بیت کوین در برابر لاله ها؟ چرا آنالوگهای حباب غیرتمندانه هستند

جیمی دیمون ، رئیس JP Morgan ، ماه گذشته چیزهای زیادی در مورد بیت کوین داشت و هیچ یک از آنها خوب نبود. در میان کش رفتن مبنی بر اینکه ارز رمزنگاری شده “تقلبی” است و مناسب ترین قاتلان و کره شمالی است ، دیمون همچنین به مخاطبان خود یک درس تاریخ سریع برای معامله ارائه داد. مراجعه به اصطلاح ‘شیدایی لاله“که در دهه 1600 گریبان هلند را گرفت ، دیمون با اطمینان اظهار داشت که بیت کوین” از لامپ های لاله بدتر است. “

اگرچه بیش از 400 سال در گذشته بوده است ، اما امروزه تب لاله همچنان به عنوان یک داستان احتیاطی مفید برای سرمایه گذاران عمل می کند. با شکوفایی جمهوری هلند در اوایل قرن هفدهم ، لاله ها به یک نماد بسیار ارزشمند تبدیل شدند و پیازهایی که از آن رشد می کنند شروع به کنترل قیمت های بالا می کنند.

در حالی که دلالان وارد معرکه شدند ، قیمت این لامپ ها چند برابر متوسط ​​دستمزد افزایش یافت و سرمایه گذاران پول خود را به بازار ریختند. جای تعجب نیست که این وضعیت نمی تواند دوام بیاورد و قیمت ها در نهایت سقوط می کند و بسیاری از دلالان را خراب می کند. تصور می شود که کل این اپیزود اولین حباب اقتصادی است (که به هیچ وجه آخرین نیست) که تاکنون دیده شده است.

گمانه زنی یا سرمایه گذاری?

بنابراین ، آیا مقایسه دیمون از بیت کوین به پیاز گل لاله مقایسه ای منصفانه است؟ آیا شاهد تکرار جنون جمعی هستیم که احمق ها و پول آنها به زودی از هم جدا شد؟ در حالی که مطمئناً می توان از تجربیات هلندی درسهایی آموخت ، اما در میان شرایط اقتصادی کاملا متفاوت امروز ، قیاس Dimon قدیمی است.

اول از همه و مهمترین ، شوق پیاز گل لاله بر کالایی تکیه داشت که اساساً بی ارزش بود – ارزش آنها فقط به این دلیل افزایش یافت که مردم آمادگی پرداخت هزینه های بالاتر را برای آنها داشتند. با تحقق این واقعیت که آنها هیچ ارزش ذاتی دیگری ندارند ، واقعیت طلوع کرد و قیمت سقوط کرد. استدلال دیمون مبنی بر مشابه بودن بیت کوین بحث جنجالی است – حقیقتی در این باره وجود دارد ، اما تصویر گسترده تر را نادیده می گیرد.

ارزش بیت کوین به طور روزمره نشان داده می شود زیرا لیستی از خرده فروشان و ارائه دهندگان خدمات که به طور گسترده در حال گسترش هستند ، پذیرش آن را به عنوان روشی پرداخت می کنند. روزهای محدود شدن آن به شبکه تاریک مدت هاست که سپری شده است و همزمان با نزدیک شدن به دهمین سالگرد سقوط بانکداری و ظهور متعاقب آن بیت کوین ، خود را عمیقا در فضای مالی جای داده است. آن را دوست داشته یا از آن متنفر باشید ، بیت کوین اینجاست تا بماند.

موارد استفاده اصلی

بیشتر نوسانات و عدم اطمینان موجود در بازارهای ارزهای رمزنگاری شده در نتیجه تلاش برای تنظیم برخی از جنبه های آنها است. ممنوعیت ICO توسط چینی ها مثال خوبی در این مورد است ، اما در میان این فعالیت ، بیت کوین پیش از اختلاف قرار دارد. وسوسه بسیاری این است که همه ارزهای رمزپایه را به عنوان یک مرز غرب وحشی جمع و جور کنند ، در حالی که این واقعیت را نادیده می گیریم که بیت کوین در حال حاضر کاملاً تثبیت شده و خوشبختانه توسط میلیون ها نفر پذیرفته شده است (و با حساب می شود) به عنوان یک ارز مناسب.

دیمون است در تردید او تنها نیست نسبت به بیت کوین ، اما به نظر می رسد استدلال وی تا حد زیادی بر اساس قیمت سرسام آور ارز رمزنگاری شده (در حال حاضر بسیار بالاتر از مرز 5000 دلار) است و تصویب فزاینده آن را در سراسر جهان در نظر نمی گیرد.

ادعای وی مبنی بر اینکه مناسب ترین گزینه برای افرادی که در ونزوئلا زندگی می کنند مناسب است ، چرا که به عنوان یک نجات نجات واقعی در کشوری خدمت می کند که مدتهاست توسط دولت و سیستم بانکی آن شکست خورده است.

تضاد منافع زیاد است

ترس از تأسیس مالی (که توسط دیمون تجسم می یابد) اساساً بر موقعیت بیت کوین به عنوان یک گزینه مناسب برای ارزهای سنتی و نفوذ فزاینده آن فراتر از کنترل دولت ها و بانک ها استوار است. برچسب زدن به عنوان حباب در ارزیابی واقعیات اقتصادی مدرن که عمدتاً ناشی از بی اعتمادی عمیق مردم به سیستم بانکی است ، قابل درک نیست..

هنوز نمی توان گفت که قیمت بیت کوین چقدر بالا خواهد رفت و سایر ارزهای رمزپایه تا چه اندازه سهم گسترده آن از بازار را می خورند. قیمت آن همچنان در نوسان خواهد بود و تلاش دولتها برای تنظیم ارزهای رمزپایه در طولانی مدت تأثیر خواهد داشت. اما تشبیه حبابی که به اطراف پرتاب می شود ، نادرست و نادرست است.

بیت کوین ثابت کرده است که چه در قدرت مانند آن باشد و چه نباشد در حوزه مالی جایی دارد. علاوه بر این ، فناوری blockchain که زیربنای آن است ، خود یک نیروی انقلابی جدید است که در آینده بسیار نزدیک پیامدهای گسترده ای خواهد داشت. این هیچ تب لاله ای نیست,


Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me