Tezos Review: Blockchain Governance & Secure Contracts Smart

در این بررسی Tezos (XTZ) نگاهی خواهیم انداخت به یکی از مناقشه برانگیزترین پروژه های بلاکچین در سال گذشته.

آنچه که به عنوان یک ICO پرفروش با پشتیبانان ستاره و یک تیم قدرتمند آغاز شد به دادخواست های جعلی و درگیری های شدید مبادرت ورزید. با وجود این ، به نظر می رسد که تیم موفق شده است کشتی را درست کند ، بازسازی داخلی کند ، توکن اختصاص دهد و شبکه اصلی خود را گسترش دهد.

در زیر دوره رسوایی و پرونده های قضایی را شرح می دهم ، و سپس توضیح می دهم که Tezos برای کسانی که ممکن است بخواهند سرمایه گذاری کنند اکنون که شبکه اصلی تقریباً یک سال از فعالیت آن گذشته است و سرمایه گذاران توانسته اند نشانه های خود را مطالبه کنند ، توضیح خواهم داد..

با کاهش قیمت XTZ پس از بازار خرس 2018 ، اکنون می تواند زمان خوبی برای ورود به بازار باشد زیرا ایده پشت Tezos هنوز ایده بسیار خوبی است

ICO به جنگ

تاریخ تزوس کمی بیشتر از یک سال عمر دارد ، اما در حال حاضر کاملاً برای سرمايه گذاران و حاميان سوار شده است.

Tezos ICO خود را داشت ، که بسیار موفق بود ، تقریباً 1 سال پیش در 14 ژوئیه 2017. در طی یک روز 232 میلیون دلار خیره کننده جمع کرد ، که 10 برابر انتظارات بنیانگذاران بود. به نظر می رسید که واقعاً اوضاع برای Tezos به خوبی پیش می رود.

متأسفانه چنین نبود ، زیرا به زودی همه چیز از کنترل بنیانگذاران آرتور و کاتلین بریتمن خارج شد. مانند بسیاری از پروژه های ارزهای رمزنگاری شده ، به دلیل آرامش قوانین بانکی در سوئیس ، Tezos یک بنیاد سوئیسی برای کنترل دارایی های خود ایجاد کرده بود. چیزی که این جفت ارز نتوانستند در آن نقش داشته باشند این است که طبق قوانین سوئیس ، هیئت مدیره یک بنیاد کنترل کامل دارایی های بنیاد را دارد.

تکمیل IZ Tezos

تکمیل IZ Tezos

در این مورد ، یوهان گورس بود که خیلی سریع توانست بریتمن را از دارایی Tezos محصور کند. از آن زمان Breitmans برای به دست آوردن دوباره کنترل Tezos ، در تلاش برای برکناری یوهان Geverrs و رسیدگی به حداقل 4 پرونده اقدام طبقه در حال مبارزه هستند. Breitmans از طریق یک شرکت مستقر در دلاور ، Dynamic Ledger Solutions ، کنترل کد منبع پروژه را حفظ کرد ، اما این کار بدون کنترل دارایی های ICO ، به سود آنها رسید..

در همین حال ، تمام سرمایه گذاران در Tezos نیز از سرمایه گذاری خود محروم بودند ، و هیچ راهی برای ادعای توکن ندارند ، چه رسد به تجارت فروش آنها. جالب است بدانید که رمز XTZ در تاریخ 2 اکتبر 2017 در Coinmarketcap.com با قیمت 1.66 دلار به ازای هر رمز در لیست قرار گرفت و در تاریخ 30 ژوئن 2018 با علامت 4.44 دلار معامله شد حتی اگر هنوز کسی نتوانسته بود یک رمز Tezos ادعا کند.


همچنین ، به دلیل افزایش قیمت Ethereum و Bitcoin از زمان ICO ، 232 میلیون دلار جمع آوری شده به 555 میلیون دلار رسیده است.

کنترل مجدد Tezos

Gervers Out of Tezos

گرفتن بوت منبع: یوتیوب

پس از ماه ها جنگ برای حذف گورس از هیئت مدیره ، در فوریه 2018 وی یک عضو جدید هیئت مدیره را برای کمک به حفظ قدرت خود اضافه کرد. این مدت کوتاهی بود و در اواخر ماه فوریه ، کل هیئت بنیاد ، از جمله Geverrs ، استعفا داد.

این سرانجام دریایی برای کنترل مجدد دارایی های Tezos برای بریتمن ها فراهم شد و آنها و جامعه سریع وارد عمل شدند و آماده راه اندازی شدند. طبق بیانیه مطبوعاتی 22 فوریه 2018:

“بنیاد [Tezos] خود را برای کمک به راه اندازی به موقع شبکه Tezos آماده می کند.”

چهار ماه سکوت

به دنبال آن بیانیه مطبوعاتی و قول کاتلین بریتمن مبنی بر ابتکار عمل و آزاد کردن توکن در عرض چند هفته ، ارتباط اندکی از بنیانگذاران Tezos بود. این برای سرمایه گذاران ، که از زمان ICO سرمایه گذاری های خود را بیش از دو برابر دیده اند ، ناامیدکننده است ، اما همچنان غیرقابل دسترسی است.

علی رغم ادعا ها مبنی بر عدم پیشرفت فنی به دلیل عدم پرداخت هزینه توسعه دهندگان و ترك پروژه ، سرانجام Tezos شروع به راه اندازی بتا نت كرد ، تقریباً یك سال پس از ICO. توکن ها برای سرمایه گذاران با درد و رنج منتشر شدند ، اما حماسه آنها هنوز کاملاً انجام نشده است.

پیش بینی نشده KYC / AML

سرمایه گذاران در 10 ژوئن 2018 وقتی که بنیاد تزوس اعلام کرد اینکه آنها از کلیه سرمایه گذاران در پروژه Tezos که می خواستند به رمزهای خود دسترسی داشته باشند ، احتیاج به تأیید مشتری / ضد پولشویی شما دارند..

در بیانیه بنیاد:

ما به حریم خصوصی همکاران خود اهمیت می دهیم و به آنها احترام می گذاریم و همراه با تعداد بیشماری از افراد دیگر در سراسر جهان ، شخصاً با جمع آوری غیرضروری اطلاعات شخصی که در اینترنت فراگیر شده است ، مخالف هستیم. با این حال ، رعایت یک منظر نظارتی که به سرعت در حال تحول است مهم است. برای این منظور ، انجام یک بررسی KYC / AML – همانطور که برای پروژه های بلاکچین عادی شده است – بهترین راه برای پیشرفت است

به طور جداگانه ، یکی از بنیانگذاران Tezos ، آرتور بریتمن, به یک کاربر Reddit پاسخ داد که از وجود هیچ مورد نیاز KYC / AML در سQالات متداول اولیه ICO با کلمه “نه تماس من” شکایت کرد.

روند KYC / AML توسط بنیاد آغاز شده است و فرآیند راستی آزمایی می تواند توسط سرمایه گذاران در هر زمان انجام شود.

گذشته گذشته است

با سرانجام راه اندازی Tezos در تاریخ 1 جولای 2018 ، برخی احساس می کنند که تمام اخبار بد ، وقایع و مطبوعات در پشت Tezos قرار دارند و اکنون این پروژه می تواند به سرانجام برسد و وعده فنی خود را عملی کند. در انتهای دیگر طیف سرمایه گذاران قرار دارند که بلافاصله پس از انتشار توکن های Tezos خود را رها کردند و در طی چند روز بیش از 50٪ قیمت را کاهش دادند.

شما تاریخچه را می دانید ، بیایید اکنون به آینده نگاه کنیم.

Tezos چیست?

Tezos یک بلاکچین منحصر به فرد است که از ابتدا توسط توسعه دهندگان ساخته شده است. با انشعاب یا ایجاد یک لایه اضافی در بالای یک پروژه موجود ، به هیچ بلاک چین دیگری مبتنی نبود.

هدف اعلام شده Tezos یک هدف فریب آمیز است: این شرکت می خواهد زنجیره بلوکی ایجاد کند که بتواند نوآوری های جدید را در آن بگنجاند بدون اینکه یک چنگال سخت به خطر بیاندازد که بتواند جامعه آن را تقسیم کند..

مانند Ethereum ، Tezos امکان عقد قراردادهای هوشمند را فراهم می کند و با مکانیزم اجماع غیرمتمرکز جامعه محور ، به گونه ای طراحی شده است که ایمن و اثبات آینده باشد..

Tezos در مقابل Ethereum

Tezos در مقایسه با ETH. منبع: متوسط

Tezos می خواهد فناوری بلاکچین را بسازد که بهتر از رهبران موجود Bitcoin و Ethereum باشد. در حال حاضر این بلاکچین را توسعه داده است که از نظر محاسباتی بسیار کم است ، و به نیروی کمتری از کارگران معدن (یا همانطور که Tezos آنها را صدا می کند) به انرژی کمتری احتیاج دارد ، اما همچنان یک مدرک معتبر از سازوکار اجماع سهام را که آنها آن را مایع اثبات سهام (LPoS) می نامند حفظ می کند..

با اجماع LPoS در مورد Tezos ، کاربران به دلیل کمک به حفظ اجماع در مورد بلاکچین پاداش خواهند گرفت. در واقع ، در حال حاضر جوایز شرط بندی Tezos بالاترین بالاترین میزان سکه های PoS است.

Tezos همچنین یک فرایند رسمی را ارائه می دهد که از طریق آن ذینفعان می توانند به طور م theثر پروتکل را اداره کرده و نوآوری های آینده را پیاده سازی کنند. من از هیچ پروژه بلاکچینی دیگر اطلاع ندارم که چنین دیدگاهی را به حاکمیت داشته باشد.

Tezos چگونه کار می کند?

Tezos از بسیاری جهات مانند سایر بلاکچین ها کار می کند اما با یک تفاوت اساسی. این تفاوت ابتکاری در نحوه اعمال و اضافه شدن بلاکچین است. این مانند این عمل می کند:

یک توسعه دهنده پیشنهاد می کند که پروتکل Tezos را تغییر یا ارتقا دهد. در صورت انجام این کار ، آنها همچنین می توانند یک فاکتور به پیشنهاد پیوست کنند و اگر این تغییر توسط انجمن تأیید شود و به نسخه بعدی اضافه شود ، در رمزهای XTZ پرداخت می شوند. این دو مزیت دارد. این توسعه دهندگان را به مشارکت در توسعه Tezos ترغیب می کند ، و همچنین از نگهداری و توسعه شبکه غیرمتمرکز است.

از آنجا که توسعه دهندگان برای به روزرسانی های تایید شده خود توکن دریافت می کنند ، بلافاصله برای کار خود در شبکه Tezos غرامت دریافت می کنند. آنها به حامی مالی شرکت و کارفرما یا پاداش مالی سنتی دیگری احتیاج ندارند. آنها آزادند بر روی آنچه مورد علاقه آنها است کار کنند.

برای تأیید اینکه خصوصیات کلیدی بلاکچین در هر نسخه جدیدی حفظ شده است ، از مدارک رسمی ریاضی استفاده می شود. این همان جایی بود که تزوس قادر است به سرعت از نظر تکنولوژی تکامل یابد و در عین حال نوعی مشروطیت را نیز حفظ کند.

اکوسیستم Tezos

اکوسیستم Tezos. منبع: Oxana Kunets

Tezos همچنین از این نظر جالب است که امکان ایجاد نعوظ های زنجیره ای را فراهم می کند ، که باید سرعت توسعه ویژگی های جدید را سرعت ببخشد و همچنین اجازه می دهد اشکالات با سرعت بیشتری تشخیص داده و برطرف شوند. این امتیازات را هر ذینفع می تواند ایجاد کند.

چه چیزی تزوس را متفاوت می کند

Tezos می خواهد یک بلاک چین بزرگ باشد و در حال بازاریابی خود به عنوان جایگزینی برای بلاک چین مانند Ethereum ، Zcash و بیت کوین قابل احترام است. بنابراین ، چه چیزی باعث شده که Tezos به اندازه کافی متفاوت باشد و به عنوان جایگزینی مناسب برای این بلاک چین های بزرگ در نظر گرفته شود?

هر بلاکچین دیگر را می توان با سه گانه توصیف کرد (حالت ، اعمال و نمره):

  • دولت: یک نوع حالت داخلی و قابل تغییر است. به عنوان مثال ، در بیت کوین ، این مجموعه خروجی های مصرف نشده است.
  • درخواست دادن: تحولی که حالت S ، معامله T را می گیرد و حالت جدید S را تولید می کند.
  • نمره: عملکرد نمره گذاری که شاخه معتبر بلاکچین را تعیین می کند. در بیت کوین ، این مقدار کل قدرت هش کردن روی زنجیره است.

Tezos با ایجاد متغیرهای اعمال و امتیاز بخشی از حالت تغییر پذیر ، خود را متمایز می کند و به قوانین دفتر اجازه می دهد تا خود اداره شوند. این مهم است زیرا قوانین دفتر کل تحولات دفتر را کنترل می کند.

ویژگی های Tezos

Tezos بسیاری از ویژگی های مشابه سایر بلاکچین ها را دارد. شفاف ، کاملاً ایمن ، غیرمتمرکز و دارای مجوز دائمی است تا عملاً غیرقابل کنترل شود.

البته Tezos همچنین ویژگی های منحصر به فرد خود را دارد که آن را از بلاک چین های دیگر متمایز می کند. این ویژگی ها عبارتند از:

غیرمتمرکز ، به روز رسانی خودکار:

نرم افزار مدرن بیشتر ما عادت کرده است که نسخه های جدید را به آسانی ارتقا دهیم ، اما در مورد بلاکچین ها که ارتقا می توانند پیچیده ، بحث برانگیز و کاملاً دشوار باشند ، چنین نبوده است. Tezos یک استثنای تازه کننده است ، جایی که فرآیند ارتقا غیرمتمرکز است ، و این کار را تقریباً به آسانی با ارتقا نرم افزارهای مدرن انجام می دهد..

بدون چنگال سخت:

Tezos مجموعه روشنی از قوانین دولت را وضع کرده است که به ذینفعان اجازه می دهد به راحتی رأی دهند و در مورد ارتقا cons به توافق برسند. این قوانین از طریق برنامه اجرا می شوند و نمی توان از آنها اجتناب کرد. با این کار از بن بست سیاسی که بارها با زنجیره بلوک های دیگر منجر به سخت فورک شده است جلوگیری خواهد کرد زیرا هیچ گروهی قدرت کافی برای تحمیل اراده خود بر جامعه را ندارد.

چه کسی پشت Tezos است?

Tezos توسط ایجاد شده است آرتور بریتمن, کاتلین بریتمن, وینسنت برنادوف ، بوزمن چاگداش ، بنیامین کانو و تیمی از توسعه دهندگان دیگر. در حال حاضر Breitman تنها بنیانگذاران مستقیمی با Tezos هستند ، و بقیه در سازمان های شریک Nomadic Labs و OCaml Pro کار می کنند.

آرتور بریتمن یک دانشمند ، ریاضی دان و کارآفرین رایانه ای متولد فرانسه است که قبل از درگیر شدن با Tezos در بخش مالی کار می کرد. او زود پذیرش بیت کوین بود ، اما به زودی متوجه نقص آن شد – ناتوانی در تکامل ، که منجر به تعداد زیادی فورک فورک شد. بهبود پیشنهادی وی پروژه Tezos بود که امروز وجود دارد.

بنیانگذاران Tezos

آرتور & کاتلین بریتمن. تصویر از طریق رویترز

کاتلین بریتمن همچنین در بخش مالی تجربه کسب کرد ، قبل از تأسیس Tezos با همسرش آرتور در R3 و Bridgewater Associated کار می کرد. این کار او در R3 بود که به او درک فناوری بلاکچین داد.

علی رغم تبلیغات و اعتبار پروژه Tezos ، اطلاعات کمی در مورد توسعه دهندگان و کارمندان در دسترس است. بیشتر کارها احتمالاً توسط شرکتهای همکار انجام می شود و هیچ اطلاعات تیمی در وب سایت Tezos ارسال نشده است.

این شرکت به دلیل داشتن چندین نام بزرگ در پشت سر خود ، عناوین اصلی را به خود اختصاص داده است. به عنوان مثال اولاف کارلسون-وی ، بنیانگذار Polychain Capital ، صریحاً در مورد حمایت از Tezos صحبت کرده است. تیم دراپر همچنین به برنامه هایی برای سرمایه گذاری در این پروژه اشاره کرده است.

انجمن Tezos

Tezos دارای یک جامعه پر جنب و جوش است که به نظر برخی از آنها قوی ترین و مقاوم ترین در فضای بلاکچین است.

کسانی که از ابتدا پروژه را نگه داشته و از آن حمایت کرده اند ، قطعاً گروهی قدرتمند و مقاوم هستند که در برابر همه مشکلات اولیه مقاومت کرده اند. این انجمن شامل توسعه دهندگان ، دانشمندان ، نانوایان (“اعتبار سنج های شبکه”) ، طراحان ، شرکت های نوپا و علاقه مندان است که برای موفقیت Tezos تلاش می کنند.

کانال های رسانه های اجتماعی Tezos از این ایده که جامعه قدرتمند و متنوع است حمایت می کنند. بر توییتر 43،700 پیرو وجود دارد و تزوها زیر Reddit بیش از 15000 خواننده با چندین پست در روز و پاسخ های زیادی دارد.

این یکی از فعال ترین زیر قرمزهایی است که تاکنون دیده ام. آنها همچنین یک کانال در بستر پیام رسانی دارند شورش, و وقتی نگاه کردم بیش از 8000 کاربر در اتاقهای مختلف وجود داشتند.

نشانه XTZ

Tezos ICO خود را در ژوئیه 2017 برگزار کرد و همانطور که قبلاً اشاره کردم آنها 232 میلیون دلار جمع کردند که در آن زمان یک رکورد بود و من فکر می کنم قول ارائه شده توسط Tezos را برجسته می کند. توکن های ICO هر کدام به قیمت 0.47 دلار فروخته شد.

البته ماهها طول کشید تا سرمایه گذاران اولیه به دلیل پرونده های قضایی درگیر ، توکن های خود را جمع آوری کردند. در واقع ، وجود دارد گزارش از فوریه گذشته که نشان می دهد 26٪ از نشانه های XTZ فروخته شده در ICO ادعا نشده است. این مبلغ بیش از 60 میلیون دلار است!

با وجود این واقعیت که ماه ها پس از ICO نمی توان ادعا کرد ، قیمت XTZ تا اکتبر 2017 بیش از 2 دلار بود. در 17 دسامبر 2017 برای مدت کوتاهی به بالاترین رقم 12.19 دلار رسید اما به سرعت از آن ارتفاعات سقوط کرد ، در 4.24 دلار تا پایان دسامبر.

نیمه اول سال 2018 معاملات XTZ بین 2.50 تا 5.00 دلار معامله شد که سکه در ژوئیه 2018 بالاتر از سطح 4 دلار بود. سرانجام این توکن در اوایل ژوئیه در صرافی Gate.io قرار گرفت و با عجله سرمایه گذاران اولیه برای فروش توکن خود ، قیمت به شدت کاهش یافت.

عملکرد قیمت Tezos

عملکرد قیمت Tezzies. تصویر از طریق CMC

در تاریخ 1 ژوئیه با قیمت 46 دلار و 46 سنت ، سکه تا 6 جولای به پایین ترین سطح 1.10 دلار سقوط کرد. مدت کوتاهی به بالای 2 دلار برگشت ، اما در ماه آگوست به پایین تر از آن سقوط کرد و در نیمه دوم سال 2018 به روند نزولی خود ادامه داد و در نهایت به همه رسید. کمترین زمان 0.314631 دلار در 7 دسامبر 2018.

قیمت پس از پایین آمدن به پایین بلافاصله بهبود یافت و تا آوریل 2019 XTZ به بالای 1 دلار معامله شد. در سال 2019 هنوز به بالاتر از 2 دلار نرسید و از 2 آگوست 2019 با قیمت 1.45 دلار معامله می شود.

رمزهای XTZ اکنون در تعداد زیادی صرافی در دسترس هستند ، اما Gate.io همچنان یکی از بزرگترین حجم معاملات است. همچنین حجم خوبی را در BitMax ، Kraken ، Huobi Global و OceanEx مشاهده می کند. یک صرافی که به طور مشخص XTZ را لیست نمی کند Binance است.

Tezos یک کیف پول خط فرمان برای XTZ منتشر کرده است. برای کسانی که رابط کاربری را ترجیح می دهند کیف پول های Galleon (دسکتاپ) و TezBox (دسک تاپ ، اندروید) وجود دارد. XTZ همچنین از کیف پول های سخت افزاری Ledger و Trezor پشتیبانی می کند.

خریداری کردن & ذخیره XTZ

اگر در فروش گسترده Tezos شرکت نکردید ، می توانید XTZ را در صرافی خریداری کنید. در حال حاضر تنها دو صرافی وجود دارد که معاملات با نشانه های XTZ را انجام می دهند. این موارد در حال حاضر در Huobi و در صرافی Kraken موجود است.

ما امیدواریم که وقتی Tezos از Betanet خارج می شود ، مبادلات بیشتری نشانه های XTZ را لیست کنند. با توجه به اینکه Tezos سرمایه زیادی در جمع خود جمع کرد ، بدون شک منابع مورد نیاز برای به دست آوردن لیست های برجسته در صرافی هایی مانند صرافی Binance در میان دیگران را دارند..

Huobi XTZ

در Huobi ثبت نام کنید و XTZ Tokens بخرید

پس از خرید XTZ ، می خواهید مطمئن شوید که آن را از صرافی خارج می کنید. این به دلیل خطر ذاتی است که با کنار گذاشتن مقادیر زیادی سکه در کنترل موجودیت دیگر به وجود می آید. به قول معروف: “نه کلیدهای شما ، نه سکه های شما”.

برای دارایی های بزرگ Tezos ، شما بهترین گزینه مناسب برای قرار دادن آنها روی کیف پول سخت افزاری است که به صورت آفلاین و ایمن از دست هکرها در امان است. Tezos همچنین دارای یک گزینه کیف پول کاغذی و همچنین طیف وسیعی از کیف پول های شخص ثالث است. ما لیستی از ایمن ترین کیف پول های Tezos را برای ذخیره XTZ شما ارائه داده ایم.

نتیجه

Tezos یک بلاکچین نوآور است که از ابتدا ساخته شده است و به دنبال ایجاد اجماع واقعی غیر متمرکز در جامعه و جلوگیری از سخت چنگال ها و اختلافات سیاسی در سایر بلاک چین ها است. این مسخره است که این پروژه تقریباً از ابتدای کار دچار یک تقسیم شده است که باعث یک سال تأخیر در صدور توکن و ایجاد بتانت شده است.

این پروژه به همان اندازه که شروع شده با ارزش است ، اما من تعجب می کنم که آیا اعتماد جامعه را تا حدی از دست داده است که هرگز نتواند به طور کامل بازیابی کند.

Tezos به زنجیره بلوک اجازه می دهد بدون نیاز به به روزرسانی پیچیده یا سخت فورک ، تکامل و بهبود یابد و این همچنان یک ویژگی ارزشمند است..

هر آنچه در نظر گرفته شد ، Tezos همچنان یک مورد استفاده بسیار جذاب برای فناوری بلاکچین است زیرا می تواند مشکلات حاکمیت پروتکل را که با بسیاری از بلاکچین ها روبرو شده است ، حل کند – از بیت کوین گرفته تا EOS گرفته تا سخت چنگال DAO.

از این رو ، موفقیت یا عدم موفقیت پروژه های حاکم بر زنجیره ای می تواند بینش ارزشمندی را برای کل جامعه ارزهای رمزپایه فراهم کند. تاکنون به نظر می رسد Tezos حتی پس از همه جنجال ها و رسوایی های پیرامون پروژه در حال موفقیت است.

تصویر ویژه از طریق Tezos & فوتولیا

سلب مسئولیت: این نظرات نویسنده است و نباید به عنوان توصیه سرمایه گذاری در نظر گرفته شود. خوانندگان باید تحقیقات خود را انجام دهند.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map