بررسی Quantstamp: پروتکل حسابرسی قرارداد هوشمند

Quantstamp (QSP) پروژه ای است که در حال توسعه پروتکل حسابرسی قرارداد هوشمند مبتنی بر بلاک چین است. آنها با شور و شوق زیادی در سال 2017 به یک ICO پرفروش راه اندازی کردند.

از آن زمان ، این پروژه در حال ساخت پروتکل آنها بوده و تعدادی از ممیزی های برجسته مبتنی بر بلاکچین را به اتمام رسانده است. با این حال ، سال گذشته که استفاده از رمز QSP آنها برای ممیزی انجام شد ، این پروژه کمی بحث برانگیز شد.

در این بررسی Quantstamp ، ما به بررسی دقیق پروژه شامل اعضای تیم ، توسعه ، نقشه راه و پشتیبانی جامعه خواهیم پرداخت. همچنین نگاهی خواهیم داشت به نشانه های QSP و پتانسیل آنها برای استفاده گسترده.

Quantstamp چیست?

کوانت استامپ بستری است که برای بهبود امنیت قرارداد هوشمند از طریق حسابرسی قراردادهای هوشمند Ethereum برای شناسایی هرگونه آسیب پذیری احتمالی طراحی شده است.

قبل از Quantstamp تنها راه توسعه دهندگان قراردادهای هوشمند برای شناسایی بسیاری از آسیب پذیری ها ارائه مزایای پرداختن به دیگران برای جستجوی كد خود برای یافتن مشكل بود. Quantstamp احساس می کند که با استفاده از مدارک مقیاس پذیر حسابرسی می توانند در این مورد پیشرفت کنند.

Quantstamp چیست

نمای کلی Quantstamp

Quantstamp قبلاً حسابرسی های زیادی را انجام داده است و QuantStamp betanet برای ابزار اسکن غیر متمرکز و مبتنی بر بلاکچین ، اکنون اسکن قراردادهای هوشمند در زمان واقعی فعال شده است. علاوه بر این آنها در سال 2018 ممیزی های زیر را انجام دادند:

 • OmiseGo’s Minimum Viable Plasma (MVP) پیاده سازی
 • نشانه های Binance’s 120+ ERC20 برای آسیب پذیری سرریز دسته ای
 • قرارداد Quarkchain’s ERC20 و توکن

تیم QuantStamp

تیم QuantStamp در سال 2018 رشد چشمگیری داشته و هفده عضو و بیش از دو برابر افزایش به تیم 29 عضوی فعلی افزود. چندین موقعیت آزاد نیز وجود دارد که به دنبال پر شدن هستند ، از مهندسان تحقیق گرفته تا موقعیت های تضمین کیفیت.


مانند هر تیمی ، نام های برتر مورد بررسی رهبری هستند و در مورد QuantStamp این بنیانگذاران ریچارد ما و استیون استوارت هستند.

ما کار خود را به عنوان مهندس در Tower Research آغاز کرد و در آنجا الگوریتم های تجاری را طراحی کرد. او علاقه خود را به امنیت بلاکچین به عنوان یک سرمایه گذار اولیه در DAO که پس از هک 2016 که Ethereum Classic و زنجیره جدید Ethereum ایجاد کرد ، زندگی کرد ، مورد توجه قرار گرفت..

اعضای تیم Quantstamp

برخی از اعضای تیم Quantstamp

استوارت از روزهای ابتدایی برجسته بود ، با اولین شغل خود تحلیلگر سیستم های رایانه ای در وزارت دفاع ملی کانادا حتی قبل از پایان دوره کارشناسی خود بود..

اخیراً استخدام شده ای که اکنون مسیر Quantstamp را تعیین می کند ، اولگا مک است که عنوان معاون استراتژیک را در اختیار دارد. مک هر دو B.A دریافت کرد و J.D از UC Berkeley و سمتهایی در یاهو ، زوسک و ویزا را بر عهده داشته است.

علاوه بر تیم رهبری ، تیم تحقیقاتی ارشد از چندین دکترای علوم کامپیوتر و مهندسی کامپیوتر برق تشکیل شده است. تیم QuantStamp با داشتن متخصصانی در زمینه مدل سازی رایانه ای ، بلاکچین و امور مالی و چندین کارآفرین زنجیره ای ، قادر به انجام وعده های خود است و به رشد چشمگیر خود ادامه می دهد.

عملکرد QuantStamp

QuantStamp از پروتکل اثبات حسابرسی مقیاس پذیر و شفاف خود برای ایجاد شبکه ای استفاده می کند که توسعه دهندگان و سرمایه گذاران را به هم متصل می کند. این شبکه امکان چک های خودکار را برای کشف نقاط آسیب پذیر در قراردادهای هوشمند فراهم می کند. این اتوماسیون به شبکه امکان می دهد تا به طور خودکار به افرادی که آسیب پذیری یا اشکالات دیگر را در کد قرارداد هوشمند کشف می کنند ، پاداش دهد.

سیستم حسابرسی Quantstamp

موتور حسابرسی امنیتی بر روی پروتکل Quantstamp. منبع: Quantstamp Whitepaper

برای تأمین انرژی شبکه ، تیم QuantStamp نشانه های QSP را ایجاد و معرفی کرد. این موارد برای خرید ممیزی و به عنوان ابزاری برای جبران خسارت به افرادی که گره های تأیید کننده اسکن کد قرارداد هوشمند را برای آسیب پذیری استفاده می کنند ، استفاده می شود..

در حال حاضر دو بخش برای پروتکل QuantStamp وجود دارد.

 1. سکوی نرم افزاری خودکار که کد Solidity را بررسی می کند تا تأیید کند بدون هیچ آسیب پذیری به درستی ساخته شده است. این سیستم عامل به مقدار زیادی قدرت محاسباتی نیاز دارد ، به همین دلیل به گره های تأیید کننده نیاز است. این سیستم عامل برای رشد برنامه ریزی شده است تا بتواند حملات پیچیده و فزاینده ای را در طول زمان کشف کند.
 2. سیستم پاداش خودکار که به انسانهایی که به طور دستی کد Solidity را اسکن و تأیید می کنند ، پرداخت می کند. این کاربران با کشف اشکالات و آسیب پذیری ها جبران می شوند. این سیستم دستی پلی است برای پر کردن شکاف تا زمانی که اتوماسیون کامل امکان پذیر نباشد.

کسانی که می خواهند توضیحات دقیق تری در مورد نحوه کارکرد سیستم اثبات حسابرسی ببینند ، ممکن است بخواهند نگاهی به این بخش بیندازند کاغذ سفید QuantStamp.

رابط کاربری حسابرسی قرارداد Quantstamp

سیستم حسابرسی اتوماتیک قرارداد هوشمند دارای یک رابط کاربری چشمگیر است که در آن می توانید کد استحکام خود را بارگذاری کرده و در زمان واقعی آن را کنترل کنید. به شما یک نمای کلی از موضوعات احتمالی و همچنین شدت احتمالی آنها داده می شود.

سیستم قرارداد هوشمند Quantstamp

عکس صفحه رابط کاربری حسابرسی قرارداد هوشمند Quantstamp

سیستم خودکار همچنان در betanet باقی مانده است و انتظار می رود که در سه ماهه اول سال 2019 به روزرسانی رابط کاربر داشته باشد. هنوز مشخص نیست که چه زمانی پلتفرم نرم افزار به شبکه اصلی منتقل می شود ، اما انتظار می رود گره های تأیید کننده QuantStamp حمل و نقل را به سراسر جهان آغاز کنند فوریه 2019.

توسعه

به منظور درک خوب میزان کار در پروژه Quanstamp ، کمک می کند تا نگاهی به مخزن GitHub آنها بیندازیم. این به ما نشان می دهد که هنگام تهیه پروتکل و حرکت در مسیر نقشه ، میزان کد تحت فشار قرار گرفته است.

تعدادی مخزن مختلف در پروژه Quanstamp وجود دارد. در 12 ماه گذشته بسیاری از نظر تعهدات غیر فعال مانده اند. در زیر سه مورد از فعال ترین repo های پروژه Quantstamp آورده شده است.

Quantstamp GitHub Repo

سه repo برتر در Quantstamp GitHub

همانطور که در نمودارهای فوق مشاهده می کنید ، طی 12 ماه گذشته فعالیت های پراکنده در repos وجود داشته است. این شاید یکی از دلایلی باشد که پروژه Quantstamp فقط در سطح متعهد 142 قرار دارد Coincodecap. این پروژه را از نظر تعهدات تولید مجدد دقیقاً زیر DeepOnion قرار می دهد.

البته ، مخزن GitHub تمام پروژه نیست و نیست. این تیم روی جنبه های دیگری مانند مشارکت و فرزندخواندگی کار می کند. با این حال ، اگر آنها مایل به دستیابی به اهداف مهم نقشه راه Q1 خود در سال 2019 باشند ، باید سرعت را کاهش دهند.

نقشه راه

تیم خود را به روز نکرده است نقشه راه از سه ماهه سوم سال 2018 اما طبق آن دستورالعمل ها ، موارد زیادی وجود دارد که جامعه باید انتظار داشته باشد برای دو سه ماهه اول سال مشاهده کند.

در زیر برخی از مهمترین اهداف تیم Quanstamp برای سه ماهه اول آورده شده است:

 • دعوت نامه برای آزمایش Ropsten پروتکل اطمینان به انجمن ارسال شد
 • Bounty TCR را در شبکه اصلی مستقر کنید
 • روش پلیس گره پروتکل Quanstamp را مشخص کنید که می تواند از بهره برداری بازیگران مخرب جلوگیری کند
 • حمل و نقل از گره های Quantstamp از پیش نصب شده را شروع کنید
 • رابط کاربری سفارشی را برای پروتکل اطمینان منتشر کنید و در نهایت آن را در شبکه اصلی آزاد کنید
 • Betanet of UI را دوباره طراحی کنید
 • انتشار “اصول امنیت هوشمند قرارداد”

البته ، ما در حال حاضر یک سوم از سه ماهه اول هستیم و این موارد در ابتدای سه ماهه چهارم 2018 مشخص شده است. جامعه هنوز در مورد این نقاط عطف از تیم خبری به روز نشده است. ما بسیار مشتاقانه به Quantstamp’s نگاه خواهیم کرد وبلاگ رسمی برای نظارت بر پیشرفت در این نقشه راه.

انجمن Quantstamp

QuantStamp روزگاری یک جامعه فعال ، رو به رشد ، پر جنب و جوش داشت ، اما دیگر اینطور نیست. تغییر فرعی QuantStamp این روزها تعداد پست ها و همان تعداد پاسخ را می بیند ، حتی اگر هنوز بیش از 8000 عضو وجود دارد. در توییتر 57000 دنبال کننده وجود دارد ، اما باز هم فعالیت کمی وجود دارد.

همه اینها نتیجه یک جنجال است که تا ژوئن 2018 آغاز شد ، زمانی که صاحبان توکن دانستند که QuantStamp اتر و دلار آمریکا را برای خدمات حسابرسی خود پذیرفته است. دارندگان توکن کاملاً ناراحت هستند زیرا احساس می کنند این عمل کاربرد توکن QSP را تضعیف می کند.

یکی از کاربران Reddit که با دسته “Carine” می رود این حرف را زد:

ما به عنوان دارنده رمز فقط از کسانی که مایل به نگه داشتن و یافتن ارزش در رمز هستند بهره مند می شویم. اگر مورد استفاده نامشخص باشد ، این به معنای افزایش بازگشت سرمایه نیست.

حتی یک نظر مستقیم تر از طرف کاربر “angryblastoma” ارائه شد:

هنگامی که آنها تصمیم گرفتند ETH را برای پرداخت بپردازند و سرمایه گذاران خود را در گرد و غبار بگذارند ، بسیار خوب ، این تصمیم برای هر سرمایه گذار با هر مغز تصمیم گرفت. پروژه خوبی بود اما متأسفانه این کلاهبرداران هیپستر تیم اشتباهی بودند که می توانستند روی آنها شرط بندی کنند.

بدتر این که نزدیک به هشت ماه بعد سرمایه گذاران هیچ ایده ای ندارند که تیم QuantStamp چند بار به غیر از QSP برای ممیزی ها پرداخت دیگری را قبول کرده است یا اینکه این روش در حال انجام است.

خود این شرکت از اظهارنظر در مورد اوضاع خودداری کرده است و عدم ارتباطات واقعاً ضربه سختی به جامعه بوده است.

نشانه QuantStamp (QSP)

QSP یک توافق سازگار با ERC-20 است و در کل یک میلیارد توکن خجالتی عرضه می شود که 617،314،171 QSP در گردش است. توکن ها با 65٪ به فروش اولیه توکن ، 20٪ به تیم و مشاوران ، 10٪ به صندوق ذخیره و 5٪ به منظور توسعه جامعه توزیع شد..

QuantStamp ICO خود را در نوامبر 2017 برگزار کرد ، با یک هفته پیش فروش و یک ICO عمومی که به مدت یک ماه برنامه ریزی شده بود ، اما با ضربه سخت ICO فقط دو روز ادامه داشت. همه گفته شده ، QuantStamp 31.3 میلیون دلار در آن ICO جمع آوری کرده است ، با هر توکن QSP 0.0002 ETH یا 0.072 دلار قیمت دارد.

پذیرش توکن سریع بود و در 8 ژانویه 2018 به بالاترین رقم تقریباً 0.77 دلار رسید. با این وجود بازار خرس 2018 در رمزنگاری و سقوط قیمت QSP ، بالاترین قیمت دوام زیادی نداشت. در زمان بروز اختلافات در مورد پذیرش انواع پرداخت های جایگزین در ژوئن ، توکن در حال حاضر به 0.16 دلار کاهش یافته بود ، اما در ماه آینده با کاهش به 0.07 دلار ، بیش از نصف کاهش یافت.

عملکرد قیمت QSP

عملکرد قیمت QSP از زمان راه اندازی. منبع: CoinGecko

بهره هرگز احیا نشد و سکه پایین تر ادامه یافت. از اواخر ژانویه 2019 یک QSP فقط 0.017 دلار یا کمتر از 25 درصد قیمت ICO ارزش دارد. تنها خبر خوب این است که قیمت در اواسط دسامبر 2018 به پایین 0.012 دلار بود ، بنابراین قیمت فعلی پایین ترین قیمت است.

اگر می خواهید مقداری QSP با این قیمت های فوق العاده پایین خریداری کنید ، بیشتر حجم معاملات سکه در Binance است. همچنین حجم کمی در Huobi Global و حجم تقریباً ناچیز در Gate.io ، KuCoin و چند صرافی کوچکتر را مشاهده خواهید کرد..

ذخیره توکن های QSP به اندازه کافی آسان است زیرا توکن سازگار با ERC-20 است که می تواند در هر کیف پول سازگار با ERC-20 مانند MetaMask و MyEtherWallet ذخیره شود..

نتیجه

در حالی که فناوری بلاکچین بسیار ایمن است ، اما قراردادهای هوشمند مورد استفاده برای افزودن عملکرد به بلاکچین ایمن نیستند. در حقیقت ، امنیت آن از هیچ نرم افزاری که توسط تک تک توسعه دهندگان انسانی یا تیم توسعه دهندگان نوشته شده باشد ، نیست.

انسان ها ناگزیر خطاپذیر هستند و ما قبلاً می دانیم که آسیب پذیری های قرارداد هوشمند به خوبی مستند شده است ، از جمله هک بدنام DAO که در سال 2016 اتفاق افتاد و باعث ایجاد یک هارد فورک در بلاک چین Ethereum شد. و فقط یک سال بعد یک اشکال یک کلمه ای در کد قرارداد هوشمند کیف پول چند پارتی Parity به یک هکر اجازه داد تا ارز رمزنگاری شده به ارزش تقریبی 30 میلیون دلار را بدزدد.

بدیهی است که برای محدود کردن و در نهایت از بین بردن این آسیب پذیری های قرارداد هوشمند باید کاری انجام شود و QuantStamp سعی در انجام این کار دارد. سیستم عامل آنها قول می دهد اعتبار سنجی کد قرارداد هوشمند را به صورت خودکار انجام دهد ، به اپراتورهای گره ای که قدرت محاسباتی را برای این کار فراهم می کنند پاداش دهد و آسیب پذیری های خطرناک در قرارداد های هوشمند پروژه های بلاکچین را از بین ببرد.

QuantStamp ثابت کرده است که این فناوری نیز کار می کند ، بتانت آنها ماه ها کار می کند و تیم تقریباً ماهانه ویژگی های جدیدی به آن اضافه می کنند. اگر این فناوری در سال 2016 موجود بود ، حمله DAO هرگز موفقیت آمیز نبود.

با افزایش چشمگیر استفاده از قرارداد هوشمند ، یک سکوی حسابرسی که نقاط ضعف کد قرارداد هوشمند را کشف می کند یک چیز لوکس نیست ، بلکه یک ضرورت است. و QuantStamp در حال ارائه فناوری لازم برای تحقق قراردادهای هوشمند بدون اشکال است.

تصویر ویژه از طریق Fotolia & کوانت استامپ

سلب مسئولیت: این نظرات نویسنده است و نباید به عنوان توصیه سرمایه گذاری در نظر گرفته شود. خوانندگان باید تحقیقات خود را انجام دهند.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map