چگونه فناوری بلاکچین می تواند اقتصاد مشترک را تقویت کند

سعی کنید به راننده بعدی Uber خود پیشنهاد دهید که آنها بخشی از اصطلاحاً “اقتصاد مشترک” باشند و کاملاً محتمل است که در چهره شما بخندند. البته این فرض بر این است که آنها در وهله اول دلیل زیادی برای خنده دارند.

واقعیت این است که ، در مورد Uber و بسیاری از شرکت های مشابه دیگر ، هر “اشتراک گذاری” که ادامه می یابد کاملاً یک طرفه است. در حالی که مردی که با اتومبیل خود شما را به خانه می رساند یا دختری که شام ​​شما را با دوچرخه تحویل می دهد بیشتر کارهای سخت را انجام می دهد ، برنامه هایی که به عنوان واسطه در معاملات عمل می کنند بیشترین سود را دارند. برای یافتن نمونه هایی از چگونگی تحقیر آمیز بودن سیستم عامل ها ، نیازی به جستجوی زیاد ندارید اوبر و Deliveroo با “کارمندان” خود رفتار کنند ، و چقدر سخت است که این کارگران زندگی معیشتی بدست آورند.

با به اشتراک گذاشتن اقتصاد به اشتراک گذاری کمتر و کمتر به نظر می رسد ، ما می توانیم به زودی بازی کنیم تنظیم می شود تغییر کند با ورود فناوری بلاکچین به صحنه.

راه حل های نوآورانه Blockchain

به ساده ترین اصطلاحات ، بلاکچین این امکان را دارد که واسطه ها را قطع کند و کنترل را به افراد روی زمین – کسانی که می خواهند از یک سرویس استفاده کنند و / یا آن را ارائه دهند- تحویل دهد. بلاکچین با عملکردی کاملاً آزاد از هرگونه مرجع یا کنترل متمرکز ، تمام معاملات نظیر به نظیر را می توان در شبکه توزیع شده مشاهده و تصویب کرد..

بنابراین ، برای کسانی که مایلند یک پلت فرم استقبال را در همان خطوط Uber اجرا کنند ، اما بدون اینکه برای اداره آن به یک شرکت عظیم و اخلاقی مشکوک در سیلیکون ولی اعتماد کنند ، بلاکچین می تواند یک هدیه الهی باشد. به جای گذر از یک مرجع مرکزی ، رانندگان و مسافران می توانند برای تسهیل سفر با یکدیگر ارتباط برقرار کنند ، بلاک چین میزبان توافق نامه دو طرف است. بدون داشتن واسطه ، این به معنای پایین آمدن قیمت برای مسافران است در حالی که اطمینان از نگه داشتن 100٪ کرایه توسط راننده را دارد.

توافقات بین کاربران و ارائه دهندگان می تواند با استفاده از قراردادهای هوشمند اجرا شود – توافق نامه هایی که بر روی یک بلاکچین رمزگذاری شده اند و در صورت اجرای شرایط آنها ، خود اجرا می شوند. بنابراین ، پس از تحویل مسافر به مقصد ، قرارداد هوشمند اجازه انتشار وجوه – معمولاً به صورت بیت کوین یا ارز رمزنگاری شده دیگر – را به حساب راننده می دهد. دیگر نیازی به استفاده از سیستم عامل میزبان نخواهیم بود. با شرایط قرارداد به طور واضح در سراسر بلاکچین قابل مشاهده است ، هرگونه نقض آنها توسط هر یک از طرفین برای همه کسانی که دسترسی دارند قابل مشاهده است.

پایگاه های امن تر

ایمنی داده Blockchainدر اینجا نیز پیامدهای مثبتی برای امنیت وجود دارد. ذخیره سازی متمرکز داده ها ذاتاً آسیب پذیر است و نمونه های بی شماری از هکرها برای دسترسی به سوابق ارزشمند مشتری ، پایگاه داده های شرکت را نقض کرده اند. با استفاده از بلاکچین ، عدم وجود مرکز داده مرکزی ، انجام چنین تخلفاتی را بسیار دشوارتر می کند. داده ها در کل شبکه رایانه های جداگانه (“گره” ها) ذخیره می شوند و فقط افرادی که دارای مجوزهای ویژه هستند قابل دسترسی هستند.

هرگونه تغییر یا دستکاری به طور غیرقابل حذف در بلاکچین ثبت شده و برای همه کسانی که دسترسی دارند قابل مشاهده است ، بنابراین هرگونه تلاش برای سرقت یا دستکاری داده ها بلافاصله قابل تشخیص است. هکرها هیچ ورودی و راهی برای پوشاندن مسیرهای خود ندارند. این ایده که یک سیستم عامل برای ذخیره و محافظت از داده های مشتری به یک مرجع مرکزی نیاز دارد کاملاً قابل رد است.

تعامل با سهامداران

سرانجام و شاید جالبترین ، بلاکچین رشد اقتصادی را تسهیل می کند همکاری پلت فرم, به موجب آن کسانی که از سیستم عامل استفاده می کنند و / یا بودجه آن را کمک می کنند نیز می توانند سهمی از سود را به خود اختصاص دهند. به عنوان مثال ، اگر شبکه ای از کاربران از طریق بلاکچین سرویس مشابه Airbnb کار کنند ، هیچ سود بزرگی برای یک شرکت مرکزی حاصل نمی شود – برندگان کسانی هستند که از این پلتفرم استفاده می کنند ، نه خود پلت فرم. هیچ هزینه تعمیر و نگهداری پرداخت نمی شود زیرا این سرویس توسط کاربران خود مدیریت می شود.

شرکت های بزرگ و بزرگی که ثابت کرده اند مراقب کافی از فلسفه اساسی آن نیستند ، اقتصاد مشترک را ربودند. آنها خدمات مشهوری را به ما تحویل داده اند كه مطمئناً تأثیر زیادی داشته و اغلب در زندگی ما تأثیر مثبت داشته است ، اما با هزینه ما سود زیادی را متحمل شده اند و اغلب معامله ای خام برای نیروی كار خود فراهم كرده اند. بلاکچین به نظر می رسد تغییر می کند و اگر همه اینها سود ببرد ، می توانیم سود ببریم.

شاید بالاخره ممکن است راننده بعدی Uber شما آخرین خنده را بخندد.

تصویر ویژه از طریق Fotolia


Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me