” בין כתובת חוקית כחלק מתסריט רב-סיגי לתסריט שמעביר להם את כל הכספים..

עם SegWit, תשלומי הסקריפט מחוסמים באלגוריתם hash של 256 סיביות של SHA256. משמעות הדבר היא כי הסיכויים להתנגשות מהתקפה של כוח אכזרי מצטמצמים באופן דרמטי עבור תשלומים רב-ממד. זה גם מביא תועלת רבה לכל מי שמשלם באמצעות חוזה רב-סיגי או חכם.

קנה מידה לינארי של פעולות SigHash

כשמדובר בכמות הנתונים שיש לגבות עבור עסקה, בפרוטוקול הנוכחי יש את זה כפונקציה ריבועית בפעולות החתימה. הכפלת גודל העסקה מכפילה בדרך כלל גם את מספר פעולות החתימה וגם את כמות הנתונים שיש לגבות עבור חתימות אלה..

SegWit מסוגל לפתור זאת על ידי שינוי חישוב חשיש העסקה לחתימה כך שכל בייט נתונים צריך להיות מגובש פעם אחת בלבד. המשמעות היא שזמן האימות הוא פונקציה לינארית. זה יהפוך את גודל הגודל בקנה מידה בטוח יותר ויאפשר עסקאות גדולות בהרבה כמו אלה שמשולמות לכורים או למימון המונים.

הולך קדימה

דרישת הקונצנזוס של 95% התקיימה בסופו של דבר ו- SegWit הופעלה רשמית ברשת הביטקוין ב -23 באוגוסט 2017. היו מספר מסיבות כדי לחגוג את אבן הדרך החשובה הזו במסע הביטקוין. ואכן, רבים מאלה שחיכו לרגע היו נרגשים מההשלכות של יישום רשת ברק בסופו של דבר.

כמה זמן לוקח עד שרוב העסקאות הן עסקאות SegWit אינו בטוח אך ניתן לעקוב בקלות אחר האימוץ באתרים כגון segwit.party.

תמונה מוצגת באמצעות Fotolia

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map