Unupent Transaction Transaction Ouput: راهنمای کامل مبتدیان UTXO

هنگام ارسال / دریافت بیت کوین ، ممکن است اصطلاح “خروجی معامله مصرف نشده” یا نام اختصاری UTXO را دیده باشید و از خود پرسیده باشید که?

در واقع ، این تغییر شما از هر بیت کوین یا معاملات ارز رمزنگاری شده دیگر است.

در این پست ، من تمام آنچه را که باید در مورد خروجی معاملات مصرف نشده و نحوه استفاده از آن برای خواندن بلاکچین بدانید ، به شما ارائه خواهم داد..

اما ابتدا ، برای درک بهتر UTXO و نحوه عملکرد آن ، در اینجا مثالی از معامله ارز رمزنگاری شده ، با استفاده از شناخته شده ترین بیت کوین به عنوان رمزنگاری است.

مثال UTXO

اگر صاحب هر بیت کوین باشید ، وقتی به کیف پول خود نگاه می کنید تعادل دقیق آن را مشاهده خواهید کرد. با این حال ، توازنی که مشاهده می کنید ممکن است از چندین UTXO تشکیل شده باشد. بگذارید بگوییم مانده Bitcoin شما 10 BTC است.

این ممکن است 5 UTXO به ارزش 2 BTC یا 10 UTXO به ارزش هر 1 BTC باشد یا می تواند چهار UTXO با مقادیر 3.5 BTC ، 2.5 BTC ، 2.25 BTC و 1.75 BTC باشد. مقادیر هر UTXO بی ربط است ، اما باید به کل موجودی شما اضافه شود ، در این حالت 10 BTC.

بنابراین اکنون فرض کنید شما از آمازون خرید می کنید و از موجودی BTC خود برای پرداخت (فرضی خرید آینده بیت کوین آمازون) استفاده خواهید کرد. مجموع شما به 0.25 BTC می رسد ، اما شما UTXO 0.25 BTC در کیف پول خود ندارید و امکان تقسیم UTXO وجود ندارد.

UTXO مثال بیت کوین

نمونه ای از معامله بیت کوین با خروجی مصرف نشده. تصاویر از شاتر استوک و آمازون

در عوض ، کیف پول 1.75 BTC UTXO را ارسال می کند و شبکه Bitcoin آن را می گیرد و دو UTXO جدید ضرب می کند. یکی 0.25 BTC ارزش گذاری می شود و به کیف پول دریافت کننده آمازون می رود و دیگری 1.5 BTC ارزش دارد و به عنوان تغییر به کیف پول شما برمی گردد..

شاید کیف پول شما دارای تعداد 0.1 BTC UTXO باشد. همچنین امکان ترکیب سه مورد از این UTXO ها و دریافت 0.05 BTC به عنوان تغییر شما وجود دارد. در واقع ، هر معامله ای می تواند از هر ترکیبی از UTXO استفاده کند ، اما شما نمی توانید کنترل کنید که کدام یک استفاده می شود.

این به این دلیل است که کیف پول شما تصمیم می گیرد از کدام UTXO در هر معامله استفاده کند و به طور خودکار هرگونه تغییر را به کیف پول خودتان ارسال می کند. این در واقع یک چیز خوب است ، زیرا در گذشته شما باید مشخص می کردید که تغییر UTXO شما کجا تحویل می شود.

اگر آدرس کیف پول خود را اشتباه تایپ کنید ، ممکن است تغییر شما به جای دیگری ارسال شود و دیگر شانس نخواهید داشت.


دستگیره هزینه های معامله چگونه است?

هزینه معاملات در واقع از UTXO گرفته می شود که به عنوان تغییر برای شما ارسال می شود. بنابراین در مثال بالا ، 1.5 BTC UTXO ارسال شده به شما در واقع کمی کمتر خواهد بود زیرا هزینه تراکنش از این UTXO گرفته می شود.

مثالهای عملی

البته ، مهمترین جنبه برای شما نحوه استفاده از خواندن داده های UTXO در بلاکچین است. قبل از انجام این کار ، باید متخصص بلاکچین مورد نظر خود را انتخاب کنید.

هنگامی که کاوشگر بلوک خود را پیدا کردید ، می توانید هر معامله ای را که ارسال کرده اید یا قرار است دریافت کنید ، عمیق تر بررسی کنید. به عنوان مثال ، در زیر یک معامله 36 دلار است.

UTXO Blockchain.com

نمونه UTXO ، خرج شده & معاملات مصرف نشده در blockchain.com

همانطور که مشاهده می کنید ، کل ورودی به معامله 45.19 دلار است. دو خروجی وجود دارد که 36.13 دلار خروجی هزینه شده است (رفتن به 1MfLb95r8jUMBbYjh3cJFGs5oLn4nP8w98) و 9.02 دلار خروجی هزینه نشده که برای ارسال کننده ارسال می شود.

شاید از خود بپرسید که چرا مبلغ هزینه نشده به آدرس جدیدی برمی گردد?

دلیل این امر این است که خروجی معامله نشده در حال ارسال به آنچه که “تغییر آدرس” این آدرس جدیدی است که توسط کیف پول ها برای فرستنده ایجاد می شود.

همانطور که در بالا ذکر شد ، هزینه معامله از مبلغ هزینه نشده معامله ای که برای شما ارسال می شود ، کسر می شود. بنابراین در واقعیت ، هر معامله ای دو معامله خواهد داشت.

این روزها ، کیف پول های مدرن سلسله مراتبی (HD) قادر به انجام این معاملات و ایجاد آدرس تغییر به صورت خودکار هستند. به همین دلیل است که گاهی اوقات خواهید دید که هر بار پس از شروع معامله ، آدرس جدیدی ایجاد می شود.

این یک ویژگی است که در این کیف پول های HD تعبیه شده است و هدف آن حفظ حریم خصوصی شما است. بنابراین ، دفعه بعدی که متوجه تغییر آدرس خود شدید ، خواهید فهمید که مربوط به ورود UTXO جدید به آدرس تغییر شما است.

اهمیت مفهوم UTXO

مفهوم UTXO به ساده سازی حسابداری در بلاکچین کمک شایانی می کند. به جای ردیابی و ذخیره سازی هر معامله ای که تاکنون انجام شده است و به ترتیب ، با استفاده از UTXO هر گره فقط باید اطلاعات مربوط به سکه های مصرف نشده یا UTXO را ردیابی کند.

مدل UTXO بیت کوین

چگونه شبکه Bitcoin معاملات را ردیابی می کند. تصویر از طریق bitcoin.org

این کار به این دلیل انجام می شود که شبکه Bitcoin فقط اجازه می دهد هر سکه یک بار مصرف شود. این بدان معناست که هر BTC نشسته در کیف پول خرج نمی شود یا به این دلیل که به عنوان پاداش استخراج دریافت شده است یا به دلیل تغییر در حین معامله ضرب شده است.

مفهوم UTXO یک مفهوم اساسی در جلوگیری از هزینه های مضاعف برای بلاکچین است و همچنین از مصرف سکه های موجود در کاربران جلوگیری می کند. هر گره شبکه پایگاه داده ای را شامل می کند که حاوی هر UTXO موجود است. این بدان معناست که هر معامله ای که با سکه در پایگاه داده ارسال نشده باشد توسط گره ها رد می شود.

مشکلات احتمالی ذخیره گره

تمام پایگاه داده UTXO در RAM ذخیره شده است ، بنابراین نگه داشتن مجموعه داده در اندازه قابل کنترل بسیار مهم است. هرچه دیتابیس بزرگتر شود گران تر بودن اجرای یک گره کامل است. و اگر اجرای گره کامل بسیار گران شود ، شبکه شاهد افزایش تمرکز در بین اقلیت ثروتمندی خواهیم بود که قادر به اجرای یک گره هستند..

در واقع ، این خطر تمرکز است که باعث شده است توسعه دهندگان بیت کوین اندازه بلوک را افزایش ندهند. با نگه داشتن بلوک در 1 مگابایت ، رشد پایگاه داده را محدود می کند ، زیرا تعداد محدودی تراکنش و یک مجموعه محدود UTXO وجود دارد. در صورت افزایش بلوک ، مجموعه UTXO به سرعت رشد می کند و اجرای گره کامل گران می شود.

رشد Bitcoin UTXO

رشد UTXO در بلاکچین بیت کوین از بدو تأسیس. تصویر از طریق blockchain.com

همانطور که گفته شد ، افزایش اندازه بلوک بیت کوین برای ایجاد راه حل های مقیاس گذاری لایه دوم ضروری است. اما تغییرات دیگری نیز وجود دارد که می تواند برای به حداقل رساندن تأثیر افزایش اندازه مجموعه UTXO انجام شود.

راه حل های ذخیره سازی گره

همانطور که در بالا ذکر شد ، با بزرگتر شدن مجموعه داده UTXO ، راه حل هایی برای مشکل ذخیره گره وجود دارد. اولین راه حل ذخیره بخشی از مجموعه داده به جای RAM در یک درایو دیسک سخت است.

این به طور چشمگیری اندازه فضای ذخیره سازی را افزایش می دهد ، اگرچه سرعت پایین ذخیره سازی دیسک سخت منجر به کندتر شدن اعتبار معاملات می شود. با این حال ، تا زمانی که زمان اعتبار سنجی در کمتر از 10 دقیقه زمان بلوک نگه داشته شود ، این راه حل قابل قبول خواهد بود.

علاوه بر این ، تیم توسعه بیت کوین همچنان به پیشرفت هایی می پردازد که پایگاه داده UTXO را بهینه می کند. بعلاوه شاهد تفکیک شده و سایر راه حلهای مقیاس بندی در واقع رشد مجموعه داده UTXO را به طور غیر مستقیم کاهش می دهد.

یکی از راه هایی که Segwit مشکل UTXO را بهبود می بخشد این است که داده های امضا را 75٪ ارزان تر کنید. این مهم است زیرا داده های امضا تاثیری در اندازه مجموعه داده های UTXO ندارند و با ارزان تر شدن آنها انگیزه ای برای استفاده از معاملات که اندازه مجموعه داده های UTXO را افزایش نمی دهند.

این برنامه همچنین توسعه دهندگان را ترغیب می کند تا قراردادهای هوشمند و سایر ویژگی های جدید را به طریقی طراحی کنند که تاثیری در اندازه مجموعه داده UTXO نداشته باشند..

نتیجه

در حالی که من از Bitcoin برای بحث در مورد UTXO استفاده کردم ، این تنها بلاک چین نیست که از UTXO استفاده می کند. سایر ارزهای رمزنگاری شده که از روش UTXO استفاده می کنند شامل Litecoin و Bitcoin Cash است.

ما همچنین می توانیم بسیاری از ارزهای رمزنگاری شده را با استفاده از روش های دیگر حسابداری مانند Ethereum پیدا کنیم. این یک مدل تراکنش مبتنی بر حساب دارد که از UTXO استفاده نمی کند. و این روش پایگاه Ethereum با کد ساده تر و اقدامات بهینه برای صرفه جویی در فضا فراهم می کند.

هر چند مبادله وجود دارد. یکی از آنها از بین رفتن حریم خصوصی معاملات تا حدی است ، و بعداً در دوره بلوک زنجیره ای مقادیر بالقوه مقیاس پذیری وجود دارد.

در پایان روز ، روش حسابداری UTXO برای بیت کوین و سایر ارزهای رمزپایه کار می کند. روش های حسابداری در واقع یک موضوع بسیار مهم و بسیار بحث برانگیز در بین توسعه دهندگان بلاکچین است و اگر از ده توسعه دهنده بهترین روش های حسابداری را برای دفترهای بلاکچین بخواهید ، احتمالاً ده پاسخ متفاوت خواهید گرفت.

هیچ پاسخی کامل برای سوال روشهای حسابداری وجود ندارد و مانند مسئله مقیاس پذیری ، به اندازه کافی پیچیده است که به احتمال زیاد یک راه حل کامل پیدا نمی شود. در عوض ، توسعه دهندگان به استفاده از راه حل مناسب برای زنجیره بلوک خود ادامه خواهند داد و در بسیاری از موارد ، این روش UTXO خواهد بود.

تصویر ویژه از طریق Fotolia

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me