بررسی شبکه LTO: بلاک چین ترکیبی برای به اشتراک گذاری داده ها

شبکه LTO یک بلاکچین غیر قابل اعتماد در ایجاد ارتباط و همکاری بین مشاغل است.

یک لایه عمومی وجود دارد که به عنوان یک دفتر اسناد رسمی دیجیتال غیرقابل تغییر عمل می کند ، و یک لایه خصوصی که دارای اتوماسیون پردازش و به اشتراک گذاری داده است.

با استفاده از این روش ترکیبی ، شبکه LTO به اولین بلاک چین تبدیل شده است که از حریم خصوصی داده ها و سازگار با GDPR استفاده می کند. همچنین بسیار مقیاس پذیر است و همین حالا آن را برای تصویب جریان اصلی آماده می کند.

تاریخ

شبکه LTO به عنوان یک پروژه بلاکچین دارای سابقه بسیار طولانی است ، اگرچه در واقع به عنوان یک پروژه بلاکچین آغاز نشده است. این پروژه در هلند در سال 2014 به عنوان یک شرکت نوپا با تمرکز بر ادغام شرکت آغاز شد و در عرض یک سال تقریباً 10٪ از بازار هلند را تشکیل داد..

تیم پشتیبان این شرکت به زودی دیدند که اتوماسیون گردش کار در بازار یک نیاز بزرگ است و آنها تحویل راه حل های نرم افزاری متمرکز را در سال 2015 به بسیاری از شرکت های بزرگ اروپایی آغاز کردند..

بررسی اجمالی شبکه LTO

برخی از آمار شبکه LTO

آنها به زودی دریافتند که کارایی اتوماسیون فقط زمانی وجود دارد که این نرم افزار به صورت جزیره ای باقی بماند. به محض اینکه همکاری با یک شرکت دیگر یا حتی یک بخش دیگر در همان شرکت لازم شد ، هرگونه کارآیی از بین رفت. این “اثر سیلو” شناخته شده است و با وجود اتوماسیون فرآیند کسب و کار ، شرکت ها را از رسیدن به سطح کارآیی بعدی باز می دارد.

شبکه LTO برای کمک به حل این مشکل به فناوری بلاکچین روی آورد زیرا آنها آن را راهی برای حفظ کارایی بدون به خطر انداختن امنیت داده شرکت ها می دانستند. از سال 2017 شبکه LTO بر استفاده از فناوری blockchain برای بهبود اتوماسیون گردش کار برای مشتریان B2B متمرکز شده است.

Tokenomics استیکینگ را تشویق می کند

شبکه LTO دارای چهار دسته اعتبار سنج استیک در سیستم خود است. این تیم گفته است که آنها تلاش می کنند “توزیع رمز در مرحله بلوغ 80 ~ که توسط شرکت کنندگان نگه داشته می شود”. این مشتریان منفعل و سازندگان مشاغل مشترک در نمودار زیر هستند:


اقتصاد توکن

دسته های سهامداران. تصویر از طریق تصویر سفید شبکه Token Economy LTO.

استفاده اصلی شبکه بلاکچین از شبکه LTO توسط مشتریان سازمانی آن انجام می شود. همه این مشتریان به داشتن توکن های LTO تشویق می شوند ، که به آنها انگیزه می دهد تا از عملکرد و ثبات شبکه کلی مراقبت کنند. به نوبه خود به جذب مشتری بیشتر و ایجاد یک حلقه با فضیلت کمک می کند. به علاوه یک سهمیه بالاتر با افزایش هزینه حملات به شبکه ، امنیت را بهبود می بخشد.

LTO حتی تشویق به طراحی دقیق در شبکه را نیز در برگرفته است. آنها ویژگی معروف به “پل ترول” را اجرا کرده اند که در اصل روشی برای مالیات دادن به کاربران هنگام تبدیل بین توکن اصلی شبکه اصلی و رمز نقدینگی ERC-20 است که برای تجارت و گمانه زنی استفاده می شود. هدف اولیه این پل راهی برای جلوگیری از فروش توکن های اولیه بود. اگرچه شبکه اکنون به اندازه ای رشد کرده است که پل ترول دیگر واقعاً مهم نیست.

پل ترول

نشانه های خود را از طریق پل ترول عوض کنید. تصویر از طریق وبلاگ شبکه LTO.

این توسط خود پروژه برجسته شده است زیرا آنها 50 میلیون نشانه را در ژوئن 2020 سوزاندند ، در حالی که 81 میلیون نشانه دیگر را نیز برای استفاده در ادغام قفل کرد & تصرفات در سال 2021 یا بعد از آن. “ما برای ادامه عملیات و رشد شبکه به درآمد حاصل از فروش اعتماد نمی کنیم ، بنابراین برای تقویت اعتماد جامعه به پروژه متعهد به یک قفل طولانی مدت هستیم.”

طراحی مورد استفاده

برخلاف برخی دیگر از پروژه های بلاکچین که به عنوان راه حلی برای مشکلات فرضی ایجاد شده اند ، بلاکچین شبکه LTO برای حل برخی از مشکلات بسیار خاص در دنیای واقعی ایجاد شده است. این ساختار با توجه به نیازهای مشتریان شرکتی خود ساخته شده است.

با ایجاد چنین زنجیره بلوکی ترکیبی ، شبکه LTO توانسته است راهی برای جمع آوری جوامع شرکتی و بلاکچین پیدا کند. شبکه LTO با زنجیره بلوکی عمومی که توسط staking اداره می شود و با GDPR سازگار است و یک زنجیره خصوصی که بر شفافیت و کارایی تأکید دارد ، به بهترین وجه نیازهای همه کاربران را تأمین می کند.

مقایسه LTO

تحلیل رقابتی شبکه LTO. تصویر از طریق Medium.com

برخی از افراد ممکن است احساس کنند که عملکردهای لنگر انداختن در زنجیره بلوکی عمومی دیگری قابل انجام است ، اما این مورد از آنجا نیست که زنجیره عمومی LTO همچنین یک عملکرد حاکمیتی را نیز فراهم می کند. استاکرها می توانند رأی دهند و تصمیماتی بگیرند که روی شبکه تأثیر بگذارد ، مانند هزینه معاملات. بلاک چین های دیگری وجود دارند که به عنوان اثبات شواهد مانند LTO عمل می کنند و می توانید نحوه مقایسه آنها با LTO را در جدول زیر ببینید:

استراتژی قوی رفتن به بازار

شبکه LTO از این جهت که از یک استراتژی تجاری و برنامه بازاریابی قوی برخوردار هستند ، تا حدودی با سایر پروژه های بلاکچین متفاوت است. آنها اساساً بر روی دو ویژگی اصلی متمرکز شده اند: یکپارچه سازی محصولات موجود برای ایجاد ارتباطات و توسعه محصولات خاص خود که می تواند به مشتریان آنها کمک کند تا مزایای فناوری بلاکچین را بدون تأثیر منفی ناشی از تمرکززدایی درک کنند..

اولین ویژگی قطعاً درحال جلب توجه است زیرا LTO سازمانهای بزرگ تری را وارد میدان خود می کند. با مراجعه به آنها می توانید تمام پروژه های در حال انجام را که از راه حل اتصال LTO استفاده می کنند مشاهده کنید سایت اینترنتی. برخی از شرکا شامل IBM ، دانشگاه لاهه و ائتلاف Blockchain هلند هستند.

اکوسیستم شبکه LTO

تعداد شرکا و مشتریان در حال رشد است. تصویر از طریق LTONetwork.com.

ویژگی دوم در حال حاضر از طریق اجرای محصول FillTheDoc شرکت شروع به جذب می کند. تیم همچنین انتظار دارد که از دو محصول دیگر در حال توسعه استقبال چشمگیری کند: Proofi و LetsFlow.

تعداد معاملات و بازده

شبکه های LTO همچنین به عنوان یکی از 20 بلاک چین بزرگ از نظر فعالیت بلاکچین قابل توجه است. این نیز افزایش ناگهانی فعالیت نیست. بلاکچین با افزایش معاملات فعالیت های معاملات زنجیره ای در سال گذشته ، رشد مداومی در فعالیت معاملات داشته است. این حتی بعد از فرو رفتن در لنگر انداختن از مشتری در هنگام شروع بیماری همه گیر COVID-19 در مارس 2020 اتفاق افتاده است.

رشد معاملات LTO

کل معاملات 30 روز در مقابل بازگشت سرمایه سالانه طول می کشد. تصویر از طریق LTO-Lease.com

با وجود یک برنامه تهاجمی انتشار توکن که باعث ایجاد برخی تورم ها در روزهای اولیه پروژه می شود ، بازده حاصل از سهام نیز قابل قبول است. نگاهی دقیق به گزارش شفافیت LTO این برنامه انتشار رمز را نشان می دهد.

با نگاهی به برنامه انتشار توکن می توان دریافت که 68٪ از توکن ها منتشر شده است و طی چهار سال آینده 130 میلیون توکن باقیمانده منتشر خواهد شد که بیشتر برای Mergers است & تصرفات.

انتشار رمز LTO

برنامه انتشار رمز LTO. تصویر از طریق تحقیق Binance.

در حال حاضر 273 میلیون نشانه در گردش است ، این بدان معناست که اگر 130 میلیون توکن باقیمانده آزاد شود ، بیش از 50٪ تورم ایجاد می کند ، که می تواند از لحاظ نظری 50٪ ارزش ارز را طی چهار سال آینده کاهش دهد.

محصولات شبکه LTO

LTO در حال حاضر یک محصول کاملاً عرضه شده و دو محصول دیگر در حال تست بتا بسته است. محصول کاملاً عرضه شده FillTheDoc نام دارد و دو محصول دیگر Proofi و LetsFlow هستند. در زیر توضیحات مختصری در مورد آنچه هر محصول انجام می دهد آورده شده است:

محصولات LTO

محصولات منتشر شده و برنامه ریزی شده از شبکه های LTO. تصویر از طریق Binance Research.

  • FillTheDoc – FillTheDoc اتوماسیون قراردادی را ارائه می دهد که بسیار پیشرفته تر و مطمئن تر از هر راه حل متمرکز است. این سیستم توانایی بازیابی اطلاعات از چندین سیستم را دارد تا در یک یا چند قرارداد حقوقی گنجانده شود. سپس تمام داده های مندرج در قراردادها به طور ایمن در شبکه LTO لنگر می اندازند و این امر باعث تغییر ناپذیری آن می شود.
  • اثبات – Proofi یک راه حل امضای دیجیتال است که می تواند برای جلوگیری از تقلب آنلاین در هنگام ارتباطات آنلاین استفاده شود. برنامه ریزی شده بود که در فوریه 2020 عرضه شود ، اما انتشار آن به تأخیر افتاد و از ژانویه 2021 این محصول در نسخه بتا بسته باقی مانده است. پس از انتشار کامل ، برنامه ریزی شده است که کاربرد آن را با ابزارهای محبوب رسانه های اجتماعی و سایر سیستم های آنلاین ادغام کند.
  • LetsFlow – این احتمالاً پیچیده ترین سیستم عامل های ساخته شده توسط شبکه LTO است. منظور از اکوسیستم بلاکچین شبیه به Zapier است که می تواند برای ایجاد گردش کار غیرمتمرکز و متمرکز مورد استفاده قرار گیرد. LetsFlow در ابتدا برای مارس 2020 برنامه ریزی شده بود ، اما از ژانویه 2021 هنوز منتشر نشده است و هیچ به روزرسانی برای تاریخ انتشار وجود ندارد.

بلاکچین و داده های شبکه

شبکه LTO به هر کسی اجازه می دهد تا به یک اپراتور گره تبدیل شود و در شبکه شرکت کند ، این یک شبکه خصوصی غیرمجاز است که با بلاک چین ترکیبی کار می کند.

پشته شبکه LTO

اشتراک داده ها لازم نیست حریم خصوصی را کنار بگذارند. تصویر از طریق LTONetwork.com

این ماهیت ترکیبی روشن می شود زیرا فقط هش ها با تمام گره های شبکه عمومی به اشتراک گذاشته می شوند ، در حالی که داده ها به صورت نظیر به نظیر بین گره های جداگانه به اشتراک گذاشته می شوند. این اجازه می دهد تا مشاغل از تغییرناپذیری فناوری بلاکچین در عین حفظ حریم خصوصی داده های خود بهره مند شوند.

مجوزها در یک شبکه بدون مجوز

با توجه به ماهیت ترکیبی بلاکچین ، هیچ گره معتبری یا مجوز در سطح شبکه ایجاد نشده است. در عوض Live Contract امتیازات خواندن و نوشتن همه شرکت کنندگان را مشخص می کند. هر شرکت کننده در شبکه می تواند از طریق یک گره خاص در یک قرارداد زنده مشترک شود. فقط آن گره داده های مرتبط با قرارداد را دریافت می کند.

زنجیره های رویداد خصوصی

زنجیره رویداد هاش رویدادهای مرتبط است. در لایه خصوصی بلاکچین LTO تعدادی زنجیره رویداد وجود دارد ، در واقع برای هر قرارداد زنده یکی وجود دارد. بنابراین شبکه LTO به جای تنظیم معاملات در یک بلاک مانند سایر بلاکچین ها ، رویدادها را مستقیماً به زنجیره مناسب رویدادها اضافه می کند و سپس رویداد را به گره های همه شرکت کنندگان منتقل می کند.

قراردادهای زنده

هر زنجیره ای از رویدادها در ایجاد یک قرارداد زنده پیدایش دارد. و هر قرارداد زنده با یک مجموعه اولیه از شرکت کنندگان ، به علاوه قوانین و منطق همکاری بین شرکت کنندگان آغاز می شود. این به عنوان یک روند گردش کار تعریف می شود و به عنوان یک ماشین حالت محدود مدل سازی می شود تا هم برای انسان و هم برای ماشین قابل درک باشد.

قراردادهای زنده LTO

اتفاق نظر بین شرکت کنندگان تصویر از طریق شبکه LTO

همچنین ممکن است برای قراردادهای زنده شامل دستورالعملهای خارج از زنجیره به منظور توصیف کل توافق نامه همکاری باشد. در بیشتر موارد این موارد به گونه ای مدل می شوند که یک طرف اجرا کند و دیگری اعتبار سنجی کند. به عنوان مثال ، طرف اجرا کننده ممکن است یک پرداخت بانکی ارسال کند و رویدادی را برای این کار اضافه کند. طرف اعتبارسنجی به موجودی حساب بانکی خود نگاه می کند و هنگام دریافت پول یک رویداد اعتبار سنجی را ارائه می دهد.

اجماع لایه خصوصی

شبکه LTO اجماع اکثریت برای حل تعارضات را شامل نمی شود. به دلیل وجود احتمال تعصب و تعداد اندکی از شرکت کنندگان مرتبط با هرگونه قرارداد زنده ، از این طریق طراحی شده است. در لایه خصوصی همه شرکت کنندگان برابر هستند و هیچ شرکت کننده معتبری وجود ندارد.

برای رسیدن به اتفاق نظر ، هر رویداد با نوشتن یک هش در لایه عمومی قرار می گیرد. به این ترتیب می توان ترتیب وقایع را نیز بر اساس ترتیب معاملات در زنجیره عمومی متصور شد.

داده پیوند داده شده

برخی از ویژگی های طراحی وجود دارد که برای رعایت مقررات حریم خصوصی لازم بود. به عنوان مثال ، درج یک زنجیره ad-hoc منفرد برای هر فرآیند باعث می شود اطلاعات مطابق با مقررات حریم خصوصی پاک شوند. در عین حال اشتراک تمام داده های مربوط به یک فرایند با همه شرکت کنندگان شرایط تنظیم حریم خصوصی را برآورده نمی کند.

اشتراک شبکه داده LTO

اشتراک داده ها بین گره ها. تصویر از طریق وبلاگ شبکه LTO.

این داده های پیوندی را ایجاد می کند ، که به شما اجازه می دهد برخی داده ها از هر زنجیره رویداد خصوصی حذف شوند. در عوض فقط هش رویداد با همه شرکت کنندگان به اشتراک گذاشته می شود. به گره شرکت کننده ای که در واقع داده ها را دارد ، نقش کنترل کننده و به سایر گره ها نقش پردازشگر داده می شود..

در این سیستم به یک پردازنده داده اجازه داده می شود که کپی داده های مرتبط را درخواست کند. اگر حالت گردش کار نشان دهد پردازنده داده در حال تکمیل کاری است که به داده های درخواستی نیاز دارد ، ارائه می شود. این مقررات تحت شرایط بسیار مشخصی تهیه شده است و این موارد به منظور انطباق با مقررات حریم خصوصی ثبت می شوند.

لنگر دادن داده های Blockchain عمومی & اجماع، وفاق

لایه عمومی بلاک چین ترکیبی به عنوان یک دفتر اسناد رسمی دیجیتال برای هش ها عمل می کند. شبکه LTO قادر است معاملات شبکه را در عرض 2 ثانیه تصدیق کند ، و لنگر انداختن داده ها در یک بلاک چین عمومی را به یک راه حل مناسب تبدیل می کند که برای مشاغل مقیاس بندی می شود.

لنگر دادن داده ها

فرآیند اتصال داده ها از زنجیره خصوصی به عمومی. تصویر از طریق شبکه LTO.

اجماع در مورد این لایه عمومی از طریق Leased Proof-of Stake انجام می شود که در آن کل جامعه برای امنیت شبکه با هم کار می کنند و سپس با تقسیم هزینه های تولید شده توسط سازمان پاداش می گیرند..

این مکانیزم لیزینگ PoS به هر کسی امکان می دهد بدون نیاز به اجرای گره خود ، در شرط بندی شرکت کند. در آینده برنامه هایی برای انتقال سازوکار اجماع به لیزینگ اثبات اهمیت وجود دارد که به شما در کاهش خطر تمرکز در شبکه کمک می کند..

تیم شبکه LTO

شبکه LTO به عنوان همکاری بین بنیانگذاران LegalThings ، یک راه حل قرارداد هلندی در املاک و مستغلات و Firm24 ، یک شرکت ثبت تجارت هلندی ایجاد شد. گره زدن این دو با هم مدیر عامل فعلی شبکه LTO است, ریک اشمیتز. او یکی از بنیانگذاران هر دو LegalThings و Firm24 بود ، و قبل از پیوستن به این دو در شبکه LTO در Mergers کار می کرد & خریدهای Deloitte و PwC.

تیم شبکه LTO

تیم اجرایی که شبکه LTO را رهبری می کند. تصویر از طریق Blockfyre.

پیوستن به یکی از بنیانگذاران LTO مدیر مالی فعلی است مارتین میگلسلسن, که همچنین یکی از بنیانگذاران Firm24 بود. میگلسن هنگام کار در امور مالی شرکت ها در PwC با اشمیتز ملاقات کرد.

سون استام CTO شبکه LTO است و دارای مدرک کارشناسی ارشد در زمینه هوش مصنوعی و 15 سال تجربه در صنعت است.

و سرانجام وجود دارد آرنولد دانیلز, که یکی دیگر از بنیانگذاران LTO و معمار اصلی پروژه است. او همچنین تنها عضو موسس است که از LegalThings یا Firm24 نیامده است. در عوض او یک توسعه دهنده نرم افزار منبع آزاد برای جاسنی است و قبل از آن شرکت میزبان Helder Hosting را تأسیس کرد که در سال 2011 توسط VIP اینترنت خریداری شد و در سال 2016 به عنوان یک مارک دیگر متوقف شد..

نشانه LTO

طی سالهای گذشته شبکه LTO چندین مرحله بودجه بذر داشته است که باعث افزایش عرضه رمز شده است. دسامبر 2017 اولین دور نهایی بود و LTO 1.4 میلیون دلار از سرمایه گذاران خصوصی اولیه جمع کرد. سال بعد در دسامبر 2018 LTO یک فروش خصوصی دیگر برگزار کرد و 1.7 میلیون دلار اضافی جمع کرد.

یک ماه بعد در ژانویه 2019 با فروش گسترده جمعیتی مواجه شد که فقط 60 ساعت باز ماند. در آن فروش انبوه 990،000 دلار اضافی جمع آوری شد ، که 50٪ از نشانه های فروش جمعیت هنوز فروخته نشده و متعاقباً سوزانده شدند. در طول این دوره های فروش ، فروش خصوصی و بذر ، توکن های اصلی LTO را دریافت کردند که قابل معامله نیستند ، در حالی که شرکت کنندگان در فروش گسترده ، توکن های ERC-20 را دریافت کردند که قابل تجارت هستند و بیشتر برای حدس و گمان استفاده می شوند.

از زمان راه اندازی معاملات در فوریه 2019 ، رمز LTO فراز و نشیب های زیادی را مشاهده کرده است ، همانطور که در نمودار قیمت زیر نشان داده شده است.

عملکرد قیمت LTO

فراز و نشیب های نشانه های LTO. تصویر از طریق Coinmarketcap.com.

در طول تقریباً دو سال تجارت ، توکن در تاریخ 2 دسامبر 2019 به کمترین قیمت 0.01969 دلار و در 19 ژانویه 2021 با بالاترین رقم 0.2722 دلار روبرو شده است. فقط یک هفته پس از رسیدن به بالاترین سطح تاریخ ، این توکن است معاملات با قیمت 0.2000 دلار ، که بیشتر ماهیت ناپایدار رمز را برجسته می کند.

جوانب مثبت شبکه LTO

پس از خواندن این مقاله ، احتمالاً می توانید بگویید که مزایای مشخصی برای شبکه LTO وجود دارد. یکی از این واقعیت ها این است که برخلاف بسیاری از پروژه های دیگر بلاکچین با رمزها ، این مدل دارای یک مدل تجاری واقعی است. علاوه بر این جهت و اهداف پروژه واقع بینانه است.

این تیم در تلاش برای مقابله با چیزی مانند انقلابی در صنعت پزشکی نیست ، اما اهداف متواضع تری دارد. و سرانجام ، شفافیت پروژه در صنعتی که اغلب کاوش جزئیات ممکن است دشوار باشد کاملاً مورد استقبال است. LTO گزارش های مالی منظم را ارسال می کند و حتی به جامعه اجازه می دهد آدرس محل نگهداری دارایی را بشناسد. خوب یا بد ، همه چیز توسط تیم کاملاً شفاف شده است.

معایب شبکه LTO

البته همه چیز با این پروژه خوب نیست و شاید نگران کننده ترین مسئله این باشد که این س aال مطرح شود که آیا این پروژه ای است که واقعاً نیاز به تمرکززدایی دارد یا نه. صرافی ها یکی از نمونه های نهادهای متمرکز است که در فضای بلاکچین بسیار موفق بوده اند. اگر LTO کاملاً متمرکز باشد ، همین امر می تواند صادق باشد.

تامین LTO

عرضه توکن های LTO بین بومی ، ERC-20 و BEP-2 تقسیم می شود. تصویر از طریق وبلاگ شبکه LTO.

یکی دیگر از مشکلات احتمالی واقعی ، صدور توکن ERC-20 LTO به منظور داشتن دارایی قابل معامله در مقابل دارایی سهام است. این قطعاً می تواند رمز ERC-20 LTO را به عنوان یک امنیت در SEC پرچم گذاری کند ، و اقدامات حاصل شده علیه شبکه LTO چیزی جز خوب نخواهد بود. در حقیقت ، کل روند داشتن سه نشانه مختلف (بومی ، ERC-20 و BEP-2) تا حدی گیج کننده و شاید غیرضروری است.

نتیجه

به طور کلی شبکه LTO یک پروژه بسیار خوب به نظر می رسد. به خوبی هدف گذاری شده و به خوبی طراحی شده است. به علاوه شفافیت پروژه در مقایسه با بسیاری دیگر از پروژه های بلاکچین ، آن را بسیار راحت تر می کند.

سیستم ها و محصولات کاملاً ساده و قابل فهم هستند که مورد استقبال قرار می گیرد. این امر باید برای تیم LTO آسان تر باشد تا فرزندخواندگی را نیز بدست آورد زیرا توضیح مفاهیم برای مشتریان احتمالی بسیار آسان تر است.

به عنوان یک خارجی که به داخل نگاه می کند ، چیز کمی برای شکایت وجود دارد. به نظر می رسد که رهبری پروژه بسیار مهم خواهد بود و موفقیت یا عدم موفقیت پروژه می تواند به میزان هدایت آن بستگی داشته باشد.

اگر تیم بتواند مشتری های جدید خود را به سیستم عامل اضافه کند ، این نوع خودآموز است. برای داشتن ظاهر خوب به مشتریان بیشتری احتیاج دارد و هرچه مشتری بیشتری داشته باشد ، جذب مشتری اضافی نیز آسان تر می شود. پس از رسیدن به نقطه اوج ، آسمان باید حد مجاز باشد.

تصویر ویژه از طریق Shutterstock

سلب مسئولیت: این نظرات نویسنده است و نباید به عنوان توصیه سرمایه گذاری در نظر گرفته شود. خوانندگان باید تحقیقات خود را انجام دهند.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map