دامنه های Blockchain: راهنمای کامل از DNS به ENS

حتی اگر من موفق به فراموش کردن همه چیز هستم – تولدها ، جایی که کلیدهای خود را گذاشتم ، نام فرزندان دوستان – اطلاعات کمی در مغز من باقی مانده است. یکی از این شماره تلفن ثابت پدر و مادر بهترین دوست من است.

من می توانم آن را بدون دردسر حل کنم ، حتی اگر بیش از 20 سال است که دلیلی برای شماره گیری آن ندارم. در اواخر دوره کرتاسه هنگامی که من بزرگ می شدم ، تلفن های همراه هنوز از انواع شهرهای جیب عمیق بودند.

اگر می خواستم با مارک تماس بگیرم ، باید تلفن را بردارم و شماره را بزنم ، به این امید که هیچ یک از والدینش پاسخی ندهند. آن شماره هایی که تمام مدت شماره می گرفتم به داخل جمجمه ام صاف می شد و از همان موقع سرسختانه در آنجا باقی مانده است.

دامنه های تلفن

روزهای اولیه شماره تلفن ها. تصویر از طریق Shutterstock

دو دهه سریع به جلو بروید و دیگر نیازی به چنین عملکردهای حافظه ای نیست. تلفن من تمام اطلاعات را برای من ذخیره می کند و تمام کاری که من برای زنگ زدن به مارک انجام می دهم این است که روی نام او ضربه بزنم و منتظر بمانم تا او تماس من را نادیده بگیرد.

این منجر به وضعیت عجیبی شده است که در آن می توانم شماره ای را به خاطر بیاورم که از اواخر دهه 90 با آنها تماس نگرفته ام ، اما شماره تلفن همراه دوست دختر من نیست. اگر انگشتانم را در یک ناسازگار قرار دهید و شروع به چرخش کنید ، صادقانه بگویم هنوز نمی توانم به شما بگویم چیست.

همه سلام DNS

اینترنت نیز به روشی مشابه کار می کند. اگر می خواهم ببینم Mark’s در چه وضعیتی قرار دارد ، می توانم به آدرس IP در 69.63.176.13 مراجعه کنم یا می توانم نام دامنه facebook.com را در مرورگر خود تایپ کنم و از آنجا بروم.

سیستم نام دامنه (DNS) آدرس IP عددی کاملاً ساده یک سایت را با یک کلمه یا عبارت به راحتی به خاطر می آورد. بنابراین ما می توانیم لذت های بی حد و حصر آدرس های IP را به گیک ها و هکرها بسپاریم در حالی که بقیه به زندگی خود ادامه می دهند.

سیستم DNS

نقشه برداری از اینترنت با DNS. تصویر از طریق Shutterstock

در روزهای ابتدایی اینترنت پول از DNS قابل تهیه بود. افرادی که دارای یک توپ کریستالی کار می کردند ، اغلب برای سودهای کلان می توانستند نام دامنه را بخرند و به فروش برسانند. به عنوان مثال در سال 2019, block.one 30 میلیون دلار برای voice.com پرداخت كرد.


هر کسی که برای اولین بار آن دامنه را ثبت کرده است می تواند خود را در دفتر مطبوعی بگذراند. نسخه سایه دار این عمل که به عنوان سکوبرت سایبری شناخته می شود نیز به ناچار ظهور کرد. این شامل ثبت علامت تجاری به عنوان یک دامنه و سپس فروش دامنه به صاحب علامت تجاری فوق با هزینه تورم است.

این امر غالباً منجر به طرح دعوا می شود و بسیاری از وکلا را در طول سالها مشغول کرده است. یکی از مثالهای خاص سرگرم کننده ، رو در رو شدن مایکروسافت بود با یک دانش آموز دبیرستانی کانادایی, در حالی که اختلافات دیگر نامهای بزرگی مانند لوفت هانزا و گروه راک Jethro Tull را درگیر کرده است.

ایکان

DNS یکی از مواردی است که زندگی را آسان می کند و چنان در فضای اینترنت جاسازی شده است که ما بیشتر آن را امری مسلم می دانیم. اما معایب خود را دارد.

اولین مورد شامل سازمانی است که اکثر مردم احتمالاً هرگز نام آن را نشنیده اند ، تحت عنوان اینترنت جذاب برای نامها و شماره های اختصاص یافته یا ICANN.

آرم ICANN

ICANN ، سازمان جهانی اینترنت است. تصویر از طریق ایکان

این یک نهاد غیرانتفاعی است ، مستقر در کالیفرنیا ، کل DNS را تنظیم و اداره می کند. همچنین به سایر سازمانها اجازه می دهد تا به عنوان ثبت کننده نام دامنه عمل کنند و سپس خود نام دامنه را مدیریت می کنند. Domain.com ، GoDaddy و Namecheap سه نمونه از شناخته شده ترین ثبت کننده ها هستند.

ICANN یکی از آن اشخاصی است که به طور کلی در پس زمینه ای که اکثر مردم جهان آن را رعایت نمی کنند ، بازی می کند و نقش مهمی را در زندگی روزمره بازی می کند. با این وجود ، وجود ICANN یکی از کثیف ترین کلمات اصطلاحات مدرن اینترنت را به وجود می آورد: مرکزیت.

من نمی توانم

هر کس با مفهوم بلاکچین آشنا باشد می داند که یکی از ویژگی های اصلی آن ساختار غیر متمرکز آن است. هیچ ورودی واحدی وجود ندارد ، درب عقب نیمه کاره ای رها نشده است. بلاکچین به دلیل فقدان یک مرکز اصلی که می تواند توسط افرادی که قصد سوign نیت دارند هدف قرار گیرد و همچنین هیچ کس یا سازمانی قادر به کنترل کامل نیست ، ایمن تر است..

برای بسیاری از کسانی که مفهوم بی طرفی شبکه را عزیز می دانند ، ICANN نشان دهنده یک زیر شکم نرم متمرکز است که قدرت و نفوذ را در یک مکان مشخص متمرکز می کند. هر کسی که قصد ایجاد اختلال ، حمله یا دستکاری DNS را دارد ، می داند دقیقاً از کجا شروع کند.

برخی از آنها با من مخالف خواهند بود ، اما من نگران کننده می دانم که سازمانی با چنین اهمیتی در ایالات متحده واقع شده است ، در دسترس شخصیت هایی مانند مارک زاکربرگ یا آن گول فلورسنت که ظاهراً این مکان را اداره می کند..

شاید بهتر از آن باشد که اگر در چین واقع شده باشد ، اما در شرایط فعلی آب و هوا این یک بحث است. ثبت کننده هایی که ICANN بر آنها نظارت می کند ، همچنین برای همه افرادی که قصد دستکاری یا حمله به سیستم را دارند ، اولین نقطه شروع هستند.

DNS متمرکز

نقاط متمرکز شکست. تصویر از طریق Shutterstock

همراه با موضوع تمرکز این واقعیت است که سرورهای DNS در معرض دستکاری های خارجی آسیب پذیر هستند. وب سایتهایی که توسط این سرورها میزبانی می شوند می توانند توسط اهداف هکرها یا دولتهای ملی مورد حمله قرار گرفته و غیرفعال شوند.

دارندگان این وب سایت ها با نگرانی مداوم مبنی بر اینکه می توانند قربانی اخاذی یا سانسور شوند ، که به دلیل ضعف های ماندگار مدل DNS امکان پذیر است ، زندگی می کنند..

به خصوص هکرها در دستکاری DNS تبحر دارند و اغلب قادر به استفاده از آسیب پذیری دیگر آن هستند: این واقعیت که تنها سرورهای اطلاعاتی در مورد مشتری می توانند ببینند آدرس IP آنهاست. هر هکی که ارزش نمک خود را داشته باشد قادر است سیگنال IP خود را در سراسر جهان پرتاب کرده و خود را غیرقابل شناسایی کند.

بنابراین ، اگرچه DNS یک جز vital حیاتی در زندگی آنلاین ما است ، اما در برابر نیروهای مخرب آسیب پذیر است. در گذشته ، چنین نقاط ضعفی را می توان به عنوان قیمتی ارزش پرداخت برای راحتی و سرعتی که DNS ارائه می دهد ، نوشت. مانند TinyDNS.org می گوید ، بدون آن “اینترنت وجود نخواهد داشت.” با این حال ، ظهور بلاکچین چنین فرضیاتی را زیر سوال می برد.

دامنه 2.0

برای فهمیدن اینکه دامنه بلاکچین چیست ، نیازی به کار در Palo Alto نیست. این همانند دامنه معمولی کار می کند ، اما سایت مورد نظر در بلاکچین است. اما ، مطابق با روحیه بلاکچین ، دامنه های آن قادر به بیش از معادل های وب 2.0 هستند.

دامنه موجود در بلاکچین علاوه بر نگه داشتن آدرس سایت به شکلی به یادماندنی تر ، می تواند پرداخت ها را با ارز رمزنگاری شده نیز پردازش کند. اگر به یک مالک وب سایت نیاز به پرداخت کالاها یا خدمات پرداخت شود ، آنها می توانند به جای کپی و جایگذاری آدرس کیف پول ناخوشایند ، دامنه بلاکچین خود را به مشتری بدهند (به عنوان مثال Payment.crypto).

دامنه می تواند رسید پرداخت رمزنگاری را بگیرد و معامله به طور غیرقابل تغییر روی بلاکچین حفظ شود. در حال حاضر دامنه های بلاکچین برای کار در بیشتر مرورگرها به پلاگین نیاز دارند ، اما سیستم عامل هایی مانند Opera ، Metamask و Status برای پشتیبانی از آنها ساخته شده اند.

DNS غیرمتمرکز

نام دامنه غیرمتمرکز تصویر از طریق هکرنون

در حال حاضر هم صاحب سایت مبتنی بر بلاکچین و هم مشتری آنها زندگی را آسانتر کرده اند. اما به لطف اینکه مالک سایت نیز از کنترل و استقلال بیشتری بر دامنه خود و محتوای موجود در آن برخوردار است ، هنوز اوضاع بهتر می شود.

با عضویت در یک شبکه غیرمتمرکز ، دامنه های بلاکچین غیرممکن است که مسدود شود و در برابر سانسور مقاوم است. مزایای این برای هر کسی که یا در یک کشور استبدادی زندگی می کند روشن است یا بیش از ده ثانیه وقت صرف کرده است که ممکن است چگونه باشد. محدود کردن آزادی بیان بسیار دشوارتر می شود.

کنترل در اختیار دارندگان وب سایت و سازندگان محتوا است زیرا دامنه های بلاکچین مورد استفاده آنها در کیف پولهایی ذخیره می شود که کلیدها فقط آنهاست. سیستم قدیمی ، که به موجب آن نام های دامنه توسط ثبت کننده هایی که می توانند باعث خاموش شدن آنها شوند ، ذخیره و مدیریت می شوند ، شروع به منسوخ شدن می کند.

سرانجام مساله امنیت است. بلاکچین ها کاملاً در برابر هکرها مصون نیستند و می توانید مطمئن باشید که آنها در حال کار بر روی روش های شکستن آنها هستند ، اما امنیت آنها نسبت به شبکه های دیگر بسیار بیشتر است. یک وب سایت با دامنه بلاکچین برای هکرها و بدافزارها یک چشم انداز دلهره آور است.

ENS & دوستان

اگر تعجب می کنید که کدام یک از بلاک چین ها در حمایت از دامنه ها پیشگام هستند ، متعجب نخواهید شد که بدانید ویژگی های Ethereum در لیست بالا است. خدمات نام Ethereum (ENS) یک کار منبع باز و غیرانتفاعی است که به گفته مدیر عملیات Brantly Millegan, تمرکز بر “تمرکززدایی ، مقاومت در برابر سانسور و قابلیت برنامه ریزی.”

دامنه های غیرقابل توقف

خدمات دامنه غیرقابل توقف

ENS به وب سایت های غیرمتمرکز اجازه می دهد تا تأیید ثبت کننده های DNS و ICANN را نادیده بگیرند تا خدمات خود را مستقیماً در بالای بلاکچین ENS ایجاد کنند و آدرس .eth را ثبت کنند. Millegan همچنین در تلاش است تا به این نکته اشاره کند که چنین سایتهایی برای راه اندازی حتی نیازی به تأیید ENS ندارند.

یکی دیگر از بازیکنان بزرگ حوزه ، دامنه های قابل توقف است که مسئولیت هر دو سیستم نام دامنه .zil (همکاری با Zilliqa) و .crypto را بر عهده دارد. این لباس مستقر در سانفرانسیسکو “قبیله گرایی” بسیاری از جامعه رمزنگاری را به عنوان یک مانع اصلی در برابر پذیرش گسترده ذکر می کند.

دامنه مقاوم در برابر سانسور

سرویس دامنه مقاوم در برابر سانسور و غیرمتمرکز

رجیستری .crypto آنها به کاربران امکان می دهد ارز رمزنگاری شده مورد نظر خود را به هر کیف پول مورد نظر خود ارسال و دریافت کنند. مدیر عامل شرکت متیو گولد استدلال می کند که:

ارسال پول به دامنه .crypto یک روش ساده تر از تجربه کاربری برای میلیون ها کاربر رمزنگاری است که در حال حاضر برای انجام معاملات مجبورند آدرس های طولانی را کپی / چسباندن و تایپ کنند.

جهانی شدن

لازم به یادآوری است که مسئله فرزندخواندگی یک عامل اساسی در فضای دامنه بلاکچین است. هر چیزی که بتواند روند استفاده از ارزهای رمزپایه را به صورت روزانه ساده کند ، انگیزه ای خوشایند برای ورود افراد بیشتر به آبهای رمزنگاری است..

به همین ترتیب ، کسانی که به دنبال ساخت وب 3.0 هستند که بلاکچین امکان پذیر است ، برای ساده سازی فرایندها و حفظ استقلال خود به همه کمکی که می توانند داشته باشند نیاز دارند. دامنه های ENS و Unstoppable و همچنین بازیکنان جدیدتری مانند UniLogin دامنه بالقوه دامنه های بلاکچین و جایگاه آنها در این اکوسیستم رو به گسترش را درک می کنند..

به گفته برانتلی میلگان ، “مشتری ما کل جهان است.”

تصویر ویژه از طریق Shutterstock

سلب مسئولیت: این نظرات نویسنده است و نباید به عنوان توصیه سرمایه گذاری در نظر گرفته شود. خوانندگان باید تحقیقات خود را انجام دهند.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me