سکه DAI چیست؟ راهنمای کامل MakerDAO’s Stablecoin

سکه DAI یکی از قدیمی ترین سکه های ثابت است که در دسامبر 2017 توسط Maker منتشر شده است. اگر نمی دانید سکه پایدار چیست ، این ارز رمزنگاری شده است که ارزش آن را به ارز دیگری وابسته نگه دارد. در مورد DAI این دلار است و هر دلار به ارزش 1 دلار است.

تفاوت DAI با سایر پایدار سکه ها وجود دارد ، زیرا غیرمتمرکز است. به جای داشتن یک مرجع متمرکز که از ارزش DAI با دارایی دلار واقعی ایالات متحده پشتیبانی می کند ، مانند Tether (USDT) ، DAI با بدهی ارز رمزنگاری شده وثیقه ای پشتیبانی می شود ، در این مورد اتر. این امر حیاتی است زیرا بدان معنی است که مانند سایر ارزهای رمزپایه هرگز نمی توان DAI را خاموش کرد و هیچ اعتمادی به یک مرجع مرکزی مورد نیاز نیست.

این یک تمایز مهم است ، و دلیل نیاز به DAI را توضیح می دهد. برخلاف سایر پول های ثابت که توسط پول فیزیکی فیات پشتیبانی می شوند ، DAI آسیب پذیر نیست. هیچ راهی وجود ندارد که سازنده بتواند وجوه شما را بدزدد ، هیچ نهادی برای مالیات دادن یا سرقت وجوه شما ، و هیچ خطای انسانی برای به خطر انداختن دارایی های شما در DAI وجود ندارد..

این کاملاً مبتنی بر بلاکچین است و در زنجیره بلوک Ethereum و در قراردادهای هوشمند زندگی می کند.

DAI چیست?

به ساده ترین اصطلاحات DAI چیزی بیشتر از وام گرفته شده علیه Ethereum نیست. هر کسی که مقداری ETH داشته باشد و توانایی استفاده از یک برنامه غیرمتمرکز (از طریق MetaMask یا موارد مشابه) را داشته باشد ، می تواند DAI ایجاد کند.

بررسی اجمالی Dai Stablecoin

ثبات دلار در ارز رمزنگاری شده

آنچه در پشت صحنه برای ایجاد DAI و وابسته نگه داشتن آن به دلار آمریکا انجام می شود کاملاً پیچیده است و همین امر باعث شده است که برخی از مخالفان اظهار کنند DAI هرگز یک پایدار مناسب نخواهد بود. حقیقت این است که دقیقاً مانند ارز فیات ، اکثر کاربران هرگز نیازی به دانستن نحوه ایجاد DAI نخواهند داشت و نیازی به ایجاد DAI خود ندارند..

بیشتر کاربران DAI را در صرافی خریداری می کنند و تا زمانی که ارزش 1 دلاری خود را حفظ کند و کاربران بتوانند آن را خرج کنند و در صورت لزوم آن را تبدیل کنند ، خوشحال می شوند که DAI را بپذیرند و استفاده کنند. اعتماد از این واقعیت حاصل خواهد شد که DAI ارزش خود را حفظ کرده و می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

چگونه DAI ساخته می شود


تیم سازنده متوجه شد که پیچیدگی نگه داشتن DAI میله دار به دلیل پیچیدگی در فرآیند ایجاد DAI پیچیده است. قبلاً باید مراحل تبدیل ETH خود به wETH (ETH پیچیده) را طی می کردید و سپس از آن برای ساخت pETH استفاده می کنید (ETH تلفیقی). فقط در این صورت است که می توانید موقعیت بدهی وثیقه ای (CDP) ایجاد کنید که باعث تولید DAI شود.

اکنون برنامه ای برای آن وجود دارد!

تمام مراحل فوق هنوز اتفاق می افتد ، اما روند کار ساده شده است. تیم سازنده ایجاد کرده است این dApp برای تولید DAI از منابع ETH خود. با اتصال کیف پول به dApp به راحتی می توانید CDP ایجاد کرده و DAI تولید کنید تا هر طور که دوست دارید آزادانه خرج کنید و تجارت کنید.

اکنون ساخت DAI آسانتر است ، اما چرا کسی مایل است؟ در واقع سه پاسخ خوب برای این سوال وجود دارد:

  1. شما علاقه مند به گرفتن وام هستید و دارای ETH هستید که می توانید از آن به عنوان وثیقه استفاده کنید.
  2. ارزش DAI بیش از 1 دلار است. نحوه کار ایجاد DAI این است که هر DAI ایجاد شده فقط 1 دلار هزینه دارد ، به این معنی که شما می توانید DAI را با 1 دلار ایجاد کنید و سپس بلافاصله آن را در صرافی بیش از 1 دلار بفروشید. این نوع آربیتراژ در واقع روشی است که سازنده برای نگه داشتن قیمت DAI به 1 دلار استفاده می کند.
  3. شما حدس می زنید که ETH در حال افزایش است. هنگامی که ETH خود را در CDP قفل می کنید در عوض DAI دریافت می کنید و اگر فکر می کنید ارزش ETH افزایش می یابد می توانید از آن DAI برای خرید ETH بیشتر در صرافی استفاده کنید ، که در نتیجه می تواند اندازه CDP بیشتر شود ، و غیره این اساساً خرید ETH در حاشیه و بدون نیاز به مبادله متمرکز برای انجام این کار است.

چگونه DAI میخ را نگه می دارد

در واقع بسیار جالب است که چگونه Maker یک Bitcoin ثابت ایجاد کرده است که از انگیزه های اقتصادی برای نگهداری از دلار آمریکا استفاده می کند. سازوکارهایی برای افزایش و کاهش قیمت DAI وجود دارد تا همیشه در تلاش برای رسیدن به 1 دلار باشد. این مکانیسم ها به این دلیل کار می کنند که کاربران همیشه قادر به کسب درآمد هستند در حالی که ارزش ارزش دلار 1 دلار نیست. هرچه از 1 دلار دور بماند ، انگیزه بیشتری برای ایجاد یا سوزاندن DAI وجود دارد.

هنگامی که قیمت DAI به بالای 1 دلار می رسد دارندگان ETH می توانند فقط با 1 دلار DAI ایجاد کرده و آن را با بیش از 1 دلار به فروش برسانند. این انگیزه تضمین می کند که DAI ایجاد می شود و قیمت DAI خیلی بالاتر از 1 دلار نخواهد بود.

تنظیم قیمت DAI

سازوکار بازخورد نرخ هدف سازنده. تصویر از طریق متوسط

وقتی قیمت DAI به زیر 1 دلار می رسد ، کسانی که CDP دارند می توانند بدهی خود را با کمتر از 1 دلار پرداخت کنند. این به آنها تخفیف وام می دهد و اطمینان می دهد که در صورت لزوم برای نزدیک شدن به قیمت 1 دلار ، DAI از بین می رود.

واکنش DAI به سقوط ETH چگونه است

به دلیل روشی که سیستم برای ایجاد تعادل در خود طراحی شده است ، تا زمانی که ارزش ETH بیش از 0 دلار باشد و آنقدر بی ثبات نباشد که در 5 دقیقه 50٪ تغییر کند ، DAI ماندگار خواهد بود. نیروهای زیادی برای اطمینان از وقوع این امر درگیر هستند ، اما دلیل اصلی دلیل فوق است – کاربران انگیزه می دهند تا DAI همیشه به سمت $ 1 حرکت کند.

اگر ETH سقوط کند ، صاحبان CDP دو انگیزه برای پرداخت بدهی خود دارند ، بنابراین عرضه DAI را حذف می کنند و قیمت را بالاتر می برند. یک دلیل این است که آنها می توانند بدهی خود را با تخفیف پرداخت کنند. مورد دیگر جلوگیری از مجازات تصفیه 13 درصدی است که اگر CDP آنها زیر آستانه وثیقه باشد و نیاز به تصفیه داشته باشد..

ما در واقع مکانیزم تعادل را در بازه زمانی ژانویه-آوریل 2018 مشاهده کردیم ، زمانی که قیمت ETH از 1400 دلار به 400 دلار کاهش یافت ، اما قیمت DAI به 1 دلار ثابت ماند ، و این نشان می دهد که چک ها و تعادلاتی که برای نگه داشتن DAI در $ 1 وجود دارد کار کنید حتی زمانی که قیمت ETH در حال کاهش است.

نحوه کار MKR Token با DAI

DAI توسط سازنده DAO ایجاد شده است و این سازمان از رمز اختصاصی خود به نام MKR استفاده می کند. رمز MKR نیز به دو روش در سیستم DAI گنجانیده شده است:

  1. دارندگان می توانند در صورت حمله به رمز یا نقص دیگر در مورد “تسویه حساب جهانی” DAI رأی دهند. این روشی برای خاموش کردن سیستم و بازگشت ETH به دارندگان CDP به روشی برازنده است. بنابراین ، به عنوان مثال ، اگر تسویه حساب جهانی آغاز شود ، 110 DAI دارید و ETH 110 دلار ارزش دارد ، 1 ETH پس خواهید گرفت.
  2. همه CDP ها با نرخ بهره سالانه 0.5٪ از مبلغ وام ارائه می شوند. این سود تنها با استفاده از MKR قابل پرداخت است و سپس آن MKR سوزانده می شود. این افزایش ارزش MKR را تشویق می کند زیرا عرضه MKR همیشه در حال کاهش است ، اما با ایجاد CDP بیشتر (و DAI) تقاضا باید افزایش یابد.

با توجه به حل و فصل جهانی ، گروه قابل اعتمادی از افراد کلیدهای حل و فصل جهانی را دارند و می توانند در صورت انتخاب رأی دهندگان ، آن را آغاز کنند. این ممکن است در نگاه اول برای برخی خیلی متمرکز به نظر برسد. با این حال ، تنها کاری که توافق نامه جهانی می تواند انجام دهد بازپرداخت وثیقه است. هیچ کس نمی تواند از طرف شما به DAI شما دسترسی پیدا کند یا با سیستم تعامل کند. تنها خطری که با آن روبرو هستید نوسان وثیقه تا زمان مبادله مجدد آن است.

وثیقه ETH & USD میخ

این واقعیت که DAI از Ethereum استفاده می کند و قیمت آن را به USD ثابت می کند ، بیشتر بر اساس برجستگی آنها است. توسعه دهندگان سازنده استفاده از ETH را انتخاب کردند زیرا این مهمترین دارایی در بلاک چین Ethereum است. به همین ترتیب ، دلار ارز ذخیره جهانی است ، بنابراین منطقی است که به دلار متصل شویم.

از نظر فنی ، هر دارایی می تواند به عنوان وثیقه مورد استفاده قرار گیرد ، به شرط آنکه در بلاک چین Ethereum قرار داشته باشد. در آینده سازنده قصد دارد پشتیبانی از دارایی های دیگر را نیز شامل شود و در نهایت می توان از هر دارایی ERC-20 برای ایجاد CDP استفاده کرد.

به طور مشابه ، DAI می تواند با قیمت هر ارز یا دارایی فیات دیگر برای آن موضوع مرتبط باشد. تیم سازنده قصد دارد در نهایت DAI را به Digix (DAO) متصل کند ، نشانه ای است که توسط طلای فیزیکی پشتیبانی می شود. در آینده سایر سکه های ثابت با سایر ارزهای اصلی مرتبط هستند ، کالاها یا حتی سهام می توانند ایجاد شوند و ایجاد می شوند.

بازارهای پایدار کوین DAI

DAI برای تجارت در تعدادی از صرافی های مختلف موجود است که شامل انواع متمرکز و غیرمتمرکز است. آنها بیشترین حجم خود را روی Fatbtc با بیش از 35٪ حجم دارند. پس از آن HitBTC با 16٪ حجم دنبال می شود. بقیه از طیف دیگری از صرافی ها تشکیل شده است و اخیراً به آن اضافه شده است Coinbase Pro.

از نظر عملکرد تاریخی ، DAI به طور پویا تنظیم شده است تا میخ 1: 1 خود را با USD حفظ کند. با این حال ، شرایط بازار محلی در صرافی های خاص به احتمال زیاد در زمان های خاص بر قیمت تأثیر می گذارد. طول می کشد تا همه مبادلات بتوانند میخ ثابت را منعکس کنند و به همین ترتیب ، نوسانات حدود 3٪ در بالای و زیر میخ وجود داشته است.

قیمت پایدار کوین

عملکرد قیمت DAI روشن است CMC

از زمان صدور DAI در دسامبر سال 2017 ، محدودیت بازار به طور مداوم در حال افزایش است. با توجه به اینکه این یک پایدار بیت کوین است ، این رشد در Market Cap نشانه قوی تصویب است. صرافی ها و معامله گران ترجیح می دهند از یک Bitcoin ثابت استفاده کنند که با پروتکل مشخص و قابل تأیید بیش از وعده های مبهم USD در حساب های بانکی.

رقابت Stablecoin

مطمئناً بسیاری از ما از تثبیت بیت کوین Tether آگاه خواهیم بود ، اما تعداد دیگری از سکه ها نیز وجود داشته اند که سعی کرده اند جای خالی را پر کنند و راه حل های خود را طی سال گذشته راه اندازی کرده اند. با این حال ، هیچ یک از آنها از مکانیزم قابل مقایسه با سازنده و DAI استفاده نکرده اند.

شما Paxos (PAX) دارید که توسط Paxos Trust صادر می شود و پشتیبان 1 به 1 با دلار آمریکا است و یک شرکت معتمد تحت نظارت نیویورک است. مدت کوتاهی پس از آن راه اندازی شد ، شما دلار Gemini (GUSD) دارید که توسط صرافی Gemini صادر می شود و همچنین توسط USD در یک حساب بانکی تنظیم و پشتیبانی می شود.

شما همچنین راه حل هایی مانند Coinbase و Circle را با سکه USD (USDC) و TrustToken’s TrueUSD خود دارید. این راه حل ها تنظیم مشابهی با دو روش زیر دارند و دارای وثیقه کامل دلار آمریکا در یک حساب بانکی هستند.

نتیجه

دای قبلاً ثابت کرده است که رویکرد غیرمتمرکز خود در ایجاد یک ثبات کوین با حفظ ارزش DAI در 1 دلار از ابتدای تأسیس آن در دسامبر 2017 ، حتی در صورت کاهش قابل توجه قیمت اتر ، کارساز است. از آنجا که قیمت با موفقیت به دلار آمریکا متصل می شود ، ایمان و اعتماد کاربران نیز افزایش می یابد و منجر به استفاده بیشتر از DAI می شود.

ایجاد DAI بسیار عظیم است زیرا امکان انتقال ثروت به آن سوی مرزها را به صورت فوری و بدون هیچ گونه هزینه و تداخلی از اشخاص ثالث فراهم می کند. این الگوی جدیدی برای تجارت است و از آنجا که کاملاً مبتنی بر بلاکچین است ، راهی برای خاموش کردن آن وجود ندارد. این چیزی است که فقط 10 سال پیش ، قبل از ظهور فناوری بلاکچین ، می توانست تصور شود.

تصویر ویژه از طریق Fotolia

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map